Birbirinden Güzel 5 Lezzetiyle Hatay Mutfağı

0
1069

Zengin kültürü ile ülkemizin özel şehirlerinden biri olan Hatay, bu özelliğini yemek kültürüne de yansıtmış durumda. Çok çeşitli inançlara ve kültürlere sahip insanların barış içinde yaşadığı bölgede oldukça farklı ve keyifli bir yemek kültürünün oluştuğunu söyleyebiliriz. Buna bir de Hatay’da yetişen birçok baharat eklenince Hatay bölgesinde hayli güzel lezzetlerin ortaya çıktığını görebiliyoruz. 

Eğer siz de Hatay’a bir gezi düzenliyorsanız bölgenin sahip olduğu bu muhteşem mutfak zenginliğini keşfetmenizi öneriyoruz. Sizler için özellikle keşfetmeniz gereken lezzetleri listeledik; ancak bunlarla yetinmemenizi ve bölgedeki diğer birçok lezzeti de tatmanızı tavsiye ediyoruz.

Birbirinden Güzel 5 Lezzetiyle Hatay Mutfağı

1.Künefe

Künefe

Hatay’a özel peynir, kadayıf ve tereyağının birleşimiyle ortaya çıkan muhteşem lezzet damağınızda lezzet patlaması yaratacak. Hatay’a gittiğinizde özellikle künefe yemeden dönmemenizi öneriyoruz.

2.İçli Köfte

İçli Köfte

Ülkemizin baharat ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Hatay’da bu baharatlarla hazırlanan içle yapılan içli köfteye bayılacaksınız. Tercihe göre kızartılarak ya da haşlanarak tüketilen içli köfte özellikle yemeklerin yanına meze olarak yeniliyor.

3.Analı Kızlı Çorbası

Analı Kızlı Çorbası

Çeşitli yörelerde farklı isimlerle yapılsa da analı kızlı çorbası özellikle Hatay’da bambaşka bir lezzete dönüşüyor. Bulgur, nohut ve et parçalarıyla hazırlanan yemeğe tadını veren en önemli şeylerin başında baharatlar geliyor. Oldukça doyurucu olan çorba özellikle kış aylarında bölgede sıklıkla tüketiliyor.

4.Patlıcan Dolması

Patlıcan Dolması

Hatay’a özgü küçük dolmalık patlıcanların pirinç ve sarımsakla hazırlanan içle doldurulmasıyla hazırlanan patlıcan dolması dillere destan bir lezzete dönüşüyor. Özellikle yoğurtla harika bir uyum gösteren bu lezzeti mutlaka tatmalısınız. Eğer Hatay’a gezmek için gittiyseniz Hatay’da bulunan çarşıdan dolmalık kurutulmuş patlıcanlardan mutlaka almalısınız.

5.Sürk

Sürk

Çökeleğin pul biber ve çeşitli baharatlarla karıştırılmasıyla ortaya çıkan ardından kurutulan ve sonrasında afiyetle tüketilen sürk Hatay’ın en meşhur lezzetlerinden biridir. Özellikle kahvaltı sofralarında tereyağı, domates ve soğanla karıştırılarak tüketilen sürk, sabah kahvaltılarına bambaşka bir lezzet katıyor.

Bonus: Humus

Humus

Nohut, tahin, limon suyu ve çeşitli çeşnilerle harmanlanarak tüketilen bu muhteşem lezzet Hatay bölgesinde oldukça fazla tüketilmektedir; hatta bölgede humus yiyebileceğiniz dükkanlar da bulunmaktadır. Şayet yolunuz Hatay’a düşerse bu güzel lezzeti kesinlikle denemelisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.