Borneo'da ne yenir? Ne içilir?
Borneo'da ne yenir? Ne içilir?

Dünya’nın en büyük adaları arasında bulunan Borneo, Asya’nın kültür eritme potası olarak farklı yeme alışkanlıklarını deneyimleyebileceğiniz bir destinasyon…

Borneo’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Borneo oldukça sıcak bir iklime sahip ve burada gıdaların bozulma ihtimali daha yüksek oluyor. Bu nedenle hijyen konusunda alacağınız şeye dikkat etmeniz ve yemek yiyeceğiniz mekanı ona göre seçmeniz faydalı olacaktır. Bu arada “Borneo’da ne yenir?” sorusuna cevap olarak helal gıda arıyorsanız tabelalara dikkat etmenizde de fayda olacaktır zira adada helal gıda kullanmayan pek çok yeme içme mekanı bulunmaktadır.

Borneo Endonezya, Brunei Sultanlığı ve Malezya arasında paylaşılmış bir ada. Bu nedenle adanın yemek geleneğinde çeşitli kabilelerin etkisi büyük olmaktadır. Bu da adadaki yemeklerin tıpkı kabilelerde yapılan yemekler gibi basit, yapması pratik ancak oldukça lezzetli olmasına neden olmaktadır. Bu arada adada 28 farklı etnik grubun yaşadığını söylersek ne demek istediğimiz daha net anlaşılacaktır.

Haydi artık paylaşılamayan ada Borneo’da ne yenir? Ne içilir? sorusunun cevaplarından oluşan listemize göz atalım;

1. Tropikal Meyveler

Borneo'da ne yenir
Tropikal meyvelerle adada bolca karşılaşıyorsunuz.

Borneo’da en fazla karşınıza çıkacak şeylerin başında tropikal meyveler geliyor. Tarımın çok fazla gelişmediği bir ada olan Borneo’da kendiliğinden yetişen bu meyveler hem lezzeti hem de görünüşü ile adaya gelenlerin çok beğendiği besinler arasında bulunuyor.

2. Pilav

Borneo yemekleri
Pilav Borneo yemek kültürünün temelini oluşturmaktadır.

Borneo’ya geldiyseniz tıpkı bütün Uzak Doğu’da olduğu gibi pilavı hayatınızın bir parçası yapmaya alışmanız gerekecek. Burada ada halkı sadece öğle ve akşam yemeklerinde değil sabah kahvaltılarında da pilav yemeği çok seviyorlar.

3. Burger

Borneo yemekleri
Hamburger yemek isterseniz bir süre sırada beklemeyi göze almalısınız.

Ülkemizdeki kadar yaygın bir fast food alışkınlığı olmasa da Borneo yemekleri arasında burger de deneyebileceğiniz lezzetler arasında bulunuyor. Tabi ismine aldanmayın, burada fast food tarzında hazırlanan burgerlerin hazırlık süresi ülkemizdekine göre bir hayli uzun. bu nedenle sabırlı biri olmaya alışırsanız iyi edersiniz.

4. Nasi Ayam

nasi ayam
Nasi ayam için sarı renkte pilav hazırlanmaktadır.

“Borneo’da ne yenir? ne içilir?” diye merak edenlerin istisnasız yemek zorunda(!) şeylerden birinin pilav olduğunu söylemiştir. Borneo yemek kültürü pilav üzerine kurulu ve insanlar yemeğin üstüne istedikleri yemekten koydurarak yiyorlar. Bunların en meşhuru ise nasi ayam ismi verilen pilav üstü tavuk oluyor. Bunu yerken özellikle İstanbul’da karşılaştığımız sokaktaki pilavcılar aklınıza gelecektir.

5. Deniz Ürünleri

seafood
Adada çok taze ve lezzetli deniz ürünleri tadabilirsiniz.

Borneo yemekleri arasında deniz ürünleri çok önemli bir yer ediniyor. Adada sadece balık değil denizde yaşayan aklınıza ne geliyorsa yeniyor. Bunlar arasında en çok çok tercih edilenler ise yengeç, ahtapot, salyangoz gibi birçok deniz canlısı geliyor. Bunlar balığa göre biraz daha pahalı olduğundan çok fazla tüketilmese de bölge halkı ve adayı ziyarete gelenler tarafından çok seviliyor.

Taze ve lezzetli deniz ürünleri için mekan önerimize bakabilirsiniz;

Lim Hock Ann Seafood

Adres: 96, KpgKuching, Malezya

Telefon: +60 82-846 533

6. Teh Tarik

Teh tarik
Teh tarik

Gerek sokak satıcılarında gerekse adada bulunan restoranlarda genellikle yemek yedikten sonra içilen teh tarik isimli içecek Borneo’nun geleneksel içecekleri arasında bulunuyor. Çayla sütün karışımından elde edilen bu içecek iki bardaktan birbirine dökülerek köpürtülüyor ve bu şekilde servis ediliyor. Ülkemizdeki çaydan sonra çok çekici gelmese de denemenizde fayda var.

7. Laksa

Laksa
Laksa

Tipik bir Malezya yemeği yemek istiyorsanız Borneo’dan laksa yemeden ayrılmamanız gerekiyor. Köri ile pişirilen erişteler balık, tavuk ya da karides ile birleşince ortaya bu ulusal yemek çıkıyor. Malezya’da çeşitli bölgelerde bu yemeğin yapımı değişkenlik gösterebiliyor.

Laksayı Borneo’da denemek isteyenler için mekan önerimiz ise aşağıda;

Borneo Delight

Adres: 13 Wayang StreetKuching, Malezya

8. Körili Puf

Körili Puf
Körili Puf

İçine köri doldurularak yapılan bu hamur işi Borneo’da ne yenir? diye merak edenlere verebileceğimiz bir diğer bölgesel lezzet. Özellikle yorucu etkinliklerin ardından lezzetli körili puflardan deneyerek kaybettiğiniz enerjiyi kazanabilirsiniz.

9. Beef Rendang

Beef Rendang
Beef Rendang

Borneo’da hayvancılık çok yaygın olmadığından burada et yemekleri çok fazla yaygın değildir. Etler adaya çoğunlukla dondurulmuş bir şekilde geldiğinden lezzet anlamında sizi hayal kırıklığına uğratabilmektedir. Ancak illa et yemeği yemek isterseniz Malay mutfağının önemli lezzetlerinden olan ve sığır eti ile hazırlanan beef rendang denemeniz gereken tatlar arasında bulunuyor.

10. Sarawak Layer Cake

Sarawak Layer Cake
Sarawak Layer Cake

İçi renkli renkli desenlerle hazırlanan Sarawak layer cake, canlı görünümü ile insanın içini kıpır kıpır eden bir kek türü. Nasıl yapıldığını merak edenler için aşağıdaki videomuzu inceleyebilirsiniz.

11. Roti

Roti
Roti

Hint mutfağından Borneo’ya transfer olan roti, bir tür gözleme türü ve adaya gelenlerin karbonhidrat ihtiyacı için en çok tercih ettiği gıdaların başında gelmektedir. Özellikle kahvaltılarda çok tercih edilen roti sade olarak yapıldığı gibi peynirli, soğanlı, yumurtalı gibi farklı şekillerde de yapılmaktadır.

12. Stir Fried Jungle Fern

Stir Fried Jungle Fern
Stir Fried Jungle Fern

Bir tür salata olarak değerlendirebileceğimiz bu yemek doğal orman eğrelti otunun karides ve sarımsak ile birlikte kızartılmasıyla hazırlanmaktadır. Taze, ferahlatıcı bir lezzet olan stir fried jungle fern, Borneo yemekleri arasında yemekten en zevk alacağınız tatlar arasında bulunuyor.

13. Nasi Lemak

Nasi Lemak
Nasi Lemak

Borneo’nun kahvaltı tabağı diyebileceğimiz nasi lemak içinde pilav, karides gibi bize göre kahvaltı ile pek bağdaşmayan çeşitli lezzetler bulunmaktadır. Tabi bunun yanı sıra domates, salatalık gibi garnitürlerle yumurta gibi kahvaltılarda görmeye alışkın olduğumuz tatlar da bulunabilmektedir.

14. Ais Kacang

Ais Kacang
Ais Kacang

ABC olarak da adlandırılan bu tatlı Malezya’da oldukça popüler serinletici, buzlu bir tatlıdır. Başlıca malzemeler ise fasulye, buz ve palmiye şurubudur. Tatlının kırmızı veya yeşil bir şurupla gelmesi onu oldukça eğlenceli ve davetkar bir şekle sokmaktadır.

15. Satay

Satay
Satay

Et yemeklerinin yaygın olmadığı Borneo’da içeriği et olan bir menü istiyorsanız denemeniz gereken lezzet satay olacaktır. Borneo yemek kültürü için önemli bir yemek olan satay sadece restoranlarda değil sokak satıcılarında hatta hava yolu firmalarının uçuş menülerinde bile kendine yer bulmaktadır.

Satay yemek için bir mekan önerisi istersiniz diye düşündük;

Borneo Satay House

Adres: 1, Lorong Singgah Mata 2, Pusat Bandar Kota Kinabalu, 88000 Kota Kinabalu, Sabah, Malezya

16. Tuak

Tuak
Tuak

Borneo’da bolca tüketilen ve çok sevilen alkollü bir içecek olan tuak, %18 gibi bir alkol oranına sahip olduğundan dikkatli tüketilmesi gereken bir içecektir. Bu içki özellikle özel günlerde ve kutlamalarda çok fazla tüketilmektedir. Pirinç ve şekerle hazırlanan içki iki hafta ile üç aylık bir fermentasyon süresi sonucunda elde edilmektedir.

Hazırladığımız Borneo’da ne yenir? Ne içilir? listesi ile artık Borneo’ya gittiğinizde hangi lezzetleri denemeniz gerektiği hakkındaki detaylara sahipsiniz. Tabi sizin de keşfettiğiniz lezzetler olursa bunu bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin. Borneo’da gezi planınızı oluştururken buradaki gezi listemizden faydalanmayı da unutmayın 😉

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.