Ana sayfa » Lezzet Rehberi » Bir Yaz Klasiği Dondurma

Bir Yaz Klasiği Dondurma

2
1658

maraş dondurmasi

“Yaz sıcağının geldiğini en iyi anlatan şey nedir?” diye sorarsak. Elbette “yaz sıcağı ve kavurucu güneştir” dersiniz. Ancak bir de bu sıcağı üzerinizden atmak ve serinlemek için tadına doyum olmayan dondurmayı da unutmamak gerekiyor. Hepimiz doğduğumuzdan bu yana dondurmanın varlığından haberdarız. Peki, bu müthiş lezzetin nereden geldiğine dair hiçbir araştırma yaptınız mı, ya da merak ettiniz mi? Biz ettik ve araştırdık. Bakın dondurmanın tarihi ve geldiği yer neresiymiş?

Dondurmanın Tarihi

Dondurma, her ülkede var olan ve yaz sıcağında daha fazla tüketilen bir tür lezzettir. Araştırmalarımıza başlarken dondurmanın Çin’den geldiğini duyduğumuzda şuan yazıyı okurken sizin gibi biz de “yine mi Çinliler” demekten kendimizi alamadık. ama bu da bir gerçek! Dondurma ilk olarak Çinliler tarafından bulunmuş. 3 bin yıl öncesine dayanan bir geçmişe sahip olan dondurma, ilk olarak o dönemlere karın ve sütün birleşimiyle ve tatlandırıcı birkaç malzeme eklenerek elde edilmiş. “Tang Hanedanı” tarafından ilk olarak yapıldığı söylenen dondurma daha sonra Marko Polo’nun Çin’den dönerken Vedenik’e getirdiği dondurma tarifini gerçeğe dökmesiyle Avrupa kültüründe de yaygın bir lezzet haline geldiği söylenmektedir.

külah dondurma

Bunun dışında da yine farklı bir rivayet daha vardır. Bu rivayete göre ise; boğazına düşkünlüğüyle bilinen Roma İmparatoru Neron’un gladyatörleri izlerken, lezzetli yiyecekler bulan çeşnicibaşını ödüllendirdiği söylenir. Yine bir gün çeşnicibaşı Neron’a güzel yiyecekler bulmaya giderken, dağın zirvesinden biraz kar alır, üzerine de bal ve meyve parçacıkları serper. Bunu imparatora sunduğunda, Neron bu lezzeti oldukça beğenir ve köleleri dağın zirvesine kar toplamaya gönderir. Bundan sonra da dondurma artık vazgeçilmez bir lezzet olmaya başlar.

Dondurmanın Geleneksel Adı, Maraş Dondurması

Bu kadar Çinlilerden söz ettikten sonra “Maraş dondurması” dediğimizde “hangisi doğru olan” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bunun için de sözü çok fazla uzatmadan hemen Maraş dondurması hakkında bilgi vererek, her şeye yakışan bu güzelim lezzet hakkında bilgi vermeye başlayalım.

Mahir ellerden çıkan ve damaklarda uzun süre tadını bırakan “Maraş dondurması” geleneksel şovlara dönüşen, turistlerin dikkatini çeken ve dünya genelinde bilinen bir lezzettir. Havada dans ettirilirken, kovasıyla birlikte çıkartılırken ya da bildiğimiz balta kullanılarak kesilirken fazlasıyla görmüşüzdür bu lezzeti. Bunun da bilinmesi gereken bir hikayesi vardır. İşte o hikaye.

italya dondurması

Osmanlı döneminde Anadolu’da kar toplanarak üzerine farklı meyveler ya da şerbet dökülerek ”karsanbaç” denen bir tür lezzet yapılırdı. Osman Ağa ise o dönemin meşhur içeceği olan salebi karın üzerine döker ve bir gece bekler. Sabah olduğunda fark eder ki kar kıvam kazanmıştır. Bunun üzerine karın üstüne şeker ve süt ilave eder ve böylece “Maraş dondurması” denen müthiş lezzet ortaya çıkar. Aslında o dönemlerde adı “dondurma” diye bilinmiyordu. Bunun yerine “Salepli karsanbaç” deniyordu. Tabi zamanla fikirler değişip yeni keşifler yapılmaya başlanınca yerini “Maraş dondurması” ile değiştirdi. Peki, bu kadar güzel bir lezzete sahip olan ve dünya genelinde bilinen bu lezzetin sırrını hiç merak ettiniz mi? Biz bunu da merak ettik ve bulduk. Sırrı; Ahırdağı’nın kekik ve kevenle beslenen keçilerinden elde edilen süttür.

Dünyada Dondurma

Aslında dondurma, başında da dediğimiz gibi her ülkede tüketilen bir lezzettir. Ama her ülke aynı kıvam ve aynı tatta yapmaz. Farklı meyve parçacıkları ya da salep tarzı şeyler de kullanılabilir. 1967 yılında Paris’te sadece 250 dondurmacının olduğu söylenir. Artık gerisinde dünya üzerinde dondurmanın nasıl bir etki yarattığını siz düşünün!

Dondurmalı Fransız Tostu

Fransızların boğazlarına çok düşkün olduklarını bilmeyen yoktur. Bu yüzden de “dondurma” denince aklımıza ilk onlar geldi. “acaba nasıl bir dondurma kültürleri vardır?” diye merak edip araştırdık ve onların da gerçekten dikkat çekici bir damak lezzetlerinin olduğunu gördük. Fransız tostunu duydunuz mu bilmem ama ilk defa duyuyorsanız hemen ne olduğunu söyleyelim. Kahvaltılarda ekmekler kızartılarak üzerine vanilya karışımlı bir sos serpilir yanına da bir top dondurma. Buyurun tadına bakın, kararı siz verin.

Fransiz tostu

Dondurmanın her ülkede yapılışı ve kullanılan malzemeleri farklıdır. İtalyanlarda Maraş dondurmasına benzeyen “Galeto” olarak bilinen bir dondurma kültürü vardır, Japonlarda ise yine alışık olmadığımız bir dondurma kültürü vardır. Somon balığını dondurmanın içerisine yedirerek farklı bir lezzet veriyorlar. Bu da lüks restoranlarda fazlasıyla kendini gösteriyor.

Bu kadar farklı lezzetlere sahip bir şeyden bahsederken, bir de en pahalısının nerede olduğunu da söylemeden geçmek istemiyoruz. New York’ta bulunan Serendipity 3’te 1000 dolara satılıyor. İçerisinde 5 bin TL olan Knipschildt çikolatası ve 5 gram 23 karat altın tozu bulunuyor. Tabi herkesin farklı damak zevki vardır ama bir dondurmaya bu kadar para verilir mi bilinmez.

dondurma-dükkanalari

Dondurmanın Sağlığa Faydaları

Müthiş bir damak lezzeti bırakan dondurmanın bir de sağlık açısından faydaları hakkında da bilinmesi gerekenler vardır. Aslında ilk bakıldığında “soğuk bir şey sağlığa faydalı olur mu?” sorusu akla gelir ancak olur hem de çok fazlasıyla olur. Neler midir? İşte dondurmanın sağlığa faydaları;

dondurma

  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • İçerisinde bulunan kalsiyum ile kemik ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Protein bakımından zengin olduğu için kas gelişiminde faydalıdır.
  • A, B2 ve B12 vitaminleriyle cilt, kemik ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük etki sağlar.
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olur.
  • Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Bunca anlattıklarımı okuduysanız şuan “olsa da yesem” dediğinizi duyar gibiyim. İtiraf etmeliyim ki benim de canım çekti…

dondurma-çeşitleri

2 YORUMLAR

  1. bu dondurma harika gözüküyor hasta olduğum halde yiyebilirim gerçekden aman tanrım şu renga renk dondurma toplarına bakarmısnız bilerekmi koyuyorsunuz bunları buraya canımız çekti teşekkürler yazın ilk işim bu güzel dondurmayı keşfetmek olacaktır..

  2. aaa bu dondurmalar gerçekmi inanamıyorum gerçekten 🙁 bende istiyorum bunlardan renkli renkliii

Comments are closed.