Bembeyaz Bir Cennet Pamukkale

0
1939
Pamukkale

Kuşkusuz Denizli deyince ilk akla gelen yerlerden biri Pamukkale’dir. Kar gibi beyaz görüntüsüyle ziyaret edenleri kendisine hayran bırakan Pamukkale, ülkemizin olduğu kadar dünyanın da özel ziyaret noktalarından olacak ki bazı önemli kaynaklar tarafından dünyada mutlaka görülmesi gereken 30 yer arasında gösterilmektedir.

Pamukkale Travertenleri, ülkemizin ve Dünya'nın en önemli doğal güzelliklerinden biridir.
Pamukkale Travertenleri, ülkemizin ve Dünya’nın en önemli doğal güzelliklerinden biridir.

2700 metrelik muhteşem beyaz görünümlü alanıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine girmeyi başaran Pamukkale, etkileyici beyaz görünümünü bölgedeki termal kaynaklardan çıkan sıcak sudaki karbonat bileşenlerinin çökelerek tabaka oluşturmasından alıyor. Termal su kaynaklarından çıkan 100-130 derece arasındaki sıcak suyun başta romatizma ve cilt rahatsızlıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği de bilinmektedir.

Beyaz tabakanın olduğu bölgede ayakkabıyla dolaşmak oluşuma zarar verdiği için bölgenin ayakkabıyla gezilmesine izin verilmiyor. Bölgeyi ayakkabısız dolaşmanın ziyaretinizi çok daha keyifli hale getireceğinden emin olabilirsiniz. Hele bir de gün batımını bu güzelliğin içinde seyretmeye doyamayacaksınız.

Pamukkale Travertenleri

Kleopatra Havuzu

Rivayete göre Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın yüzdüğü havuz bölgedeki görmeniz gereken önemli noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Havuzun etrafında bulunan ve depremle birlikte yıkılarak havuzun içine düşen sütunların berrak suda oluşturduğu manzaraya hayran kalacaksınız. Dilerseniz termal suyla dolu olan havuzda siz de yüzmenin zevkine varabilirsiniz. Ancak havuza girmek için 32 TL ücret ödemeniz gerektiğini belirtmemiz gerek.

Kleopatra Havuzu
Kleopatra Havuzu

Ziyaret Bilgileri

Her gün 9.00 ile 17.00 saatleri arasında bu doğa harikası travertenleri görme şansına sahip olabilirsiniz. Müze kartınız varsa bölgeyi ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz ancak müze kartınız yoksa 35 TL ücret ödeyerek ören yerini ziyaret edebiliyorsunuz.

pamukkale ulaşımPamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Denizli’ye 18 km mesafede olan Pamukkale’ye ulaşım için Denizli uçak bileti satın alabilirsiniz. Denizli’nin merkezinden her yarım saatte bir kalkan minibüslerle bu doğa harikasına ulaşmak mümkün. Siz de ülkemizin gurur kaynağı olan bu güzelliği görmek için acele edin. Şimdiden keyifli bir gezi dileriz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.