Bodrum ile Keyifli Tatiller

0
956

Ege ile Akdeniz’in iklimleri arasında kalan ve bu özelliği ile yazın sıcaktan bunaltmayan, kışın da soğuktan üşütmeyen Bodrum, ülkemizin en güzel tatil beldelerinden biridir.

Akdeniz ve Ege bölgesi hakkında bilgi sahibi olanlar, Bodrum’un güzelliklerini az-çok tahmin edebilirler. Beyaz evler, pembe ve beyaz karışımı begonvil çiçekleri ve tabi ki denizin mavisi ile ihtişamlı bir görünüme bürünen Bodrum, Muğla’nın en çok tercih edilen tatil yerlerinden biridir.

Olanaklar bakımından fazla seçeneğe sahip olması, oteller noktasında her keseye uygun konaklama mekânlarının olması ve aktivite açısından bir hayli zengin olması, Bodrum’u çekici kılan özelliklerden sadece bazılarıdır.

Bodrum

Tarihi, uzun dönemler öncesine uzanan Bodrum’da, dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen “Halikarnas Mozolesi” yer almaktadır. Geçmiş dönemlerde Bodrum ticaret limanı olarak kullanılan bu yer, günümüzde ise turistler için Bodrum’un en çok değerlendirilen alanı olarak ön plana çıkıyor. Geçmişinde balıkçılık ve sünger üretiminde ön plana çıkan belde, turizm dünyasının buraya doğru yönelmesiyle bu iki ekonomik kaynağından feragat etmiştir. Bunun yerine tatil ve turizm, Bodrum’da daha fazla ön plana çıkmaya başlamıştır ki bunu hak ettiğini söylemek gerekiyor.

Halikarnas Mozolesi

Tarih, Bodrum için sayfalarını çevirirken, eski alanlar üzerine yeni yerler inşa edilmiştir. M.Ö 350 yıllarında inşa edilen Halikarnas Mozolesinin üzerine 1450-1523 yılında inşa edilen Bodrum Kalesi, ihtişamı ile Bodrum’a can katan yerlerden biridir. St. Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilen kalenin içinde dünyanın en güzel su altı müzesi yer almaktadır. Müzenin bir kısmı cam eserlere ayrılmış ayrılan bu bölümde Serçe Koyu’nda 1978 yılında,1600’lü yıllara ait olan ticaret gemisinin batığından çıkartılan dönemin özel camları sergilenmektedir.

Bodrum Kalesi

Muğla’nın gözde tatil beldesi Bodrum, her anlamda gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin en başında gelir. Gulet yatlarıyla dünyada nam salması, mavi tur yolculuklarında en çok tercih edilen güzergâhlara sahip olması gibi önemli özellikler, Bodrum’da ön plana çıkar. Bodrum Yarımadası’nı saran Turgutreis, Bitez, Yalıkavağı, Türkbükü, Güvercinlik, Gümüşlük, Yahşi, Torba ve Ortakent, mavi yolculuk turlarında birer rota olarak ön plana çıkmaktadır.

Bodrum akşamları

Keyifli vakitlerin yaşandığı Bodrum’a gittiğinizde yapmanız gereken ilk işlerden biri kendinize kösele sandalet almak olsun. El emeği ile yapılan bu kösele sandaletler, ayaklara müthiş bir rahatlık veriyor ki Bodrum güzelliklerini yerinde görmek için bir hayli yol yürümeniz gerekecek, haliyle ayaklarınızın rahat olması gerekiyor.

Bodrum sokakları

 

Hatıralık alanlarla dolu bir yaşama sahip Bodrum’da en çok dikkat çeken detaylardan biri de pembe-beyaz begonvil çiçeklerin sardığı beyaz renkli evlerdir. Sokaklarında gezinirken bu tablo bile ilçeye hayran kalmanıza yetecektir. Tabi bunun dışında yel değirmenlerini de söylemeden geçmemek gerekiyor. Tarihi ve sunduğu manzara ile dünyaya nam salan yel değirmenleri, tatiliniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.