Budapeşte

Ucuz Avrupa seyahatlerinin vazgeçilmez duraklarından biri olan Budapeşte, ziyaretçilerine rahat ve keyifli bir ulaşım imkanı sunuyor.

1- Budapeşte Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Budapeşte’ye ülkemizden düzenlenen seferlerle yaklaşık 2 saatlik bir uçak yolculuğu ile gitmek mümkün olmaktadır. Şehirde bulunan Budapeşte Ferenc Liszt Havaalanı şehirden yaklaşık 30 dakikalık mesafede bulunuyor ve havaalanından şehir merkezine gitmek için çeşitli alternatifler bulunuyor.

#1 Taksi ile ulaşım

fötaxi

Eğer uçağınız havaalanına geç saatte indiyse ya da konforlu bir şekilde kalacağınız yere ulaşmak istiyorsanız taksi seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Tabi bu seçeneğin değerlendirebileceğiniz en pahalı seçenek olduğunu bilmelisiniz. Fötaxi firmasının sunmuş olduğu taksi hizmeti için havaalanı terminalindeki ofise uğrayarak gitmek istediğiniz yeri belirtebilirsiniz.

Böylece ofisten ödemeniz gereken ücreti öğrenebilirsiniz. Bu sistem sayesinde taksi ücretinin ne kadar tutacağı, taksicinin sizi kazıklayıp kazıklamayacağı gibi tedirginlikler yaşama ihtimaliniz ortadan kalkmaktadır. Şehir merkezine taksi ile yaklaşık 120₺ gibi bir ücret karşılığında gidebileceğinizi de belirtelim.

#2 Otobüs ile Ulaşım

budapeşte otobüs

Otobüsle şehir merkezine gitmek isterseniz 100E ve 200E otobüs seferlerini kullanmanız gerekiyor. 100E hattını kullanırsanız Deak Ferenc Ter’e ulaşabiliyorsunuz. 200E hattını kullandığınız takdirde Kőbánya–Kispestdurağında inerek M3 no’lu mavi mavi metro hattına binmeniz gerekiyor.

Metroya bindikten sonra yaklaşık 30 dakika sonra Deak Ferenc Ter’de olacaksınız. Buradan da kalacağınız yerin durumuna göre ya yürüyerek ya da tekrar metroya aktarma yaparak yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

100E otobüs hattı  05.00-00.30 saatleri arasında; 200E otobus hattı ise 04.00-23.00 saatleri arasında sefer yapmaktadır. 01:00 ile 04:00 arası ise 900 numaralı otobüs hattı gece seferi olarak hizmet vermektedir.

#3 Tren ile Ulaşım

budapeşte tren

Dilerseniz 200E ile Ferigehy Tren İstasyonu’na gelebilir ve buradan kalkan trenlerle yaklaşık yarım saatte şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tren seferleri 06:00 ile 18:00 saatleri arasında gerçekleştirildiği için bu saatler arasında yolculuk yapmanız gerekmektedir.

#4 Shuttle ile Ulaşım

budapeşte shuttle

Budapeşte Havaalanı şehir merkezi ulaşım için kullanabileceğiniz seçeneklerden bir diğeri ise havaalanı servislerini kullanmak. MiniBUD isimli firmanın sunmuş olduğu servis hizmetinde yakın adreslere giden yolcular için ortak bir servis ayarlanıyor.

#5 Otel Servisi

Bu seçenekler dışında kalacağınız otelin de havaalanı servisi olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer bütçenizi sarsmayacak bir ücret talep edilirse bu servisleri de değerlendirerek otelinize ulaşma şansına sahip olabilirsiniz.

**Şehir merkezine geldikten sonra şehir içindeki ulaşım seçenekleri işinize çok yarayacaktır. Şehrin ulaşım olanaklarıyla ilgili detaylar için Budapeşte şehir içi ulaşım rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.