Bergama Seyahatinde Gezilecek 4 Yer

0
1013

İzmir sınırları içerisinde bulunan Bergama, Roma ve Bizans dönemindeki en önemli yerleşim yerlerinin başında gelmekteydi. Bu da bu şirin ilçenin geçmişten günümüze önemli eserlerin bırakıldığı önemli bir yerleşim yeri olmasını sağlamıştır.

Köklü bir tarihi geçmişe sahip olmasının yanı sıra muhteşem doğal güzelliklere ve yeme kültürüne de sahip olan Bergama, son yıllarda Ege Bölgesi’nde oldukça fazla tercih edilen tatil rotalarının başında geliyor. Eğer siz de bu yaz Ege Bölgesi’nde bir tatil planı yapıyorsanız İzmir’in bu güzel ilçesini de listenize dahil etmenizi öneriyoruz.

Bergama’da Gezilmesi Gereken 4 Yer

1.Pergamon Antik Kenti

Pergamon Antik Kenti

Oldukça geniş bir alana kurulan antik kent, bölgenin en önemli ziyaret noktalarından birini oluşturuluyor. Tam bir kompleks yapı olan Pergamon Antik Kenti içerisinde bir şehrin ihtiyacı olan birçok şey bulunuyordu. Anadolu’daki en dik amfi tiyatrosu özelliği taşıyan 10 bin kişilik tiyatro bölgenin en dikkat çeken eserlerinin başında geliyor. Bunun yanında bölgede bulunan birçok tapınak, su yolları, kütüphane gibi yapılar da görülmesi gereken eserlerden.

2.Kozak Yaylası

Kozak Yaylası

Bergama’dan Ayvalık bölgesine kadar uzanan geniş bir alana yayılmış olan fıstık çamı ormanlarıyla örülü bu muhteşem doğa harikası, adeta doğanın ne kadar güzelliği varsa insanlara ant etmiş. İzmir ve Balıkesir illeri içerisinde kalan Kozak Yaylası’na geldiğinizde muhteşem doğasına hayran kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Bölgede keyifli doğa yürüyüşlerine katılabilir, sevdiklerinizle doğayla iç içe güzel bir piknik yapabilirsiniz. Dilerseniz bölgede kamp yaparak doğanın tadını daha fazla çıkarma şansına da sahip olabilirsiniz.

3.Kızıl Avlu(Sarepeion Tapınağı)

Kızıl Avlu

M.Ö 2. yüzyılda Roma döneminde yapıldığı tahmin edilen Sarepion Tapınağı, büyüklüğü sebebiyle “Küçük Ayasofya” olarak da anılmaktadır. Tapınak sadece tuğla kullanılarak yapılması ve çok büyük bir avluya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Yapımında kullanılan tuğlanın kırmızı olması nedeniyle “Kızıl Avlu” şeklinde de adlandırılan tapınağın ilk yapıldığı zamanlarda 25 metreye varan yüksekliğe sahip olduğu belirtilmektedir; ancak günümüzde 19 metreye kadar olan kısmı ayakta kalabilmiştir. Bergama ziyaretinizde bu önemli yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4.Bergama Müzesi

Bergama Müzesi

Eski tunç döneminden Bizans dönemine kadar bölgede çıkarılan birçok eserin sergilendiği Bergama Müzesi, 1936 yılında hizmete girmiştir. Müze ilk zamanlar bölgede çıkarılan eserlerin depolandığı bir yer olarak Alman Kazı Evi yanında faaliyet göstermekteydi. Haftanın her günü açık olan müzeyi 5 TL giriş ücreti ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Bergama’ya Nasıl Gidilir?

Bergama’ya gelmek için alternatif ulaşım yollarını kullanabilirsiniz. Özel aracınızla gelebileceğiniz gibi, otobüsle İzmir Otogarı‘na gelerek oradan belirli aralıklarla kalkan Bergama otobüslerini kullanabilirsiniz. Dilerseniz Adnan Menderes Havaalanı‘na gelip İZBAN aktarmasıyla Aliağa’dan Bergama minibüslerine binebilirsiniz. Aynı zamanda belediye otobüsleriyle de Bergama’ya ulaşmanız mümkün. Dilerseniz Karesi Ekspresi ile Soma durağında inerek dolmuşlarla 45 dakikalık bir yolculuğun ardından bu özel ve şirin ilçeye ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.