Bilgeliğin Yedi Sütunu

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan Wadi Rum, doğal güzelliğinin yanı sıra tarihe yön veren olayların geliştiği bir bölge olmasından dolayı da Ürdün’ün en önemli ziyaret noktalarının başında geliyor.

Wadi Rum, Birinci Dünya Savaşı sırasında Prens Faysal’ın Osmanlı Devleti’ne karşı düzenlediği isyanın merkez noktası olmasıyla tarihte çok önemli bir yere sahiptir. Bu isyan savaşın seyrini tamamen değiştirmiştir. Prens Faysal’a isyan sırasında yardım eden Arabistanlı Lawrence ise isyanın sembol isimlerinden biri olmuştur.

Bilgeliğin Yedi Sütunu

I. Dünya Savaşı’na yön veren İngiliz Ajan T. E. Lawrence

T.E Lawrence, Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce bölgedeki Arapları Osmanlı’ya karşı kışkırtmak ve isyan çıkarmalarını sağlamak için gönderilmiş bir İngiliz ajanıydı. Bu İngiliz subayının Wadi Rum’da kalması, bölgeyi tarih sahnelerinin önemli yerlerinden biri haline getirmiştir. 1962 yılında çekilen ve bir dönem ülkemizde yasaklanan Arabistanlı Lawrence isimli filmin bazı sahneleri de bu bölgede çekilmiştir.

Osmanlı’ya karşı isyanı anlatan “Arabistanlı Lawrence” filminin bazı sahneleri Wadi Rum’da çekilmiştir

Wadi Rum’da bulunan ve bu olaylara istinaden T.E Lawrence’ye adanan Bilgeliğin Yedi Sütunu ismi verilen kayalar, günümüzde bölgenin önemli ziyaret noktalarından birini oluşturuyor. Bölgede her yıl Arabistanlı Lawrence anısına yürüyüşler düzenlenerek olayların hatırlanması için etkinlikler düzenleniyor.Lawrence’nin notlarıyla yazılmış aynı isimli kitapta da isyan süreci ve bu süreçte yaşananlar ele alınıyor.

Bilgeliğin Yedi Sütunu

Bilgeliğin Yedi Sütunu, gösterişli yapısıyla turistler tarafından oldukça ilgi gören yerlerden biri. Akabe’ye 40 km. mesafede bulunan Wadi Rum içindeki bu kaya oluşumları oldukça fazla ilgi görüyor. Bölgenin Dünya tarihine yön veren önemli bir nokta olduğunu söyleyebiliriz.

Ajan Lawrence görevi boyunca bir süre Wadi Rum’da kalmıştır

Akabe’ye düzenlenen seferler için ucuz uçak bileti seçeneklerini değerlendirerek siz de tarihe yön veren bu önemli bölgeleri ziyaret edebilirsiniz. Akabe ziyaretinizde Kızıldeniz’in görkemli dünyasına dalış yapmayı da ihmal etmeyin.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.