Bitlis’te Gezilecek Yerler | Detaylı Anlatım

0
2196

Bitlis’in gezilecek yerleri hakkında detaylı bilgiler almak isterseniz bu yazımızı sonuna kadar okuyun.

Hem tarihi hem doğal güzellikleriyle dikkat çeken Bitlis, 5 minaresiyle türkülere de konu olmuştur. Siz de Doğu Anadolu’nun güzel şehirlerinden olan Bitlis’in en meşhur yerlerini ziyaret etmek isterseniz listemizi inceleyin.

İslahiye Medresesi

İslahiye Medresesi, 1216 yılında inşa edilmiş, günümüze değin sağlamlığını koruyan Selçuklu eserlerindendir. Dikdörtgen planda yapılmış yapı kubbesizdir ve medresenin en dikkat çeken kısmı ön cephesindeki süslü portalıdır.

Medrese, geçmişte birçok sanat ve bilim adamlarının yetiştiği yer olmasına bağlı olarak kendi döneminin en önemli medreseleri arasında yer almıştır. Günümüzde arkeoloji müzesi olarak kullanılması için restorasyon çalışmalarına başlanan medresenin türbe kısmında; II. Şerefhan, Veli Şemseddin, Ziyaeddin Han ve Üç Bacılar Türbesi bulunuyor.

Bitlis Kalesi

Bitlis’in il merkezinde dik bir yamaçta yer alan kale M.Ö. 312 yılıyla tarihlendiriliyor. Kale şehrin en ihtişamlı ve geçmişine ışık tutan yapılarından.

Abdurrahman Gazi Türbesi

Hz. Osman döneminde bölgeyi fethetmekle görevlendirilen İyaz Bin Gan’ın komutasındaki Abdurrahman Gazi’nin burada şehit düşmesinin ardından O’nun anısına yapılan türbe, şehrin oldukça fazla ziyaret edilen yerlerinden.

Usta Şagirt Kümbeti

Kitabesi olmadığı için yapılış tarihi bilinmeyen kümbet, Van Gölü’ne oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Ahlat kümbetlerinin en büyüğü olma niteliğini taşıyan kümbete bu özelliğinden dolayı “Ulu” kümbet de deniyor. Usta Şagirt Kümbeti de diğer Selçuklu kümbetleri gibi iki katlı; zemin katı mezar, üst katı ise mescit olarak inşa edilmiş.

Süphan Dağı

Türkiye’nin 3. büyük doruğu olan Süphan Dağı’nın dağcılık turizmine de önemli katkıları bulunuyor. Dağa tırmanmak için Haziran-Temmuz-Ağustos ve Eylül ayları en uygun zamanlar. Dağa tırmanmak isteyenlere dağın doğu ya da güney yamacı tavsiye ediliyor. Ayrıca her yıl birçok turistin tırmanış yaptığı dağa tek çıkılmaması da öneriler arasında.

Ahlat Mezarlığı

Bitlis’in Ahlat ilçesi sınırlarında yer alan Ahlat Mezarlığı, bir Selçuklu mezarlığı olmasının yanı sıra dünyanın en büyük Müslüman mezarlığı niteliğini taşıyor. 11. ve 12. yüzyıldan itibaren özelliğini yitirmeyen bu büyük mezarlık, 10 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. En ünlü sanatkarların eserlerinin burada bulunmasının yanı sıra 8 bin tane de mezar taşı bulunuyor.

Bölgedeki dikilitaşlar sonu olmayan bir çayırda kızıl kahverenginin tonlarını taşımasıyla fotoğraf çekimi yapmak isteyenler için estetik bir görüntü sağlıyor. Siz de dünyanın en büyük Müslüman mezarlığına giderek tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Nemrut Gölü

Türkiye‘nin en büyük, dünyanın ise 2. büyük krater gölü olma özelliğini taşıyan Nemrut Gölü, 2400 metre yüksekliğiyle Nemrut Dağı’nın tepesinde yer alıyor. Göl, Nemrut Dağı’nın dördüncü zamanda patlamasıyla oluşmuş. Ilıca Gölü’yle bağlantısı dışında başka bir akarsuyla bağlantısı olmayan gölün suyu tatlıdır. Nemrut Gölü, Tatvan’a 15 kilometre, Bitlis’e ise 26 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Gölün ismini M.Ö. 2100 yılında yaşamış olan Babil Hükümdarı Nemrut’tan aldığı söylenir. Gölün etrafında çeşit çeşit kuşlar ve çiçekler görebilme imkanınız da var. Ayrıca yaz aylarında göl kenarında kamp yapabilir ya da gölde yüzebilirsiniz.

Küfrevi Türbesi

Küfrevi Konağı’nın bahçesine 1898 yılında kurulmuş olan Küfrevi Türbesi, mimari olarak tamamiyle Bitlis mimarisinden farklı bir yapıdadır.

Bitlis Ulu Cami

Şehrin tarihi ibadet mekanlarından olan Ulu Cami, kitabesine göre 1150’de Ebu’l Muzaffer Muhammed tarafından inşa ettirilmiş. Cami, şehirdeki diğer camilerle aynı mimariye sahiptir ve yine kitabeye göre minaresi sonradan eklenmiş.

Rahva Kervansarayı

Bitlis-Tatvan yolu üzerinde bulunan ve geniş bir arazide kurulan Rahva Kervansarayı, XVI. yüzyılda Van Beylerbeyi Hüsrev Paşa tarafından inşa ettirilmiş ancak bir kitabesi bulunmuyor.

Anadolu’nun en büyük kervansaraylarından olan Rahva, doğu-batı olarak iki bölüme ayrılmıştır. Güney kısmı beş dikdörtgen hücreli olmasıyla diğer taraflara göre daha farklıdır. İkinci kısmı ise daha geniş ve aydınlıktır. Kervansarayın güney tarafındaki büyük kapı ise haçvari bölümüne açılıyor. Ayrıca Rahva, döneminin en önemli kervansarayları arasında yer alır.

Şerefiye Camisi ve Külliyesi

Şehrin merkezinde yer alan cami; medresesi, imareti, hamamı ve türbesiyle büyük bir yapıdan oluşuyor. Şerefiye Camisi, merkezin içindeki çarşıda yer almasıyla kolay bir ulaşıma sahip. Dikdörtgen planda yapılmış, inşaatı sırasında kırmızı kesme taş kullanılmış. Özellikle minberindeki ağaç işçiliğiyle dikkat çekiyor. İhtişamlı görüntüsüyle ziyaretçilerini cezbeden cami Bitlis gezinizde mutlaka gitmeniz gereken yerlerden.

Tarihi Hizan Cami

Bitlis-Gayda yakınlarında bulunan Tarihi Hizan Cami, şehrin en eski yapılarından olması sebebiyle turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında. Hizan Cami’nin kıyamete kadar yıkılmayacağı yönündeki inancın yörede çok yaygın olması da caminin popülaritesini olumlu yönde etkiliyor.

Emir Ali Kümbeti

Emir Ali Kümbeti’nin kitabesi Rus Harbi’nde kırıldığı için kümbetin yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor. Mimari özelliklerinden yola çıkılarak 14. yüzyılda yapıldığı tahmin edilir.

Selçuklu Mezarlığı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan Selçuklu Mezarlığı, tarihi açıdan oldukça önemli ipuçları vermesiyle şehre gidildiğinde mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Mezarlık, yapı itibariyle günümüz mezarlarından oldukça farklı bir görüntü teşkil ediyor. 3,5 metreye kadar ulaşan mezarlar o dönemde kubbeli süslemelerin oldukça ilgi gördüğünü de kanıtlar nitelikte.

Siz de ülkemizin en önemli yapılarını bünyesinde bulunduran bu güzel şehrini keşfetmek isterseniz Bitlis otobüs biletleri seçeneklerimizi inceleyerek yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.