borneo

Güney Asya’da bulunan Borneo Adası, muhteşem tabiatı ve büyüleyici sahilleriyle son yıllarda öne çıkmakta. Borneo’da Gömülmesi Gereken 10 Popüler Nokta

Malezya, Endonezya ve Brunei Krallığı tarafından üçe bölünerek paylaşılmış olan Borneo Adasına ilk ayak basanlar Hollandalı kaşifler olmuştur. Günümüzde önemli bir turizm merkezi haline gelen Borneo’nun gizli kalmış enfes noktalarını sizlerle ‘’ Borneo Görülmesi Gereken 10 Popüler Nokta ‘’ yazımızda paylaştık.

Listemizin ilk sırasında;

1-Kinabalu Dağı

Kinabalu Dağı

Borneo Adası‘nın Malezya toprakları içerisinde bulunan Kinabalu Dağı, tırmanış meraklıları ve trekking sevenlerin gözdesi. Yürüyüş ve tırmanış parkurları bulunan dağda zirveye tırmanma etkinlikleri düzenlenmektedir. Hiç deneyimi olmayan kişilerin de belirli şartlar doğrultusunda katılabildiği bu etkinlik özellikle Asya Kıtası’ndan birçok insanı kendisine çekiyor.

Etkinliğe katılanla 3.400 metreden başlanarak 3.800 metreye kadar tırmanış gerçekleştiriyor.10 yaşından büyük ve fit bir vücuda sahip olmak dağ tırmanışına katılmak için yeterli kriterler arasında bulunuyor.

2-Kinebalu Milli Parkı

Kinebalu Milli Parkı

Kinabalu Dağı’nda yürüyüşe başlayacaksanız öncesinde girişinde bulunan Kinabalu Milli Parkı’na uğramanızı öneririz. 745 kilometre karelik bir alanı kaplayan milli park, 326 kuş türü ve 100’den fazla memeli canlıya ev sahipliği yapmaktadır.

Bunların yanı sıra 4.500’den fazla bitki türünün olduğu düşünülen Kinabalu Milli Parkı, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Borneo’nun en popüler turistik alanlarından olan Kinabalu Milli Parkı’nda kısa bir yürüyüş bile içinizi huzurla dolduracaktır.

Adres: Ranau, Sabah, Malezya

3-Gugung Mulu Ulusal Parkı

Gugung Mulu Ulusal Parkı

Malezya’nın Saravak Bölgesi’nde yer alan Gunung Mulu Ulusal Parkı oldukça dağlık bir alan olup karstik oluşumlarla kaplıdır. Millî park içerisinde kireç taşlarının almış olduğu farklı şekiller dikkat çekmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bu parkı gezmenizi ve kireç taşlarını yakından incelemenizi öneririz.

Adres: Saravak, Malezya

Gunung Mulu Ulusal Parkı hakkında detaylı bilgi için…

4-Tanjung Puting National Park

Tanjung Puting National Park

Doğasıyla meşhur olan Borneo’da Tanjung Puting National Park görülmesi gereken en popüler yerlerden biridir. Yağmur ormanları ve ormanlar içerisinde yaşayan sayısız orangutana ev sahipliği yapan Tanjung Puting National Park’ta canlılara hiç olmadığınız kadar yakın olabilirsiniz.

Orman içerisinde serbestçe dolaşan orangutanlar insanlara o kadar alışık ki yanlarından rahatça geçebiliyorsunuz. Hiçbir müdahale olmadan canlıların normal hallerini, günlük yaşamlarını ve doğal hareketlerini gözlemleme şansına sahipsiniz.

Adres: Teluk Pulai, West Kotawaringin Regency, Endonezya
Çalışma Saatleri:06:00-19:00

5-Sepilok Orang Utan Rehabilitation Center

Sepilok Orang Utan Rehabilitation Center

Borneo Adası’nda birçok canlı türü bulunmakla beraber bunlar arasında en büyük popülasyona orangutanlar sahiptir. Borneo Adası yetkilileri Sepilok Orang Utan Rehabilitasyon Merkezi’nde yaralanmış, hamile veya yetim olan bebeklere ev sahipliği yapmaktadır. Büyüyüp doğal ortamlarına alışana kadar burada bakılan orangutanları ziyaret edebiliyor ve haklarından daha fazla bilgi edinebiliyorsunuz.

Tabi ki bu canlılar sevimli oldukları kadar tehlikeli de olabiliyorlar.100 kiloyu bulan ağırlıklarıyla tehlike hissettiklerinde vahşileşebilen canlılarla direk göz teması kurulmaması gerektiği girişte yetkililer tarafından söylenmekte. Yavaş ve sakin hareketlerle dolaşmanızı önerdiğimiz park size farklı deneyimler yaşatacak. 🙂

Adres: Sabah Wildlife Department, Sandakan, Jalan Sepilok,Sabah, Malezya
İletişim Bilgisi:09:00-16:00

Sepilok Orang Utan Rehabilitation Center hakkında detaylı bilgi için…

6-Niah National Park

Niah National Park

Borneo’da çok fazla milli parktan bahsetmiş olabiliriz ancak Niah National Park aralarında belki de en kapsamlı olanıdır. İçerisinde sayısız mağarayı dolaşabileceğiniz bu park içerisinde tarihin tozlu sayfalarında dolaşıyor gibi hissetmeniz mümkün. Ulusal Park içerisinde görmenizi önerdiğimiz mağaralar arasında; Büyük Nian Mağarası ve Boyalı Mağara bulunuyor.

Büyük Mağara: Merkezden 3 ,5 kilometre uzaklıkta bulunan Büyük Mağara,60 metre yükseklik ve 250 metre genişlikte olmasıyla oldukça görkemlidir. İçerisinde renkli kelebeklere ve sincaplara ev sahipliği yapan mağaradan ulusal parkı daha rahat izleyebilirsiniz. Mağaranın tavanında bulunan eliklerden süzülen ışıklarla ürkütücü denilebilecek bir atmosfere sahip olan Büyük Mağara’da muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Boyalı Mağara: Ünlü mağara çizimlerinin ve ölüm gemilerin bulunduğu bu mağara parkın en ilgi çekici noktasıdır. Ölen insanların cesetlerinin saklandığı gemileri görebileceğiniz ve yarasaların kanat çırpışlarını duyabileceğiniz bu mağara biraz ürkütücü sayılabilir.

Kırmızı Mağara olarak da bilinene mağarada kırmızı hematit taşı olması sebebiyle ışıkla beraber mağaraya kırmızı renk hâkim olmaktadır. Savaşçıların, avcıları ve hayvan figürlerinin işlendiği bu mağarayı ziyaret etmenizi şiddetle öneriyoruz.

Adres: Miri, Saravak, Malezya

7-Atkinson Clock Tower

Atkinson Clock Tower

Borneo’da bulunan Clock Tower, şehire 1902 yılında memur Francis Atikson anısına dikilmiştir. Tamamı ahşaptan yapılan saat kulesinin çanı şehrin her noktasından duyulabilmektedir. Beyaz ışıklandırmasıyla geceleri de fark edilebilen Clock Tower’ın 24 saat ziyaret edebilir, sonrasında çevresindeki vintage kafelerde kahveninizi ve tatlınızı alarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Adres: Kota Kinabalu, 88400 Kota Kinabalu, Sabah, Malezya

8-Jerudong Park

Jerudong Park

Borneo’nun Brunei Krallığı’na bağlı bölümde bulunan Juredong Park, tam olarak çılgınca eğlenmeyi sevenlere göre.Korku tüneli,Kobra Hız Treni,Gondol gibi yetişkin oyuncakları ve küçükler için atlı karınca,dönme dolap gibi yavaş hareket eden oyuncaklar da bulunmaktadır. Jerudong Park içerisinde oyucaklarla vakit geçirdikten sonra park ve cafe bölümünde de vakit geçirebilirsiniz.

Adres: Jerudong BG3122, Brunei Sultanlığı

Jerudong Park bilet fiyatları;

Child(3-11) : 8.00 $
Genç(11-59): 15.00 $
Yaşlı (60+) :5.00 $
Aile Paketi (2 yetişkin + 2 çocuk ):40.00 $

Çalışma Saatleri;

Pazartesi:Kapalı
Salı:Kapalı
Çarşamba:Kapalı
Perşembe 16:00–23:00
Cuma 15:00–23:30
Cumartesi 10:00–23:30
Pazar 10:00–23:30

9-Kota Kinabalu City Mosque

Kota Kinabalu City Mosque

Ota Kinabalu Camii, Malezya’nın Sabah kentinde bulunmaktadır. Likya Körfezi kıyısında kurulmuş olan bu cami ışıklandırmalarla beraber akşam saatlerinde suyun üzerine yapışmış gibi bir izlenim vermektedir.

Dış cephesi beyazla boyalı olan caminin kubbesi Arap mimarisinden esinlenerek mavi ve altın sarısı renklerle süslenmiştir.12.000 kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyüklükte yapılmış olan camiinin maliyeti 34 milyon Malezya Ringgitti’dir.İbadet saatleri dışında mütevazi kıyafetlerle camiyi ziyaret edebilirsiniz.

Kota Kinabalu şehri hakkında detaylı bilgi için…

10-Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii

Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii

Brunei’deki İslam inancının sembollerinden biri haline gelen Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii, İslam mimarisinin modern mimari tarzıyla birleşmiş bir örneğidir. 28.Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah tarafından inşa ettirilen yapı,1958 yılında tamamlanmıştır. İtalyan mimarisinin kullanıldığı camii, yapay bir lagün kenarında inşa edilmiştir.

Renkli ışıklandırmaların geceyi aydınlattığı cami bu sayede uzaktan bile anında fark edilmektedir. Tam ortasında bulunan altın sarısı rengindeki kubbe ve muhteşem bitkilerle süslenmiş bahçesinde Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii’nin güzelliğine güzellik katıyor. Camiyi, uygun kıyafetler giymek şartıyla ziyaret etmeniz mümkündür.

Borneo‘nun görülmesi gereken popüler noktalarını keşfettikten sonra Borneo Gezi Rehberi sayfamızı inceleyerek Borneo’nun; gece hayatı,festivalleri,yemekleri ve bilinmeyenleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.