Dizi Meraklılarına Özel : Game Of Thrones Çekim Mekanları

0
1193

Bugünlerde sağımızda solumuzda önümüzde arkamızda bulunan herkesin konuştuğu, uluslararası bir çığ gibi büyüyen Game of Thrones serisi. Dizi serisi o kadar başarılı bir iş çıkardı ki bu kadar yoğun hayran kitlesinin ilgisine maruz kalmak şaşırtıcı olmasa gerek.

Bu yazımızda siz değerli dizi tutkunları için “geçmek bilmeyen sezon dönemi boşluğunda” göz gezdirip özleminizi serinletmek için, Game of Thrones’un çekildiği mekanlardan güzel bir harman hazırladık.

Lawrance of Morocco ekibi bu konuda oldukça başarılı bir çalışma gerçekleştirmiş ve Game of Thrones dizisinde ve birçok dizide kullanılan sahnelerin nerelerde çekildiğini haritaları kullanarak göstermiş.

Biz bu yazımızda Game of Thrones’un yoğun olarak çekilmiş olduğu Kuzey İrlanda ve Hırvatistan‘a değineceğiz. Eğer bir gün yolunuz bu toprakların herhangi birine düşerse, nerelerde fotoğraf çekmeniz gerektiğini iyice belirttik. Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden siz değerli dizi tutkunlarının nefes tutarak izlediği o sahnelerin geçtiği yerleri bir görelim.

Kuzey İrlanda

game of thrones irlanda
Lawrance of Morocco ekibi tarafından hazırlanmış Kuzey İrlanda haritası

 

İrlanda, bir dizinin sahip olmak isteyeceği yeterince doğal oluşumlu platolara sahip ülke. Bu kadar güçlü bir dizi seti, kullandığı mekanlarıyla da başarılı olmak zorundaydı ve oldu da. Birleşik Krallığa ait özerk bir ülke olan İrlanda, bünyesinde harika manzaralara ev sahipliği yaptığı için de Game Of Thrones yayıncıları tarafından fark edilmiş ve bakalım nereleri bu dizi sayesinde ün kazanmış durumda.

Dark Hedges – King’s Landing Yolu (Dark Hedges)

dark hedges yolu
Dark Hedges yolu

Filmin en can alıcı manzarasına sahip yeri. Aslında 18.yüzyılda yaşayan bir aile, evine giden bu yolu misafirlerini karşılamak için kayın ağaçlarıyla süslemişler. Nereden bilebilirlerdi ki yıllar sonra bu yolun çok büyük bir ün yakalayacak filme sahne olacağını.

Burası filmde Arya’nın Yoren ve ekibiyle birlikte Duvar’a giderken kullandıkları yol olmuş.

Murlough Körfezi – Iron Islands (Demir Adalar)

irlanda körfez
Murlough Körfezi

Birçok sahnesinde kullanılan bu körfez  bazen Theon’un ata bindiği yer bazen ise Blackwater Savaşı’ndan sonra gemilerin karaya çıkarıldığı yer olarak karşımıza çıkıyor.

Cushendun Mağaraları – The Stormlands (Fırtına Toprakları)

cushendun mağaraları irlanda
Cushendun Mağaraları

400 milyon yıl gibi uç bir zamanda oluşan bu mağaralar, Cushendun köyünün ilerisindeki kayalıklarda yer alıyor.

Mussenden Tapınağı ve Downhill Sahili  – Dragonstone (Ejderha Kayası)

mussenden tapınagı irlanda
Mussenden Tapınağı

Kuzey İrlanda’nın kuzeybatı  kesiminde Londonderry’de bulunan Castlerock yakınlarındaki dairel yapı. 11 km uzunluğa sahip olan kumsalın üzerine konumlanmış olan tapınak, bir yazlık kütüphane olarak inşa edilmiş ve Yedi Tanrıların yakıldığı o muhteşem sahne burada canlandırılmıştır.

Ballintoy Limanı – Lordsport(Lord Limanı)

ballintoy limanı irlanda
Ballintoy Limanı

Antrim sahili üzerinde kalan bu liman,küçük bir balıkçı köyünün limanı konumunda aslında. Ancak öyle güzel bir manzaraya sahip ki burayı keşfetmek çok uzun zaman almış olmasa gerek. Dizide “Lord Limanı” olarak kullanılan bu limanda, heyecan dolu bir sahne çekilmiş. İkinci sezonun başlangıç sahnesinde Theon Greyjou’un Demir Adalar’a dönüşü Ballintoy Limanı’ndan gerçekleşmiş.

Ancak siz bir turist olarak gittiğinizde kesinlikle bu sahilde güneşi batırmak için çeşitli bahaneler sunmalısınız.

Antrim Vadisi – Dothraki Denizi

antrim vadisi irlanda
Antrim Vadisi

Antrim Kontluğu olarak bilinen bölgenin içerisinde yer alan yapı, Antrim Vadisi. O kadar efsanevi bir görüntüye sahiplik ediyor ki kesinlikle görmeden dönmemelisiniz.

Tollymore Ulusal Parkı – Kuzeydeki Kaleler

tollymore ulusal parkı
Tollymore Ulusal Parkı

Film setinden oynanmamış bir sahneye şahitlik etmek isterseniz Tollymore Ulusal Parkı’nda bulunmanız gerekecek. Filmin birkaç sahnesinde burası hiçbir değişikliğe uğramadan ekrana sunulmuş. İçerisinde eski bir taş köprünün ve farklı yapıların yer aldığı bu ulusal park normalde de görülmesi gereken muhteşem mekanların başında geliyor.

Larrybane – Stormland (Fırtına Toprakları)

larrybane irlanda
Larrybane

Kuzey İrlanda kıyı kesiminde yer alan yüksek uçurum, denizle birleşmesinden ötürü öyle ihtişamlı görüntülere kaynak oluyor ki saatlerce oradan kalkmak istemeyebilirsiniz.

Hırvatistan

game of thrones hırvatistan
Lawrance of Morocco tarafından hazırlanmış Hırvatistan Haritası

Hırvatistan’ı gördükten sonra filmin burada neden çekildiğini hemen algılayabiliyoruz çünkü sokak aralarına dek şehir bir film seti tadında. Büyük kaleler, surlar, eski taş evler ve daha bir çok yer filmin en güzel sahnelerini dolduran mekanlar arasında. Tabi film sahnelerinde şehrin kendi orijinal yapısına bilgisayar üzerinde müdahaleler gerçekleşmiş. Bazı yerlerde eklemeler bazı yerlerde çıkarmalar yapılan bu mekanlar sahneden sahneye değişiklik gösteriyor.

Dubrovnik – King’s Landing (Kral Toprakları)

dubrovnik şehri
Dubrovnik şehrine genel bir bakış

Kayalıkların çevrelediği yarımada üzerinde kaya duvarlar bütün ihtişamıyla Yedi Krallık Westeros’ta bulunmaktadır.

Sibenik – Braavos

sibenik hırvatistan
Sibenik

Burası filmde geçen Özgür Şehirlerin en büyüğü ve en güçlüsü olarak bilinen Narrow Sea (Dar Deniz). Hırvatistan’ın genelinde görülen o tarihi taş yapılar bu bölgede de kendisini göstermiş. Braavos’da karşınıza çıkan en tanıdık yapı ise Çok Yüzlü Tanrı mabedi olarak bilinen House of Black and White (Siyah ve Beyazın Hanesi).

Klis Kalesi – Meereen

klis kalesi hırvatistan
Klis Kalesi

Adriyatik kıyısında yer alan bu Ortaçağ kalesi, Kilis kasabasının yüksek tepesinde yer alıyor. Filmin sahnesinde yer alan bu tepeden şehrin görüntüsünün keyfine varmak ise paha biçilemez.

Krka Ulusal Parkı – Westeros (Batının Diyarı)

krka ulusal park
Krka Ulusal Parkı

1985 yılında Ulusal Park kategorisine alınan Krka, Hırvatistan’da Game of Thrones çekimleri için harika sahnelerine zemin hazırlamış. Mevki olarak Sibenik üzerinden kuzey yönüne doğru ilerlediğiniz taktirde parka ulaşım sağlıyorsunuz. Bu ulusal parkın içerisinde birçok irili ufaklı şelale, bir nehir ve sayısızca yeşilliğe doyuyorsunuz.

Minceta Kulesi – House of the Undying ( Ölümsüzler Sarayı Girişi)

minceta kulesi
Minceta Kulesi

Güney Hırvatistan’da şehri korumayı amaçlayan taş duvarlar dışarıdan bakıldığında büyük bir görkeme sahip. 1979 yılında bu taş duvarların bir kısmı Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmıştır. Ejderhaların kurtarıldığı sahne bu kulenin tepesinde canlandırılmıştır.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.