Brisbane'de ne yenir
Brisbane'de ne yenir

Yazımızda Brisbane’de ne yenir, ne içilir  sorusu için hazırladığımız listemizi inceleyebilirsiniz.

Avustralya’nın en fazla güneş alan şehirlerinden biri olan Brisbane sıcak kanlı insanları ve uygun fiyatlı yaşam şartları ile olduğu kadar lezzetli Brisbane mutfağı ile de ziyaretçilerin şehirden memnun ayrılmasını sağlıyor.

Brisbane’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Brisbane, ucuz olması ile Avustralya’nın cazip şehirleri arasında bulunuyor. Bu da şehirde servet harcamadan ve kredi kartı limitinizi boşaltmadan güzel yemekler yeme imkanı sunuyor. Şehrin ucuzluğu aynı zamanda burayı öğrenciler içinde çekici bir yer haline getiriyor. Öğrencilerin olduğu bir yer ise şehre gelenler için hareketli bir yaşamın kapılarını aralıyor.

Avustralya’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi burada da yerel lezzetleri tadabileceğiniz gibi Hint, Asya ve Avrupa mutfaklarına ait önemli lezzetleri deneme fırsatını da yakalayabilirsiniz. Brisbane’ye geldiğinizde nereye bakacağınızı bilirseniz birbirinden şahane lezzetlerle tanışabilirsiniz. İşte sizin için belirlediğimiz “Brisbane’de ne yenir? Ne içilir?” listesi;

1. Kaya Yengeci

Kaya Yengeci

Deniz mahsulleri konusunda oldukça iddialı olan şehirde deniz ürünlerini denemek isterseniz pek çok alternatif sizi bekliyor. Bu seçeneklerden biri olan kaya yengeci de lezzeti ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. Siz de bu lezzeti denemek isterseniz yönünüzü hemen şehirdeki balık restoranlarından birine çevirebilirsiniz.

2. Pie Floater

Pie Floater
Pie Floater

Bezelyelerin çorba şeklinde pişirildiği yemeğe konan köftelerle hazırlanan bu ödüllü yemek Brisbane yemekleri arasında önemli bir yere sahiptir. Yemek hem sebze hem et içermesiyle günlük olarak ihtiyacınız olan besin değerlerini almanıza yardımcı olmaktadır.

3. Balık Kızartması

balık kızartması
Balık kızartması ile doyurucu bir öğün sizi bekliyor

Balık yemekleri Brisbane mutfağı için vazgeçilmez bir seçim. Şehirde okyanustan yakalanan birçok balık şehir halkı tarafından sevilerek tüketilmektedir. Bu balıklar ızgarada pişirildiği gibi kızartılarak da yemeğe hazır hale getirebilmektedir. Ton balığı da halkın sevdiği ve bolca tükettiği balık türleri arasında bulunmaktadır.

4. Elbette Şarap

brisbane şarapları
Brisbane’de yemeğinizin yanında çok kaliteli şaraplar içebilirsiniz

Şarap konusunda kendisini aşmış bir ülke olan Avustralya’da birçok şehir bu şarap üretimi üzerine çok yoğun bir çalışma sergiliyor. Brisbane’de de birçok şarap çeşidi çok iyi bir şekilde üretilerek insanların tüketimine sunuluyor. İşte bu sebeple kaliteli bir şarap denemek istiyorsanız Brisbane’yi ziyaret etmek için mantıklı bir sebebiniz daha var demek oluyor.

5. Pavlova

Pavlova

Kivi, çilek, muz gibi albenisi yüksek renkli meyvelerle süslenerek servis edilen bu kurabiye türü şekerli bir şeyler yemek isteyenlerin denemesi gereken tatlar arasında bulunuyor.

6. Gnocchi

Gnocchi
Gnocchi

Esasında bir İtalyan yemeği olan gnocchi “Brisbane’de ne yenir” sorusuna da en iyi cevaplardan biri. Ana maddesi patatesli bir hamurdan elde edilen makarna olan yemek görünüşü ve lezzeti ile insanda cennetten düşmüş bir tabak bulut parçası hissi uyandırıyor. Gnocchiyi şehirdeki birçok güzel restoranda deneyebilirsiniz.

7. Burger

Burger Brisbane
Lezzetli burgerleri denemeye ne dersiniz?

Et konusunda uzman bir ülke olan Avustralya’nın şehirlerinde hazırlanan burgerler dillere destan. Burada yiyeceğiniz burgerlerden sonra başka yerlerde yediğiniz şeylerin buger olduğundan şüphe edebilir ve hiçbir tat almayabilirsiniz. Bunu baştan söyleyelim!

Brisbane’de gidebileceğiniz en iyi restoranlarla ilgili hazırlanmış bir listeyi incelemek isterseniz buradaki yazıya göz atabilirsiniz. 

7. Domuz Bonfile

Domuz bonfile
Domuz Bonfile

Brisbane yemek kültürü içinde domuz eti de oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Pek çok farklı türde yemeğe dahil edilen domuz eti ile yapılan ve pancettaya sarılan bonfile ise bu etin en çok tercih edilen versiyonuna hayat veriyor. Eğer domuz eti konusunda hassasiyetiniz yoksa seçenekleriniz arasına bu menüyü de ekleyebilirsiniz.

8. Kalamar Salatası

Kalamar Salatası
Kalamar Salatası

Deniz ürünleriyle bilinen şehirde kalamardan yapılan bu muhteşem salata yemeklerinizin yanında değerlendirebileceğiniz yan öğünlerden biri. Çok lezzetli kalamarlar ile yapılan bu salata özellikle deniz ürünleri sunulan restoranların en çok tercih edilen salata türleri arasında bulunuyor.

9. Dumpling

Dumpling
Dumpling

Esasında bir İngiliz yemeği olan dumplingi Brisbane topraklarında da deneyebilirsiniz. Zihninizde daha iyi bir şekilde canlandırabilmeniz için bunun ülkemizde özellikle Kayseri ile bütünleşmiş olan mantıya çok benzediğini söyleyebiliriz.

10. Gonuts

Gonuts
Gonuts

Donutları bilmeyenimiz yoktur herhalde? İşte gonuts, bu yumuşacık hamurdan yapılan donutların Brisbane’de biraz farklı bir versiyonuna verilen ad. Fiyatı da oldukça uygun olan gonuts şehre gelenlerin denemeden dönmediği şeylerin başında geliyor.

11. Bee Sting Wings

Bee Sting Wings
Bee Sting Wings

Bu çıtır kanatlar şehrin vazgeçilmez sokak lezzetlerinden biri. Üzerine bir de bal, susam, biber gibi eklemelerin yapıldığı kızarmış kanatları alın ve lezzet diyarında vazgeçemeyeceğiniz bir yolculuğa çıkın.

İşte sizler için hazırladığımız “Brisbane’de ne yenir? Ne içilir?” listesi. Listemizde yer alması gerektiğini düşündüğünüz şehre özgü lezzetler varsa bizimle yazımızın altındaki yorum kısmından önerilerinizi paylaşabilir ve bizin takip edenlere en iyi lezzetler konusunda fikir verme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Brisbane’ye geldiğinizde bu elbette sadece yemek konusunda bir gezi olmayacak. Şehrin görülmesi gereken pek çok yeri de ziyaret etmenizi bekliyor olacak. Gezinizi planlamak için bütün detaylarıyla hazırladığımız Brisbane gezilecek yerler listemize göz atmanızı öneriyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.