Filipinler sadece muhteşem coğrafyası ve doğal güzellikleriyle değil farklı yaşam tarzı, kültürü ve gelenekleriyle de keşfedilmesi gereken yerlerden biri. 

Ölüm, topluluklar için oldukça önemli bir olgudur ve dünya üzerinde birbirinden farklı uygulanan cenaze merasimleri bulunuyor. Bu farklı cenaze merasimlerinden biri de Filipinler’in Luzon Adası’nda bulunan Sagada‘da gerçekleştiriliyor.

Asılı Tabutlar

Asılı Tabutlar, Sagada, Filipinler

Yeryüzünde birçok farklı topluluk ölüleri için çok farklı uygulamalar yapmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi mezar açıp ölülerini bu mezarlara gömen topluluklar olduğu gibi, ölülerini mumyalayıp gömen ardından her yıl onları çıkarıp giydirerek sokakta dolaştıran topluluklar da bulunuyor.

Sagada halkı ise biraz farklı ve ürkütücü bir yolla ölülerini saklamayı tercih ediyor. Bo insanlarıyla ortaya çıkan ve geçmişi 2 bin yıldan fazla olan asılı tabut geleneği Sagada halkı tarafından çok fazla uygulanan bir yöntem olarak tarihe geçti. Bu geleneğin cenazelerin deprem, sel gibi doğal afetlerden zarar görmemesi için uygulandığı düşünülmektedir.

Cenazeler uçurumlara asılarak onların doğal afetlerden ve vahşi hayvanlardan korunması sağlanıyordu

Sagada’ya yaşayan insanlar ölmeden önce üzerinde hayvan figürü olan ahşap tabutlarını kendileri yapardı. Bu insanlar öldükten sonra 5 gün tütsülenir ardından cenin pozisyonunda tabuta sığacak şekilde kefenleme işlemi gerçekleştirilirdi. Kefenlenen cenaze yarı çıplak halk tarafından kasabada dolaştırılırdı. Bunun insanlara iyi şans getirdiği düşünülürdü. Ardından önce tabut halatlar aracılığıyla sarp kayalıklara sabitlenmekteydi. Sabitlenen tabutların içine de cenazeler konurdu. Akraba olan kişilerin tabutlarının yan yana veya yakın konmasına özen gösterilirdi.

Tabutlar, kişi ölmeden önce kişinin kendisi tarafından yapılmaktaydı

En son 2010 yılında asılı tabut merasiminin gerçekleştirildiği ve o günden sonra Sagada halkının da diğer insanlar gibi cenazelerini gömdüğü ifade ediliyor. Daha çok sarp kayaların uçurumlarında görülse de bu tür tabutlara mağaralar içinde de rastlanıyor.

Bu merasimin en son 200 yılında gerçekleştirildiği ifade ediliyor

Asılı tabutlar günümüzde en çok Filipinler’in Sagada kasabasında görülse de ülkenin farklı yerlerinde ve Çin’de de bu tür tabutlara rastlamak mümkün. Bize her ne kadar ürkütücü gelse de bu topluluklar için bu merasimlerin büyük anlam taşıdığı kesin.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.