Bingöl seyahatinde görülecek 4 etkileyici yer

0
878

Doğu Anadolu bölgesinin kendi halinde ve uzun bir tarihi geride bırakan kenti Bingöl, tarihi dokuları, doğal güzellikleri ve kendine has kültürü ile gezilip görülmesi gereken muazzam şehirlerden biridir.

Tarihi yerleri, kamp alanları ve mesire yerleriyle yerel halkın ihtiyacından çok daha fazlasını karşılayan Bingöl, yabancı turistlerin de uğradığı ve tercih ettiği yerlerden biridir. Özellikle de son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Yüzen Ada ve Kayak merkezi, Bingöl’ün daha iyi tanınmasında etkili olmuştur. Doğu Anadolu gezisi yaparken Bingöl’e gitmek için yapmanız gereken tek şey www.biletbayi.com web adresini incelemek olacaktır. Siz şimdi bilet rezervasyonu yaptıradurun biz de sizin için seçtiğimiz Bingöl’ün gezilecek en güzel 4 yeri hakkında bilgi verelim.

Bingöl seyahatinde görülecek 4 etkileyici yer

Yolaçtı Kayak Merkezi

Şehir merkezine 25 km. uzaklıkta yer alan Yolçatı Kayak Merkezi, Doğu Anadolu bölgesinin son zamanlarda yıldızı parlayan noktalarından biridir. Kış tatili yapmak isteyen yerliler için güzel bir fırsat olarak sunulan kayak merkezi, yabancı turistlerin de son zamanlarda dikkatini üzerine çekmiş durumda. Konaklamak için otellerin bulunması, ihtiyaçların karşılanması için işletmelerin bulunmasıi Yolçatı Kayak Merkezi’nin tercih edilir olmasını etkilemektedir.

Yolçatı Kayak Merkezi

Kiğı Çiçektepe Köyü Mağarası

Kiğı ilçesinde yer alan Çiçektepe Köyü Mağarası, doğal bir güzellik sunmakla birlikte uzun tarih öncesinin gizemini günümüze taşıyan bir yer özelliğine sahiptir. Mağara içerisinde iki oda, atlar için ayrılmış yer ve çocuk beşiği bulunmaktadır. Hangi dönemden kaldığı bilinmeyen mağara oldukça eğimli bir yerdedir. Mağara önünden geçen yoldan Erzincan’a gittiği rivayet edilir.

Kiğı Çiçektep Mağarası

Kral Kızı Kalesi

Bingöl’ün genç ilçesinde yer alan Kral Kızı Kalesi (Keynekler), kentte görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Diyarbakır Çayı ile Konsper Çayı’nın buluştuğu noktada yaptırılan kalenin kesin tarihi hakkında bilgi mevcut değildir. Ancak bazı yerel kaynaklardan verilen bilgilere göre, Pers Kralı Dano tarafından kızı için yaptırılmıştır. Günümüzde kale kalıntıları bulunmaktadır.

Kral Kızı Kalesi

Yüzen Ada

Bingöl’ün yıldızının parlamasında büyük bir etkiye sahip olan Yüzen Ada, Solhan ilçesinde Hanzarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasında yer almaktadır. Ada, köylüler tarafından bulunmuş ve bulunduktan kısa bir süre sonra kendinden söz ettiren bir yer haline gelmiştir. Doğa olaylarının belki de en ilginci olarak tasvir edilen bu adanın özelliği yüzmesidir. 300 metrekare alan üzerinde doğal bir halde bulunan ada, henüz ıslah çalışmasına tabii tutulmamış. Çevresi, dağ manzaralı olan Yüzen Ada, Bingöl’de görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir.

Yüzen Ada

Bingöl’e nasıl gidilir?

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl’e ulaşım için iki farklı alternatifi değerlendirebilirsiniz. Uzak yoldan gelenler için Bingöl Havalimanı, yakın mesafeden gelenler için ise Bingöl otobüs terminali hizmet vermektedir. Zamanınızı doğru şekilde ayırarak, Bingöl’ün keşfedilmesi gereken güzel yerleri ile buluşabilirsiniz. Bingöl uçak bileti avantajlarından yararlanabileceğiniz biletbayi.com web sitesinden yakın mesafeler için Bingöl otobüs bileti avantajlarını da değerlendirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.