Bitlis’te Gezilecek 4 Yer

0
1112

Bitlis, Doğu Anadolu bölgesinin sessiz ve sakin kentlerinden biridir. M.Ö 1400 yıllarında Urartuların yerleşim yeri olan kent, M.Ö 7. Yüzyılda Asurlar, M.Ö. 6. Yüzyılda ise Madlerin egemenliği altına girmiştir.

Kurulduğu günden bu yana sürekli yeni kavimlere, yeni egemenliklere ev sahipliği yapan Bitlis, Perslere, Romalılara, Doğu Romalılarına ve Selçuklara ev sahipliği yaparak Türklerin egemenliği altında kalmıştır. Şehrin adı Makedonyalı büyük İskender’in buraya kale yaptırması için gönderdiği Bedlis’ten almaktadır. Günümüze gelindiğinde daha modern ve yaşanır bir kent olarak kendini gösteren Bitlis, gezilecek yerleri, tarihi ve turistik alanlarıyla Doğu’nun en güzel kentlerinden biri olma özelliğini barındırıyor. Doğu Anadolu seyahatinde görülmesi gereken yerlerden biri olan Bitlis’te gezilecek 4 yer hakkında sizlere bilgi vererek, gezinizin daha keyifli hale gelmesini sağlayacağız.

Bitlis seyahatinde görülmesi gereken 4 etkileyici yer

Nemrut Gölü

Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçeleri arasında yer alan Nemrut Gölü, Türkiye’nin en büyük krater gölü özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Adını Babil Hükümdarı Nemrut’tan alan göl, Van Gölü havzasında yer almaktadır. Bitlis’e doğal bir görünüm kazandıran Nemrut Gölü, çevresinde barındırdığı sıcak sular, kaplıcaları ile yerli halkın uğrak noktalarından biridir. Berrak, renksiz ve kokusuz olan su, temiz ve içilebilir özelliği ile de dikkat çekmektedir. Çevresindeki mesire alanları, zamanınızı değerlendirmek için fevkalade güzel yerlerdir.

Nemrut Krater Gölü

Ahlat Mezar Taşları

UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’ya aday gösterilebilecek yerlerden biri olan Ahlat Mezar Taşları, Bitlis’te görülmesi gereken en güzel noktalardan biridir. M.Ö. 900’lü yıllara uzanan tarihi ile görkemli bir şölen sunan mezar taşları, Selçuklu dönemi taş işçiliğini yakından tanımak için de oldukça ideal bir noktadır. Bitlis gezilecek yerleri arasında kesinlikle değerlendirilmesi gereken Ahlat Mezar Taşları, Bitlis’in Ahlat ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Ahlat Mezar Taşları

El Aman Ha

Tarihi 16. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı Devleti’nin Van Beylerbeyi Köse Hüsrev Paşa tarafından hayrat olarak yapılan El Aman Han, uzun dönem kervan saraylık yapmış bir yerdir. Günümüzde restore edilerek yerli ve yabancı halkın uğrak noktası haline gelmiştir. Bitlis Eren Üniversitesi tarafından aslına uygun şekilde restore edilen han, gizemli tarihi, modern düzenlemesi ile misafirlerine sunuyor.

El Aman Hanı

Nemrut Kayak Merkezi

Bitlis’in Tatvan ilçesinde yer alan Nemrut Kayak Merkezi, kış tatilini değerlendirmek isteyenler için en güzel noktalardan biridir. Van Gölü manzarasıyla birlikte ihtişamlı bir kayak keyfi sunan kayak merkezi, Bitlis seyahatinde görülmesi gereken görkemli 4 yerden biridir. Nemrut Krater Gölü ile kayak merkezinin birleşmesi, keyifli bir kış tatilinde manzaranın doyumsuz güzelliğini izlemek isteyenler için de tavsiye edilebilecek noktalardan biridir.

Nemrut Kayak Merkezi

Bitlis’e nasıl gidilir?

Bitlis’te havalimanı bulunmadığından buraya gelmek isteyenler; Van, Muş veya Batman Havalimanı’na geldikten sonra kente ulaşım sağlayabilmektedirler. Genellikle Van Ferit Melen Havalimanı, Bitlis’e gitmek için tercih edilen havalimanıdır. Anadolu Jet, THY ve Pegasus Havayolları’nın düzenli olarak sefer düzenledikleri Van’a gittikten sonra Bitlis otobüs bileti ile Bitlis’e ulaşım sağlanabilmektedir.

Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi www.biletbayi.com web adresini ziyaret ederek Van uçak bileti avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.