Belgrad'a nasıl gidilir

Balkanların son zamanlarda Avrupa‘nın en popüler destinasyonlardan olmasıyla önem kazanan Belgrad, gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerle ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. 

Başka Balkan ülkeleri olmak üzere bütün dünyadan ziyaretçilerin beğenisini kazanan Belgrad gece hayatı, keyifli sokakları ve tarihi güzellikleriyle Belgrad, çok fazla tercih edilen tatil rotalarının arasına adını yazdırmayı başarıyor. Sırbıstan’ın ülkemiz vatandaşlarına vize uygulamıyor olması da bu şehri turizm anlamında daha bir cazip kılıyor. Yazımızda sizlerle Belgrad’a nasıl gidilir konusuna değinerek bu güzel şehre ulaşım alternatiflerini ele alacağız.

Belgrad’a Nasıl Gidilir

Eğer Belgrad’a seyahat planı yapacaksanız sizin de aklınıza Belgrad’a nasıl gidilir sorusu gelecektir. Belgrad’a ülkemizden özel araçla gidebileceğiniz gibi çeşitli ulaşım seçeneklerinden biri tercih ederek de gitmeniz mümkün olabilmektedir.

1. Belgrad’a uçakla ulaşım

Ülkemizden Sırbistan‘ın başkenti Belgrad’a İstanbul’dan düzenli uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Bu uçuşlara en ucuz uçak bileti seçeneklerini değerlendirerek biletinizi alarak yaklaşık 1 saat 50 dakikalık bir yolculuğun ardından Nikola Tesla Havalimanı‘na inebiliyorsunuz.

Nikola Tesla Havalimanı

Nikola Tesla Havalimanı’ndan belediye otobüsü, taksi ya da araç kiralama seçeneklerinden birini tercih ederek 20 km. mesafede bulunan şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezine ulaşmak için kullanabileceğiniz en uygun seçenek belediye otobüsü.

2. Belgrad’a trenle ulaşım

Şubat 2017 yılında açılan Bosfor Ekspresi ile Sofya’ya giderek oradan Belgrad trenini binmek suretiyle Belgrad’a ülkemizden tren ile gitmeniz mümkün. Bosfor Ekspresi için internetten bilet satışı gerçekleşmediği için bir gara uğrayarak vezneden biletinizi almanız gerekiyor. Konforlu bir yolculuk imkanı sunan trenlerle Sofya’ya yaklaşık 10 saatte ulaşabiliyorsunuz. Seferlerde yemekli vagon bulunmadığı için acıkma ihtimalinize karşı yanınızda atıştırmalık bir şeyler almanızı öneriyoruz.

Bosfor Ekspresi ile Sofya üzerinden Belgrad’a geçebilirsiniz

Belgrad Tren Garı’na geldikten sonra garın hemen yanından geçen tramvaylara binerek şehir merkezine çok kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün olabilmektedir.

3. Belgrad’a otobüsle ulaşım

Belgrad ile İstanbul arası yaklaşık olarak 1000 km. mesafede bulunuyor. Bu mesafe sınır kapılarındaki işlemlerde kaybedilen süreye göre yaklaşık 15 saat sürmektedir. Otobüsler Esenler Otogarı‘ndan kalkmaktadır.

Belgrad’da tren veya otobüsle gitmek istediğinizde Bulgaristan üzerinden gidildiği için transit vize alınması gerekmektedir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.