Yarışlarda robot jokeyler kullanılıyor

Çölde yaşayan insanlar için bir deve belki de en önemli şeylerin başında geliyor. Özellikle teknolojik imkanların henüz çok fazla gelişmediği dönemlerde bu develerin dayanıklı olması sayesinde bedeviler çok uzun yollar kat edebiliyor ve çöldeki yaşam mücadelesinde başarılı olabiliyordu.

Çölde Yaşamın Sembolü Develer

Develer bedevilerin yaşamında çok önemli bir yere sahip

Develer, çölün kavurucu sıcaklığında iki haftaya kadar aç ve susuz kalması sayesinde bedevilerin en yakın arkadaşı olmayı başarmıştır. Hörgüçleri sayesinde yiyecek ve su stoklayan develer böylelikle zorlu çöl ikliminde zorlanmadan hayatta kalabiliyor. Ortadoğu develeri genellikle tek hörgüçlü olmaktadır. Çift hörgüçlü develere ise çoğunlukla Asya bölgesinde rastlanmaktadır.

Deve Yarışları Turistler Tarafından Büyük İlgi Görüyor

Yurt dışından Ortadoğu’ya gelen turistlere deve oldukça ilgi çekici bir hayvan olarak görünüyor ve deveye binmek Ortadoğu gezilerinin vazgeçilmez etkinliklerinin başında geliyor. Tur firmaları düzenledikleri turlarda mutlaka deveye binme etkinliklerine de yer veriyor.

Deve yarışları turistler tarafından büyük ilgi görüyor

Özellikle Ürdün bölgesinde çok önemli bir etkinlik olarak görülen deve yarışları son zamanlarda turistler tarafından da büyük beğeniyle takip ediliyor. Özel olarak yetiştirilen 4 yaşın üstündeki develerle gerçekleştirilen yarışlar çok heyecanlı anlara tanık oluyor. Wadi Rum bölgesinde senede 6 defa gerçekleştirilen deve yarışları için ortalama 50-60$ gibi bir ücret ödemek gerekiyor.

Yarışlarda robot jokeyler kullanılıyor

Daha önceleri çocuk jokeyler tarafından yönlendirilen develer, bu konuyla ilgili sıkıntılar çıkınca çocuk jokeylerin yerine robotlarla yönetilmeye başlandı. Develerin hörgüçlerine monte edilen robotlar yan tarafta giden araçlardan kontrol edilmeye başlandı.

Siz de otantik deve yarışları ile farklı bir tecrübe yaşamak için Ürdün’e en kısa zamanda güzel bir tatil planı yapabilirsiniz. Ürdün yönüne uçuşları kontrol etmek için uçak bileti sorgulama sayfamızı ziyaret edebilir ve en uygun fiyatlardan biletinizi alma şansını yakalayabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.