Bu Muhteşem Doğa Olaylarına Şahitlik Etmek İster Miydiniz?

0
1019

Dünya’nın birçok yerinde doğanın insanlara armağanı olarak birçok etkileyici olay yaşanıyor. Bizlere de bu muhteşem güzelliklerin tadını çıkarmak kalıyor.

Bazen gökyüzünde meydana gelen olaylar, bazen yer altındaki oluşumlar dünya üzerinde seyrine doyum olmayan etkileyici görüntülerin oluşmasını sağlıyor.

Dünya üzerindeki bölgelerin özelliklerine göre de her bölgede meydana gelen doğal olaylar ve bu olayların ortaya çıkardığı güzellikler de birbirinden farklı olabiliyor. Dünyanın farklı yerlerinden birbirinden güzel doğa olaylarını sizler için derledik.

Seyrine Doyum Olmayan Muhteşem Doğa Olayları

1.Kutup Işıkları, Norveç

Kuzey Işıkları

Kutup bölgesine yakın yerlerde Dünya’nın manyetik alanına giren Güneş ışınlarının tepkimeye girmesiyle oluşan bu manzara görmeye değer.

2.Dallol Volkanı, Etiyopya

Dallol Volkanı

Afrika’daki volkanik bölgesindeki kırılmalar ve hareketler neticesinde yer altındaki suların yüzeye çıkarak havayla girdiği tepkime ortaya bu seyrine doyum olmayan manzarayı çıkarmış.

3.Mammatus Bulutları

Mammatus Bulutları,

Fırtınaların çeşitli hareketlenmeleri sonucu oluşan pürüzsüz ve yuvarlak top şeklindeki bu oluşumlara bakmaya doyamayacaksınız.

4.Seljalandsfoss Şelalesi, İzlanda

Seljalandsfoss Şelalesi

Görmeden ölmemeniz gereken bu muhteşem şelale, dünyanın en güzel şelaleleri arasında gösteriliyor.

5.Gökkuşağı Ağaçları

Gökkuşağı Ağaçları

Eucalyptus Deglupta türü okaliptus ağaçlarının birbirinden şahane renkli tabakalara bürünmesiyle ortaya çıkan bu etkileyici görünüme sahip ormanlık alan büyük ilgi görüyor.

6.Socrota Adası, Yemen

Socrota Adası

Sadece Yemen’de yetişen bu garip şekilli bitki türü gerçekten çok etkileyici.

7.Muhteşem Mavi Çukur, Belize

Muhteşem Mavi Çukur

300 metre genişliği ve 124 metre derinliğiyle bir deniz çukuru olan bu çöküntü güzelliğiyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başardı.

8.Su Altı Ormanları, Kazakistan

Su Altı Ormanı

1911 yılındaki bir deprem sonrası oluşan Kayındı Gölü, içerisindeki ağaçların da görüntüye dahil olmasıyla sıra dışı ama çok çekici bir yer haline gelmeyi başardı. Göl, Kazakistan’ın en önemli doğal güzellikleri arasında.

9.Danxia Dağları, Çin

Danxia Dağları

Çin’de bulunan ve bölgenin renkli toprak yapısından dolayı rengarenk bir şekle bürünen Danxia Dağları, Gökkuşağı Dağları olarak da anılıyor. Danxia Dağları’na ilk defa bakan birçok kişi bunun gerçek olamayacak kadar güzel olduğunu dile getiriyor.

10.Giants Causeway, Kuzey İrlanda

Giants Causeway

Volkanik kökenli bazalt bir jeolojik yapı olan Giants Causeway, çeşitli boylardaki blok şeklinde ve çok etkileyici görünen bir yapı. En yükseği 12 metreyi bulan irili ufaklı 40 bin bloktan oluştuğu tahmin edilen bölge son derece etkileyici bir görünüme sahip.

11.Hawaii Yanardağları Lav Akıntısı

Hawaii Yanardağları Lav Akıntısı

Kızgın lavların yer yüzüne doğru akması insanı gerçekten büyülüyor. Her ne kadar o lavların içinde bulunmayı istemesek de görüntüsünün büyüleyici olduğunu kabul etmemiz gerek.

12.Yıldırım Düşme Anı

Yıldırım Düşme Anı

Düştüğü yerde büyük yıkımlara yol açsa da etkileyici rengi ve görüntüsüyle yıldırımların olduğu fotoğraflar kesinlikle muhteşem bir doğa olayı.

13.Hortum, Kanada

Hortum

Dünya’da en çok Kanada’da meydana gelen hortumlar objektifler tarafından yakalandığında ortaya bu etkileyici görüntü çıkıyor.

14.Toz Fırtınası, Kara Kaya Çölü, ABD

Kara Kaya Çölü Kum Fırtınası

Nevada eyaletinde bulunan Kara Kaya Çölü’nde 2009 yılında meydana gelen kum fırtınasından bir kare.

15.Sirrus Bulutları, Avustralya

Sirrus Bulutları

İnce yapısı nedeniyle güneş ışınlarnı kolaylıkla geçirmesiyle bilinen Sirrus Bulutları, özellikle Avustralya’da sıklıkla görülmekte. Ortaya da bu sevimli bulut görüntüleri çıkmakta…

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.