Bozcaada’nın Plajları Sizi Çağırıyor

0
3334
Bozcaada

Bozcaada’nın plajları adaya gelenlerin denizin, kumun ve güneşin tadını sonuna kadar çıkarmasına olanak tanıyor. Bu plajlar ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen ne kadar muhteşem güzelliklerin bulunduğunu bizlere bir kere daha ispatlıyor…

Ege ile Marmara’yı birleştiren Çanakkale, tarihi yönüyle ön plana çıksa da muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olduğu da bir gerçek. Bu güzelliklere sahip olan yerlerden biri de Çanakkale’nin Bozcaada ilçesi. Gökçeada ile birlikte Çanakkale Boğazı’nın incisi olan ada, tatil için en ideal yerlerden biri. Bozcaada, Ege ile bütünleşen, ince kumlu tertemiz plajlarıyla sizleri bekliyor.

Aşağıdaki haritada Bozcaada’nın çevresinde bulunan plajların konumlarını inceleyebilirsiniz. Plajların ve koyların en uzakta bulunanı bile adanın merkezine yürüyerek gidilebilecek bir mesafede bulunduğundan bizim tavsiyemiz adada bulunduğunuz süre boyunca bütün plajları ziyaret etmeniz yönünde olacaktır;

Bozcaadanin plajları harita
Bozcaada’nın Plajları

Bozcaada’da denizin tadını çıkarmak ve masmavi sulara kulaç atmak için pek çok alternatifiniz bulunuyor. Her ne kadar karar verme noktasında sizi zorlasa da plajların her biri temizliği, suyunun berraklığı ve daha birçok özelliği ile ziyaretçilerini memnun etmeyi başarıyor. Siz de yolunuzu bu güzel adaya düşürdüyseniz bu plajlardan faydalanmanızı ve doğanın tadını sonuna kadar çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

Peki, Bozcaada’nın plajları arasında en çok tercih edilenler hangileri? diye merak ediyor musunuz? O halde yazımızın devamını merakla okuyacağınızı söyleyelim ve lafı daha fazla uzatmadan sizin için hazırladığımız listemize birlikte göz atalım…

Bozcaada’nın Plajları Seni Çağırıyor!

Bozcaada’da gidebileceğiniz birbirinden harika plajları ve koyları sizler için listeledik. Yazımızı okuduktan sonra Bozcaada’da geçireceğiniz zaman dilimini arttırmanız gerektiğini ve burada çok daha uzun bir tatil yapmanız gerektiğini fark edecekseniz. O yüzden iyisi mi siz şimdiden tatilinizi uzatmanın yollarını aramaya başlayın 🙂

1. Ayazma Plajı Bozcaada

ayazma plajı

Listemizin ilk sırasında yer alan Ayazma Plajı için Bozcaada’nın en ünlü plajı diyebiliriz. Adada, plajın yerini bilmeyen birini bulmak neredeyse imkansız. Tabii ki bu popülerlik nedensiz değil; sapsarı ince kumların olduğu temiz bir kumsal ve berrak bir deniz… Eğer siz de Bozcaada’ya geldiyseniz ve deniz sefası sürmek istiyorsanız bu plajı es geçmeniz imkansız.

Plaj, bunların yanı sıra deniz bisikleti, banana, hamburger ve jet ski gibi eğlenceli aktiviteler de sunuyor. Deniz, kum ve birçok aktivite bir araya gelince, kalabalık da kaçınılmaz oluyor haliyle. Ayazma Plajı, sabahtan itibaren gün boyu vakit harcamanız gereken bir yer; geç gitmeniz halinde ise şezlong bulmanız imkansız hale gelebilir.

Ulaşım konusuna değinecek olursak bu anlamda en avantajlı plajların başında Ayazma Plajı geliyor. Plaja merkezden kalkan dolmuşlarla rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Saat 09:30’da başlayan seferler için erken davranırsanız plajın en güzel yerini kapabilirsiniz!

Ayazma plajı yeme içme konusunda bölgede bulunan cafe ve restoranlarla ziyaretçilerine çeşitli imkanlar sunmaktadır. Böylelikle deniz sefasına ara verdiğiniz zamanlarda açlığınızın sesine kulak verip bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz de bunun bu plajda mümkün olduğunu belirtelim. Tabi bunda da erken davrananın avantajlı olduğunu belirtmemiz lazım 🙂

Ayazma Plajı ile ilgili son bir not daha bırakıp diğer plajlara geçsek iyi olacak sanırım! Ayazma Plajı’nın suyu biraz soğuk olduğu için ilk başta alışmanız biraz zaman alabilir; ancak alıştıktan sonra kendinizi çok daha dinç hissedeceğinizi söyleyebiliriz.

2. Sulubahçe Koyu Bozcaada

sulubahçe koyu

Sulubahçe Koyu, Ayazma Plajı’nın yanında yer almasına rağmen oldukça sakin bir plaj. Plaj çevresinde yer alan tatil siteleri bunun en önemli nedeni. Genelde site sakinlerinin tercih ettiği plajı, dışarıdan ziyaret etmek de mümkün; ancak plajda şezlong ve şemsiye için ödeme yapmanız gerekiyor.

Ayrıca, plajda tesis bulunmadığı için yanınızda yiyecek ve içecek bulundurmanızda fayda var. Ulaşım olarak da Ayazma Plajı’na giden dolmuşlara binerek buraya kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün olmaktadır. Dolmuşlar koyun hemen önünden geçmektedir.

3. Habbale Plajı Bozcaada

habbeler plajı

Habbele Plajı, Ayazma ve Sulubahçe’den farklı olarak hem kumluk hem de taşlık araziden oluşuyor. Küçük bir koyda yer alan plaj, oldukça sakin. Habbele’de şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz yerler olduğu gibi, kendi şemsiyeniz ile gelip vakit geçirebileceğiniz yerler de var. Plajı hem bölge halkı hem de buraya tatil amaçlı gelen ziyaretçiler tercih etmektedir.

Bu bölgeyi özel kılan en önemli nedenlerden biri de denizin berraklığı; öyle ki plaj, özellikle su altı fotoğrafçılarının en çok tercih ettiği yerlerden biri.

Plajın yakınında hizmet veren Bertiz Otel verdiği hizmetlerle ziyaretçilerin imdadına yetişmektedir. Bunun yanı sıra uzun yıllardır civarda faaliyet gösteren ve 2018 yılında büyük bir değişim gösteren cafe-restoran da ziyaretçilerin yeme içme gibi ihtiyaçları için faydalanabileceği yerler arasında bulunuyor.

4. Beylik Koyu Bozcaada

Beylik Koyu

Beylik Koyu, Bozcaada’nın bakir kalan güzelliklerinden biri. Koyda bir tesis olmadığı için şezlong ve diğer hizmetler mevcut değil. Ayazma Plajı’nın yakınında yer alan koya giderken şemsiyenizi ve suyunuzu yanınızda bulundurmanızda fayda var. Koya ulaşmak için manastıra doğru giderken sağdaki yoldan girmeniz, bu yoldan 1 km. kadar ilerledikten sonra sağdan 300 metre devam etmeniz gerekiyor.

Koyu en ilginç kılan özelliği denizi ve kumu değil; 2015 yılında karaya oturmuş, soğan yüklü bir gemi. Özellikle gemiden sarkan halatlardan yapılan salıncaklar, ziyaretçilerin eğlence aracı haline gelmiş durumda. Her ne kadar çoğu kişi tarafından olumsuz bir durum olarak algılansa da aslında geminin koya farklı bir hava kattığını ve özellikle fotoğraf meraklıları için de sıra dışı bir fon olduğunu itiraf etmeliyiz.

5. Akvaryum Koyu Bozcaada

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu, tahmin edilebileceği üzere adını, sahip olduğu cam gibi denizinden alıyor. Adıyla özdeş bu muhteşem koy Bozcaada koyları arasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bu da özellikle su altı fotoğrafçıları için koyu bir cazibe merkezi haline getiriyor. Fotoğraf çekmek için gerekli ekipmanınız olmasa bile, bir deniz gözlüğü ile su altı dünyasının canlı bir tanığı olabilirsiniz.

Mermer Koyu da denen Akvaryum Koyu’nu ziyaret edenlerin bir diğer amacı da kamp yapmak. Özellikle karavan ile seyahat eden tatilciler için uygun bir konaklama alanı olduğunu söyleyebiliriz. Koya ulaşmak için bir karavanınız ya da özel aracınız yoksa merkezden kalkan minibüsleri değerlendirebilirsiniz. Minibüsler 11:30, 14:00 ve 17:00‘da hareket etmektedir. Eğer formunuza güveniyorsanız koya ada merkezinden 2 saatlik bir yürüyüşle de ulaşabilirsiniz.

6. Mitos Plajı Bozcaada

Mitos Plajı

Keyfinize düşkün biriyseniz, Mitos Plajı sizin için adadaki en uygun yerlerden biri. Ayazma’ya giden minibüslerle plaja ulaşmak oldukça kolay. Eğer tesise sahip bir plaj arıyorsanız Bozcaada’nın plajları arasında öncelik vermeniz gereken yerlerden birinin Mitos Plajı olduğunu söyleyebiliriz.

Lezzetli yemeklerin haricinde, burada gün batımını meşhur Bozcaada şarabı eşliğinde izlemeye doyamayacaksınız. Genel olarak sakin olan koyda fonda çalan müziğin ritmine kendinizi kaptırabilir denizin dalga sesleriyle huzur bulabilirsiniz.

7. Çayır Koyu Bozcaada

Bozcaada’nın kuzeyinde, şehir merkezine yakın bir konumda bulunan Çayır Koyu, diğer koylara nazaran hareketli bir koy. Bunun en önemli nedeni ise rüzgar sörfü. Koy rüzgar sörfüne elverişli olunca, bu alan sporcular tarafından değerlendirilmiş. Bozcaada’nın plajları arasında sörf için en çok tercih edilen yerlerden biri olan koy, adanın merkezinden 45 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Tabi dileyenler özel aracıyla da buraya ulaşabilir.

Koyda bulunan kitesurf okulu sayesinde, siz de rüzgar sörfü eğitimi alabilir ve bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz. Kim bilir belki de burada spor tarihine damga vuracak muhteşem bir rüzgar sörfçüsü olursunuz 🙂 Rüzgar sörfünün haricinde okulda yemek yiyebileceğiniz ve şezlong kiralayabileceğiniz bir yer de bulunuyor.

8. Tuzburnu Koyu Bozcaada

Tuzburnu Plajı

Tuzburnu Koyu, adanın merkezinden en uzakta yer alan koylardan biri. Buraya ada merkezinden yürüyerek ulaşmak isterseniz 1 saatten fazla süren bir yürüyüşe kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Bakir yapısıyla dikkat çeken koyda, şezlong ve şemsiye hizmeti bulunmuyor. Ayrıca denizin rüzgarlı havalarda fazlasıyla dalgalı olduğunu söyleyelim.

Zaten ziyaretçiler de genellikle gün batımını izlemek için koya geliyorlar. Koyun yakınında yer alan deniz feneri ve rüzgar gülleri eşliğinde gün batımını izlemek, bu koya yapılacak en güzel şey. Fenerden muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabileceğinizi de bilmenizde fayda var.

Tesis olarak koya yakın bir konumda bulunan iki adet küçük işletme bulunuyor. Bunun yanı sıra 2018 yılında açılan iskele ile ziyaretçiler taşlık bölgeyi gerisinde bırakarak denize çok rahat bir şekilde girme şansına sahip olabilmektedir.

9. Poyraz Limanı Koyu Bozcaada

Poyraz Limanı Koyu

Poyraz Limanı Koyu, Bozcaada’nın plajları arasında ada merkezine en yakın koyların başında geliyor. Buraya ada merkezinden yürüyerek 15-20 dakikada çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Şekli itibari ile çok fazla rüzgar almadığından, denizin ılık olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle yerel halkın tercih ettiği koyun, yalnızca insanlar tarafından değil; deniz kestaneleri tarafından da sevildiğini bilmelisiniz.

Poyraz Koyu’na gidecekseniz, yanınızda deniz ayakkabısı ve deniz gözlüğü bulundurmanızda fayda var. Yoksa koyda bulunan deniz kestaneleri nedeni ile canınız fena halde yanabilir! Koyda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir deniz bulunmadığını da belirtelim.

Bonus. Tekirbahçe Koyu Bozcaada

Poyraz Limanı’na yakın bir yerde bulunan Tekirbahçe Koyu, diğer Bozcaada’nın plajları ile kıyaslandığında oldukça uzun bir sahile sahip. Bu uzun sahil, birçok otel ve tatil köyüne ev sahipliği yapıyor. Ücretini ödeyerek tatil köyündeki aktivitelere katılabilir, şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

Bozcaada’da Ne Zaman Denize Girilir?

Bozcaada’nın plajları ziyaretçilerine her zaman denize girebilecekleri bir yer sunması ile deniz turizmi açısından ülkemizin en önemli noktası arasında bulunuyor. Eğer serin suları ve kalabalığı seviyorsanız haziran-temmuz ayları sizin için Bozcaada’ya gitmenin en ideal zamanı olacaktır. Şayet biraz daha ılık suyu ve sakinliği seviyorsanız Bozcaada’nın sizin için en güzel zamanı eylül-ekim ayları arasında olacaktır.

Adada denize girmeden önce dikkat etmeniz gereken noktalardan bir diğeri ise esen rüzgar. Eğer adada poyraz hakim ise yani rüzgar kuzey tarafından esiyorsa güney kısmındaki koyları ve plajları; lodos hakimse yani rüzgar güney tarafından esiyorsa bu sefer de doğu ve kuzey bölgesindeki plajları ve koyları tercih etmek gerekiyor. Aksi takdirde oldukça dalgalı ve zorlu bir denizle karşılaşma ihtimali çok yüksek olmaktadır.

Eğer Bozcaada’ya nasıl gidilir? sorusunun cevabını merak ediyorsanız konu ile ilgili daha önce paylaşmış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Adadaki konaklama alternatifleri için ise Bozcaada’da nerede kalınır? Otel tavsiyeleri yazımız size yol gösterecektir. Bozcaada ile ilgili haberleri takip etmek ve diğer bilgilere ulaşmak isterseniz de belediyenin sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bozcaada’nın plajları ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.