Budapeşte’ye Gidenlerin Mutlaka Görmesi Gereken 7 Yer

0
1069
Hungarian Parliament - Budapest - Hungary

Aslında bir nehrin ayırdığı iki kardeşin hikayesidir Budapeşte… Tuna Nehri’nin iki yakasında bulunan Budin ve Peşte isimli iki şehir 1873 yılında birleşerek Macaristan’ın başkenti Budapeşte’yi oluştiuruyor.

Budapeşte, Doğu Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken en güzel şehrlerin başında geliyor. Şehir tarihi dokusu, etkileyici mimari yapısı ve muhteşem şehirleşme planıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir gezi yaşatıyor. Şehirde görmeniz gereken o kadar çok yer var ki… Ancak biz bu yazımızda sizler için bu yerlerden sadece 7 tanesini paylaşacağız. Budapeşte’nin diğer güzelliklerini de bir başka yazımızda sizlerle buluşturacağız.

Budapeşte’de Görülmesi Gereken 7 Yer

1.Zincir Köprü

Zincir Köprü

19. yüzyıla kadar ayrı iki olan iki şehri birleştirmek için yapılan asma köprü günümüzde bütün heybetiyle bizleri selamlıyor. Köprünün başında bulunun iki gururlu aslan heykeli ise tam fotoğraflık.

2.Buda Kalesi

Buda Kalesi

Aslında Macar istilasından sonra 13. yüzyılda yapılan kaleden günümüze kalan bir şey yok. Şu anda Buda Kalesi olarak kabul edilen yapı 31 kez kuşatılmış ve yıkılmış. Ardından bölgede Lüksemburglu Sigismund hüküm sürdüğü sıralarda Gotik bir mimariyle bir saray yaptırmış. Daha sonra da birçok değişiklik geçiren yapı 1987 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor. Kaleye giden sokaklardan birinin adının Kemal Atatürk olması da gururumuzu okşayan özel bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

3.Gellert Tepesi

Gellert Tepesi

Macaristan’ın muhteşem bir panoramik manzarasını görebileceğiniz Gellert Tepesi, turistlerin en çok ilgi gösterdiği noktaların başında geliyor.

4.Parlamento Binası

Parlamento Binası

691 odaya sahip bu gösterişli yapı, Avrupa’nın en büyük üçüncü parlamentosu olarak gösteriliyor. Binanın yapımı 1902 yılında 20 yıllık bir çalışma sonucunda tamamlanmış. Parlamentoya rehberler eşliğinde düzenlenen gezilerde ziyaretçiler, Macar Krallığına ait birçok önemli mücevher ve değerli eşyayı inceleme fırsatı yakalıyor.

5.Aziz Stephan Bazilikası

Aziz Stephan Bazilikası

96 metrelik kubbesiyle hayli görkemli bir görünüme sahip olan bazilika, Macarista’ın en büyük kilisesi olarak kabul ediliyor. 1800’lü yıllardan bu yana görkemini koruyan kilise, turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

6.Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı

UNESCO Dünya Mirasi Listesi’nde bulunan bir diğer görülmesi gereken nokta da Kahramanlar Meydanı. Macaristan’ın geçmişine dair birçok anıta sahip olan meydan, Budapeşte ziyaretinizde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

7.Devlet Opera Binası

Devlet Opera Binası

Gerek iç mimarisi gerekse dış görünümü açısından hala Dünya’nın sayılı opera binalarından sayılan Devlet Opera Binası, hala önemli gösterilere ev sahipliği yapıyor. Muhteşem bir akustiğe sahip olan bina sizi kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.