Ana sayfa » Türkiye » Burdur » Burdur’un Festivalleri | Eğlence Dolu 5 Şenlik

Burdur’un Festivalleri | Eğlence Dolu 5 Şenlik

0
1568
burdur festivalleri

Muhteşem doğası ve köklü tarihiyle gönüllerimizi fetheden Burdur’a gidiyorsanız, birbirinden renkli ve eğlenceli festivallere de mutlaka katılmalısınız.

Burdur’a gittiğinizde katılmanız gereken festivalleri keşfetmek isterseniz, tüm detaylara Burdur’un Festivalleri listemizden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz dopdolu bir eğlence için vakit kaybetmeden detaylara göz atalım…

# Burdur’un Festivalleri 

HAZİRAN

1. Kemer Akpınar Kültür ve Sanat Festivali

Kemer Akpınar Kültür ve Sanat Festivali

Burdur’un Kemer beldesinde düzenlenen Kemer Akpınar Geleneksel Kültür Sanat ve Yayla Yörük Şenliği, özellikle il dışında yaşayan Kemerlilerin yoğun ilgi ve katılım gösterdiği, Yörük kültürünün yaşatıldığı bir festival.

Şenlik kapsamında; tavla, satranç, masa tenisi, oğlak ve kuzu yarışmaları gibi çeşitli etkinlikler ve konserler düzenleniyor. Yarışmalarda birinci olanlara ödüller verilirken, katılımcılara da yiyecek-içecek ikramı yapılıyor ve festivalin organize edilme aşamasında emeği geçenlere plaket takdim ediliyor. Kemer Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklere katılım göstermek isterseniz, 20-23 Haziran tarihlerinde Kemer’de olmanız yeterlidir.

2. Geleneksel Ambarcık Köyü Yayla Kültür Şenliği

Burdur’da, Ambarcık Köyü Kültür Dayanışma Derneği, Turizm Bakanlığı ve Ambarcık Köyü Muhtarlığı tarafından gerçekleştirilen festivalin bu yıl 14.’sü düzenleniyor. Burdur festivalleri arasında önemli bir yere sahip olan Yayla Şenlikleri, ilk olarak köy meydanında yapılan gösterilerle başlamakta olup; gösteriler, halk oyunları yemek ve dua eşliğinde sonlanmaktadır. Kaçırmamanızı önerdiğimiz bu festivale katılmak isterseniz 17 Haziran tarihinde, Ambarcık Yaylası Tandırma Mevki’nde bulunmanız yeterlidir.

TEMMUZ

3. Geleneksel Altınyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri

Geleneksel Altınyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri

Bu yıl 32.’si düzenlenen Altınyayla Pehlivan Güreşleri, ata sporu olan güreşin icra edilmesinin yanı sıra birçok eğlenceli aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Ata sporu olan güreşin devamlılığının sağlanması amacıyla oldukça önemli olan bu festivalde, kendine güvenen pehlivanların yarışmalarına ev sahipliği yapıyor.

Heyecanlı yarışmaların ardından, halk oyunlarının ve yöresel yemeklerin ikram edildiği festival 14-15 Temmuz tarihlerinde Burdur’un Altınyayla mevkiinde gerçekleştirilmektedir.

4. Aziziye Köyü Yayla Şenliği

Azize Köyü Kültür Sanat Şenliği

Burdur festivalleri arasında önemli bir yere sahip olan Aziziye Köyü Şenlikleri, bulunduğu coğrafyadaki geleneklerin devamlılığı için düzenlenen Yörük festivallerinden biridir. Aziziye Köyü’nün Elma Çukuru Yaylası’nda düzenlenen etkinliklerde, yöresel türküler eşliğinde oynanan oyunlar ve Yörük halkının geleneksel kıyafetleri dikkat çekmekte.

Farklı ülkelerden katılımcılarında ağırlandığı şenlikler, hem değerlerin yaşatılması adına büyük bir adım attığı gibi, eğlence dolu bir gün geçirmek isteyenlerin de tercih edebileceği faaliyetlerden biridir. Aziziye köyü şenlikleri ne zaman, nasıl katılabilirim diye merak ediyorsanız, Şenlik Elma Çukuru Yaylası’nda Temmuz’un 17’sinde gerçekleştiriliyor.

AĞUSTOS

5. Salda Bisiklet Festivali

Salda Gölü Bisiklet Festivali

” Türkiye’nin Maldivler’i ” olarak bilinen Salda Gölü’nde son iki yıldır gerçekleştirilen festival büyük ilgi görüyor. Bembeyaz kumların ve turkuaz rengi suların eşliğinde yapılan bisiklet festivali tam üç gün sürmekte. Bu süre boyunca bisikletlerle salda gölü etrafında bisiklet sürüşü yapıldıktan sonra, akşamüzeri göl kenarında çadırlarla beraber konaklanmaya başlanıyor.

Bu süre boyunca Salda Gölü ve Burdur çevresini keşfedilirken, Burdur’un el değmemiş doğasını da keşfetme şansı bulabiliyorsunuz. Son yılların popüler festivallerinden biri haline gelmiş olan Salda Bisiklet Festivali’ne 30 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında katılabilirsiniz.

Burdur’un gezilecek yerlerini keşfetmek için şehre gittiyseniz,farklı aktivitelere vakit ayırıp Burdur’un festivallerini de görmenizi şiddetle öneriyoruz.Şimdiden iyi eğlenceler !

Doğa güzellikleriyle meşhur Burdur’da doyasıya eğlenebileceğiniz aktiviteleri Burdur’un Festivalleri yazımızda derledik.Öneri ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlere ileterek,yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.