Batum Bulvarı Hakkında Merak Edilenler

0
1087

Dünyanın farklı yerleri gezilir de Gürcistan’a gidilmez mi? Gürcistan’a uğranır da Batum görülmeden dönülür mü?

Gürcistan benim için her zaman “farklılıklar ülkesi” olmuştur. Özellikle de Batum farklılıkların en çok yansıyan aynası gibi geldi bana her zaman. Burası, doğal güzellikleriyle ruhumu okşayan bir kenttir. Kenttin her bir yanında farklı bir tarih, her köşesinde farklı değerler vardır. Bir de Batum Bulvarı var ki anlatmakla tarif edilemeyecek kadar güzel bir köşedir benim için.

Batum Bulvarı

Batum bulvarı

1881 yılında yapılan Batum Bulvarı, ilk zamanlar 1,5 km. uzunluğa sahipti. Sonradan 7 km. uzunluğuna sahip oldu ve uzaması durmuyor, tamamı bittiğinde şehri neredeyse tamamen saracak, uzunluğu havalimanına kadar ulaşacak.

Batum bulvarı

Batum Bulvarı (Batumi Boulevard) aslında ilk zamanlarda bu kadar güzel bir yer değildi. Şehrin çöplüğü olarak kullanılıyordu. Tabi işin içine mahir eller girene kadar. Mahir ellerin sihirli dokunuşundan sonra şehre oldukça renk veren bir yer haline gelen bulvar, palmiye ağaçlarıyla süslenmiş, ışık ve müzikle dans eden çeşmeler, heykellerin mimari güzelliği bulvarı bir hayli hoş hale getirmiş. Yani eski çöplükten romantik bir alan oluşturulmuş.

Batum bulvarı

7 km. uzunluğa sahip Batum Bulvarı, klasik bir bulvardan çok farklı. Bulvarın orta yerlerine doğru ilerlediğinizde parklardanA lexander’s Garden (6 May Parkı) karşılıyor. Burada bir de yapay bir göl (Nurigeli Gölü) var. Gölün verdiği huzur her şeye değer. Batum Bulvarı’na ses katan kuşların cıvıltısı ise kesinlikle huzurun sesini dinlemek için oturup dinleyeceğiniz melodilerdir.

Beyaz restoran
Beyaz restoran

Uzunca bir bulvardan söz ediyoruz. Batumi Boulevard… Burada her telden eser bulmak mümkün. “Kule Restoran” İtalya’daki “Pisa Kulesi”ni andırıyor. Bir hayli de görkemli bir yapı. Ters yapı ile inşa edilen Beyaz Restoran ayrı bir renk katıyor bulvara, geceleri ise Adalet Sarayı’nın bulvara saçtığı ışık bir başka görüntü sunuyor ortama.

Nurigeleri Gölü
Nurigeleri Gölü

Şehir yapılanması, mimarisi, doğal güzellikleri, lüks casinolar, modern binaları ve diğer güzellikleriyle cezp ettirici Batum, her yönüyle gezilmeye değer yerlerden biridir. Türkiye’den çok rahat gidilebilen Gürcistan’a ulaştığınızda kesinlikle Batum’u görmeden geri dönmemenizi öneriyorum. Fırsat buldukça kentin diğer güzelliklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.