Ana sayfa » Türkiye » Bolu » Bolu’ya Ne Zaman Gidilir? | Bolu’ya Nasıl Gidilir?

Bolu’ya Ne Zaman Gidilir? | Bolu’ya Nasıl Gidilir?

0
1640
Bolu'ya Ne Zaman Gidilir

Batı Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Bolu, hem konum hem iklim hem de ulaşım açısından oldukça elverişli!

Bolu’ya ne zaman gidilir? Bolu’ya nasıl gidilir? gibi soruları ayrıntılı olarak yanıtladığımız yazımızı okuyarak, merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilir, Bolu seyahatinizi rahatlıkla planlayabilirsiniz.

# Bolu’ya Ne Zaman Gidilir?

Bolu Nerededir? Bolu’nun İklimi Nedir?

Bolu

Karadeniz Bölgesi’nin batısında yer alan Bolu, İç Anadolu ve Batı Karadeniz arasında dağlık ve engebeli bir arazi üzerinde bulunmaktadır. Kuzeyde Zonguldak ile sınır komşusu olan Bolu’nun; güneyinde Ankara, güneybatısında Bilecik ve Eskişehir, doğusunda Çankırı, batısında ise Düzce ve Sakarya yer almaktadır.

Bolu, coğrafi konumu sebebiyle iklimsel olarak çeşitlilik göstermektedir. Şehrin, kıyı kesimlerinde ılıman bir hava söz konusuyken; iç kesimlerde karasal iklimin etkileri görülür. Dolayısıyla Bolu’nun; Karadeniz ve İç Anadolu ikliminin etkisi altında olduğu söylenebilir.

Bolu’da, kıyı kesimlerde yazlar serin, kışlar ılık ve yağışlı geçerken; iç kesimlere doğru gidildikçe yaz ve kış arasındaki sıcaklık farkı artmaya başlamaktadır. Yılın en sıcak ayı ortalama 19,7 dereceyle Ağustos olurken; en soğuk ay ortalama 1,1 dereceyle Ocaktır. Yılın her mevsimi yağış alabilen Bolu’da; en yağışlı ay Aralık; en kurak ay ise Ağustostur.

Bolu’ya ne zaman gidilir?

Bolu, Abant Gölü, Yedigöller ve Kartalkaya Kayak Merkezi gibi turizm merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliği sayesinde her mevsim için ayrı bir güzellik sunan Bolu, yılın her dönemi ziyaret edilebilir. Örneğin; Abant ve Yedigöller gibi popüler yerleri görmek için yılın her dönemi Bolu’ya seyahat edebilir, kış aylarında, Kartalkaya Kayak Merkezi’nde eğlenceli bir kar tatili gerçekleştirilebilirsiniz.

Mamafih, ”Bolu’ya ne zaman gidilir?” sorusunun cevabı, görmek istediğiniz yerlere ve yapmak istediğiniz aktivitelere göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla Bolu’yu istediğiniz her zaman ziyaret edebilir, yemyeşil doğanın ve tertemiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

# Bolu’ya Nasıl Gidilir?

Bolu

Bolu, konum itibariyle kolay ulaşılabilir bir lokasyona sahiptir. Ankara ve İstanbul gibi şehirlerin geçiş noktası üzerinde bulunan Bolu, İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan E-5 karayolu güzergahı üzerinde yer almaktadır. Dolayısıyla Bolu’ya ulaşmanın en kolay yöntemi karayoludur. Zira Bolu’da havalimanı veya demiryolu hattı bulunmamaktadır.

Havayolu üzerinden seyahat etmek isteyenler; İstanbul, Ankara ve Kocaeli’nde bulunan havalimanlarını kullanıp, sonrasında Bolu’ya aktarma yapabilirler. Sonuç itibariyle karayolu üzerinden direkt; havayolu üzerinden aktarmalı olarak Bolu’ya ulaşabilirsiniz.

1. Karayolu ile Ulaşım

Türkiye’nin en önemli ulaşım yollarından biri olan Bolu otobanından her gün en az 5 bin araç transit olarak geçmektedir. Bolu ulaşımını kolaylaştıran diğer unsurlar ise Bolu Dağı Tüneli, D500 ve TEM otoyoludur.

Dolayısıyla sizler de karayolunu kullanarak, özel aracınızla veya şehirlerarası otobüsler vasıtasıyla Bolu’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Özel aracıyla seyahat edecekler için Bolu ile ülkemizdeki bazı iller arasındaki tahmini uzaklıklar aşağıda verilmiştir:

 • Bolu-İstanbul: 2 saat 59 dk. (263,9 km)
 • Bolu-Ankara: 2 saat (187,3 km)
 • Bolu-Bursa: 3 saat 7 dk. (292,2 km)
 • Bolu-İzmir: 5 saat 49 dk. (616,5 km)
 • Bolu-Çanakkale: 6 saat (547,7 km)
 • Bolu-Antalya: 7 saat 36 dk. (641,6 km)
 • Bolu-Adana: 7 saat (670,7 km)
 • Bolu-Konya: 4 saat 41 dk. (448,4 km)
 • Bolu-Eskişehir: 3 saat 30 dk. (217,5 km)
 • Bolu-Samsun: 5 saat 13 dk. (473,5 km)
 • Bolu-Trabzon: 9 saat 37 dk. (799,7 km)
 • Bolu-Ağrı: 13 saat 15 dk. (1.161,4 km)
 • Bolu-Diyarbakır: 12 saat 32 dk. (1.065,6 km)

Otobüs ile Ulaşım

Türkiye’nin hemen her şehrinden, Bolu’ya direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bu otobüs firmalarını kullanarak, Bolu Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne kolayca ulaşabilirsiniz. Bolu otobüs bileti ücretleri, bulunduğunuz bölgenin uzaklığına göre 20 TL ile 150 TL arasında değişmektedir.

Bolu Şehirlerarası Otobüs Terminali

Bolu Şehirlerarası Otobüs Terminali

Karadeniz bölgesinin en işlek noktalarından biri olan Bolu Şehirlerarası Otobüs Terminali,  bulunduğu konum itibariyle yoğun bir yolcu trafiğine sahiptir. Bolu’nun merkezinde yer alan terminal, 2010’da yenilenerek, nitelikleri arttırılmış ve yolcu yükünü kaldırabilecek modern bir terminal haline getirilmiştir.

Karadeniz’deki turizm potansiyelinin artmasıyla son yıllarda yolcu trafiği giderek artan Bolu Terminalinde en az 30 farklı otobüs firması bulunmaktadır. Ulusoy Turizm, Has Turizm, Lüks Kahramanmaraş Turizm, Efe Tur, Sakarya VIB, Star Diyarbakır, Metro Turizm, Seç Turizm, Kamil Koç ve Esadaş Turizmbu firmaların bir kısmıdır.

Kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları, otobüs park bölümleri, bekleme salonlar, açık ve kapalı alanlardan oluşan Bolu Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden araçlar için otopark ve emanet ofisleri bulunmaktadır. Terminal’den şehir merkezine ulaşım, yarım saatte bir hareket eden minibüsler, halk otobüsleri ve otobüs firmalarına ait servislerle sağlanmaktadır.

Adres: Paşaköy Mahallesi, 14300 Merkez/Bolu

İletişim: (0374) 274 10 10

2. Havayolu ile Ulaşım

Sabiha Gökçen Havalimanı

Bolu’ya havayolu üzerinden ulaşmak istiyorsanız, Ankara Esenboğa Havalimanı’nı veya İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı veya Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz şehrin havalimanından Kocaeli, İstanbul veya Ankara havalimanlarından birine gelerek, buradan Bolu’ya taksi, otobüs, servis ve özel araç gibi vasıtalarla aktarma yapabilirsiniz.

Lakin Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na, her zaman direkt uçuş seferi bulamayabilirsiniz. Bu nedenle İstanbul veya Ankara sizler için daha mantıklı ve fiyat açısından daha uygun bir tercih olacaktır.

 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile Bolu arası: 2 saat 22 dk. (227,1 km)
 • Ankara Esenboğa Havalimanı ile Bolu arası: 2 saat (199,6 km)
 • Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı ile Bolu arası: 1 saat 34 dk. (145,4 km)

‘Bolu’ya ne zaman gidilir? Bolu’ya nasıl gidilir?’ başlıklı yazımız burada sona eriyor. Fikir ve görüşlerinizi, en önemlisi de deneyimlerinizi aşağıdaki kutucuğa yorum yaparak bizlere ulaştırabilir, içeriğimizi geliştirmemizi sağlayabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.