Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane; harika yemekleri, hareketli gece hayatı ve turistik merkezleriyle muazzam tatilin adresi durumda.

Bu yazımızda Brisbane gezilecek yerler listesine bakacağız. İyi zaman geçirmenizi diliyoruz.

Şehre tatil veya klasik gezi için gelenler genelde direkt Gold Coast‘a gidiyor. Ancak arkada bıraktıklarından haberleri yok. Çok sayıda görülecek yeri ve keşfedilecek ilginçler olan Brisbane’de vaktiniz varsa her yere gitmeyi deneyin.

#1 Brisbane Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında; 

1- Parlamento Binası

brisbane parliament house

1867’de yapılan parlamento binası şehrin gezi listeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Binanın duvarları bir sürü siyasi olayın izlerini taşıyor. Tarih ve siyasetle ilgilenen biriyseniz parlamentodan öğreneceğiniz bilgiler size artı katacaktır.

2- South Bank Parklands

south bank parklands

South Bank bölgesinde her zaman bir şey olur. Yürüyüş, bisiklet, yüzme, piknik gibi açıkhava etkinlikleri burada düzenleniyor. Yağmur ormanları ve canlı çeşitliliği sizi bir süre büyünün etkisinde bırakacak.

Yapılan aktiviteler çok olduğu için akşama doğru vücudunuz yorgun düşecektir. Başka yere gitmeyi aklınıza bile getirmeyin. Nehir manzaraları güzel restoranlarda günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

3- Lone Pine Koala Koruma Alanı

lone pine koala koruma alanı

Aileniz ve arkadaşlarınızla heyecan verici bir gün geçirmenin harika bir yoludur. Dünyanın sayılı alanlardan birinde bulunuyorsunuz. İster sevimli bir koalayı besleyebilir, isterseniz kanguruları sevebilirsiniz. Saatlerinizi geçirmek için çeşitli alternatifler var.

Avustralya canlı türü konusunda zengin bir ülke. Bu zenginliği Loe Pine Koala’da görebiliyorsunuz. Havanın sıcak olduğu zamanlarda ise büfelerdeki ev yapımı taze limonatalar enerji depolamanızı sağlıyor.

4- Mt. Coot-tha Gözetleme Yeri

mt coot-tha gözlem evi

Bu noktaya geldiğinizde Avustralya’nın en güzel şehirlerinden birinde olduğunuzu anlayacaksınız. Brisbane’ye sabah saatlerinde ve akşama doğru izlemek büyük keyif. Güneşli günlerde barbekü yapılacak alanlar turistlerin iştahını kabartıyor. Aborginal sanatının ürünlerini çevredeki kültürel dükkanlarda bulabilirsiniz. Şehir hayatından kısa kaçışlar için ideal bir yerdir.

5- Roma Street Parkland

brisbane roma street

16 hektarlık alan sanki cennetten bir parça gibi. Park içinde yetenekli sanatçıların elinden çıkan çalışmalar ortama ayrı bir hava katıyor. Burası içinde bütün öğlen vaktinizi ayırmak isteyeceksiniz.

6- Suncorp Stadyumu

Suncorp Stadyumu

52 bin kapasiteli stadyum futbol ve rugby karşılaşmalarına ev sahipliği yapıyor. Brisbane’de önemli olan stat rehberli turlar eşliğinde gezilebilir.

7- Wheel of Brisbane

Wheel of Brisbane

Şehre tepeden bakmanın eğlenceli bir yoludur. Kentteki manzaraları müthiş bir perspektif ile izlemek için bu ikonik yere gelebilirsiniz. Öyle ki, bazı turizm sayfaları Brisbane’yi tanıtırken buranın üstünde çok duruyor.

8- Queensland Müzesi

queensland museum

İlginç illüstrasyonlar, resimler ve videolarla Queensland’in gelişimine farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Doğal tarih, kültürel miras, bilim ve insan başarısına odaklı müze yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar için de ilgi çekicidir. Müze ziyareti sırasında eğitici ve interaktif olan bilim merkezini de gitmeyi unutmayın.

9- Queensland Performans Sanatları Merkezi

queensland performing arts centre

Queensland Kültür Merkezi’nin bir parçasıdır. “King & I” gibi şaşırtıcı şovlar, müzik, dans ve tiyatro etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Brisbane’deyken burada bir akşam geçirmek, Avustralya’nın zengin sanat kültürüne tanık olmanızı sağlayacaktır.

10- Queensland Kütüphanesi

Queensland Kütüphanesi

Kesinlikle bir kütüphaneden çok daha fazlasıdır. Herkes için bilgi ve etkinlik sunan nadir kütüphaneler arasında olduğunu söylemeliyiz. Bunun yanı sıra sergi için yerleri de var. 1896’da kurulan kütüphane yılların birikimiyle epey bilgi edinmiş. Zaten binanın dış cephesinden kütüphanenin zengin arşivi olduğu anlaşılıyor.

11- Brisbane Müzesi

museum of brisbane

Brisbane’nin özünü ve geçmişini anlamak isterseniz adresiniz burası. Yerli ve yabancı sanatçıların birlikte çalışmasıyla oluşan müzeye eklektik doku hakimdir. Özellikle heykeller dikkat çeker.

12- Modern Sanat Galerisi

gallery of modern art

Modern sanat galerisine “yetenek tapınağı” da diyebiliriz. Tablolar, duvar resimleri, heykeller ve çeşitli sanat ürünlerinin sergilendiği galeride unutulmaz bir deneyim yaşayacaksınız. Çocukların sıkılacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Onlar için de minik etkinlikler var. 🙂

13- Moreton Körfezi

Moreton Körfezi

Moreton Körfezi, Brisbane’ye sadece 20 kilometre mesafede yer alan bir kıyı cennetidir. Bir günlük gezi için tercih edilebilir. Bozulmamış mavi sularda yüzebilir, yunusları besleyebilir ve ipeksi beyaz kumlarda güneşlenebilirsiniz.

14- Botanik Bahçesi

Brisbane Botanik Bahçesi

52 hektarlık botanik bahçesinde bitkiler arasında huzur bulmak insanı rahatlatıyor. Bahçe içinde bir tur yürürken envaiçeşit çiçekler göreceksiniz. Egzotik bitki türleri botanik bahçesinin nadir koleksiyonlarındandır.

15- Anzak Anıtı

Anzak Anıtı

1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerleri hatırlamak için yapılmıştır. Her 25 Nisan’da Anzak Günleri Geçit Töreni sırasında duygu dolu anlar yaşanır.

16- Hazine Binası

Hazine Binası

Hazine binası günümüzde casino ve otele dönüştürülmüş. İçinde 1300 oyun makinesi ve 80 oyun masası bulunuyor. 100 yıllık bina ikonik bir eserdir ve mümkün olduğunca orjinalliği korunmuş. Hazine binasında oyun oynamasanız da mimariyi görmek için dolaşabilirsiniz.

17- Brisbane Nehri

Brisbane Nehri

Brisbane Nehri yılın belli zamanlarda etkinliklere sahne olur. Normal zamanlardaki yolculukları da keyif vericidir. Nehir kenarında bulunan parklar ve anıtlar Brisbane’nin güzelliğinin çıtasını yükseltiyor. Farklı bir şeyler yapmak isterseniz bir de nehirden şehre bakın. 🙂

18- Sir Thomas Brisbane Planetarium

sir thomas brisbane planetarium

Brisbane Botanik Bahçesi’nin girişinde yer alır ve Avustralya’daki tek planetaryumdur. Uzayı keşfetmek için harika bir yer olan planetaryum, son teknoloji ürünü teleskoplar ve nitelikli gökbilimciler ile donatılmıştır. Kozmik Skydome gösterisi adeta nefes kesicidir.

19- Customs House

customs house

Queensland Üniversitesi’nin binası olan 19. yüzyıl eseri, kültürel ve eğitsel bir deneyim deneyim sunar. Ayrıca Story Bridge manzarası karşısında kapalı veya açık restoranlarda yemeğinizi yiyebilirsiniz.

20- Queen Street Mall

queen street mall

Yerel, ulusal ve uluslararası olarak 700’den fazla perakendecinin ekmek kapısıdır. Merkezi konumda yaya dostu alanda aklınıza gelen her şeyi bulabilirsiniz. Özel indirim günlerinde daha yoğun oluyor.

21- Story Bridge

Story Bridge

1930’lu yıllarda, Avustralya’nın Büyük Buhran döneminde inşa edilen Story Bridge (Öykü Köprüsü), Brisbane’nin simgelerinden biri olmuş. Köprüye tırmanmak şüphe yok ki turistlere farklı bir tecrübe katıyor. Yükseklik korkusu olanlar tedbirli davransın. 🙂

*Başta da söylediğimiz gibi Sidney ve Melbourne gibi şehirler arasında Brisbane gözden kaçıyor. Ancak Brisbane’nin subtropikal ikilimi, sanatsal ortamı, canlı müzik kültürü, açıkhava gezi alanları turistik bir gezi için güzel fırsatlar sunuyor. Brisbane’ye gitmek için yeterli enerjiyi kendinizde buluyorsanız hemen  en ekonomik Brisbane uçuşlarından satın alıp tatilinize avantajlı başlangıç yapabilirsiniz. Tecrübelerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizlerle ve takipçilerimizle paylaşırsanız daha mutlu oluruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.