Bir Doğa Masalı Kapadokya

0
998

İlginç yeryüzü şekilleriyle turizm dünyasının dikkat çeken noktası Kapadokya, 60 milyon yıl önce  Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin rüzgar ve yağmurun aşındırmasıyla oluşturduğu Kapadokya bölgesi, peribacaları ve mağara evleri ile görkemli bir şölen sunuyor.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak tatil yeri olan Kapadokya, Kızılırmak’ın güneyinde yer alıyor. Batısında Yeşilırmak, Hasan Dağı ve Melendiz Dağı yer aldığı bölge, yeryüzü şekillerinin oluşumu ile dikkatleri üzerine çeker. Göreme ve Kapadokya Milli Parkı, yılın her mevsimi farklı bir havaya bürünerek gelen konuklarını kendine hayran bırakır.

Kapadokya

Kapadokya, Kalkolitik Çağ’dan bu yana insan yaşamının sürdüğü bir yerleşim yeridir. Lav ve küllerin rüzgar ve yağmurun aşındırmasıyla oluşturduğu Kapadokya’nın bu gizemli kayaları, kış aylarında ılık, yaz aylarında ise serindir. Bu özelliği dikkate alındığında, özellikle de ilkel çağlarda neden yerleşim yeri olduğu daha net anlaşılmaktadır.

Kapadokya

İnanç bakımından da önemli bir yere sahip olan Göreme, 7-13. Yüzyıllar arasında dünyanın değişik yerlerinde baskı ve zulüm altında kalan Hristiyanların göçtüğü yerdir. Şehirde görülen yeraltı kiliseleri ve yeraltı şehri, bu dönemlerde buraya gelen Hristiyanların düşmanlardan korunmak amacıyla inşa ettikleri alanlardır.

Günümüzün popüler tatil merkezlerinden biri haline gelen Göreme, 1985 yılında UNESCO’da (Dünya mirasları listesi) yerini aldı. 1 yıllık süreden sonra 1986 yılında ise “Göreme Milli Parkı” ve “Kapadokya” ismiyle milli park statüsüne girdi.  Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı günümüzde ziyarete açık alanlardır. Özellikle de düzenlenen balon turları, yurtiçinden ve yurtdışından gelen misafirlerin en ilgi çektiği aktivitelerdendir.

Kapadokya’ya nasıl gidilir?

Türkiye’nin tatil cenneti Kapadokya, Nevşehir sınırları içerisinde yer almaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir’den düzenli olarak uçak seferlerinin düzenlendiği Nevşehir Havalimanı’nı gidiş için kullanmak en ideal yolculuk şeklidir. Nevşehir uçak bileti alarak, il merkezine buradan da toplu taşıma araçları veya otellerin sundukları servis hizmetleri ile Kapadokya’ya ulaşmak mümkündür. Sizin için araştırarak en uygun uçak bileti hizmetini sunan biletbayi.com web adresinden biletinizi karşılaştırmalı olarak seçebilirsiniz.

Kapadokya’ya karayolu ile gitmek isteyenler ise Türkiye’nin dört bir yanından düzenli olarak sefer düzenleyen otobüs firmalarından yararlanabilirler. Bu konuda da yine en avantajlı fiyatları sunan biletbayi’den, Nevşehir otobüs bileti alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.