Asya yemek kültürü, sıra dışı ve Türk damak tadına pek uymayan yemekleriyle biliniyor. Özellikle birçok böceğin haşlanarak, kızartılarak ya da ızgara yapılarak yenmesi Asya sokaklarında çok sık görülen bir manzara.

Asya sokaklarında karşılaşılan Balut ismi verilen atıştırmalık da başta Kamboçya olmak üzere Filipinler, Vietnam, Malezya gibi diğer Asya ülkelerinde de çok fazla tüketilen bir lezzet.

Bir Garip Sokak lezzeti: Balut

Balut, kısaca embriyo haline gelmiş yumurtanın haşlanmasıyla hazırlanan bir sokak lezzeti. Bu lezzet Asya sokaklarının vazgeçilmez lezzetlerinin başında geliyor. Çoğunlukla bira ile tüketilen bu sıra dışı gıda Asya’nın yemek kültürü ile ilgili bizlere ipucu veriyor.

Asya’nın vazgeçilmez sokak lezzeti: Balut

Kuluçkada bulunan 17 ile 21 günlük yumurtalar alınarak haşlanıyor ve tuz, biber ve sirkeden oluşan bir karışımla servis ediliyor. Balut, genellikle ördek veya tavuk embriyosuyla hazırlanıyor.

Türk insanının denemekte hayli zorlanacağı bu lezzet Asya insanı için çok önemli bir besin kaynağı. Ülkemizdeki midye dolma kültürü gibi Asya’da sokak satıcıları bu lezzeti her gün birçok insana tattırıyor. Asyalılar bu atıştırmalık lezzetin cinsel gücü artırdığını düşünüyor. Bu da bu yemeğin daha fazla yenmesini sağlıyor.

Baalut’un cinsel gücü arttırdığı düşünülüyor

Birçok kişinin kulağına iğrenç gelen bu lezzeti denemek ister misiniz bilemeyiz; ama Kamboçya farklı deneyimler yaşamak ve farklı yerler görmek isteyenler için Asya’daki çok cazip destinasyonlardan biri. Siz de en ucuz uçak bileti seçeneklerini inceleyerek Asya’nın bu gizemli şehrini keşfe çıkabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.