Batna yemekleri
Batna yemekleri

Afrika’nın en büyük ülkelerinde Cezayir’in önemli şehirlerinden Batna, ülkenin diğer şehirleri gibi etnik grupların buluşma noktalarından biri olarak dikkat çekiyor. Bu durumunda yemek kültürüne de yansıdığı şehir için hazırladığımız yazıda “Batna’da ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarını sizler için listeledik.

Batna’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Fransızların etkisi altında kalan Cezayir şehirlerinde yemek kültürü de bu durumdan etkilenmiş durumda. Bu nedenle Batna yemek kültürü içinde de Fransızların etkisini görebiliyorsunuz. Berberi, Arap ve de Avrupa mutfaklarından birer tutam alarak ortaya çıkaran Cezayir mutfağı keyifli bir lezzet deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Bu ülkede asla unutamayacağınız lezzetler sizi bekliyor.

Kırmızı et ve tavuğun yoğunlukta kullanıldığı Batna mutfağı içinde bakliyatların ve hamur işlerinin de büyük bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yakın bir zamanda Batna gezisi planlıyorsanız hazırladığımız bu rehber otantik Batna yemekleri hakkında size ipucu olacaktır.

İşte sizin için hazırladığımız “Batna’da ne yenir? Ne içilir?” listemiz;

1. Couscous

Kuskus
Kuskus

Yazılışından da anlayacağınız üzere bu lezzet ülkemizde “kuskus” ismiyle bilinmektedir. İri bulgurdan yapılan kuskus yemeğini Batna’da ve Cezayir’in hemen her köşesinde kolaylıkla bulabilir ve Batna’nın yöresel lezzetleri ile karnınızı doyurma şansını yakalayabilirsiniz. Bu yemek Cezayir’in geleneksel yemekleri arasında bulunmakta ve ülkenin milli yemeklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

2. Salep

Sahlep soğuk bir Batna gününde içinizi ısıtacak en güzel içeceklerden biri.

“Batna’da ne yenir? Ne içilir?” sorusu için en tanıdık tatlardan biri salep. Onlar bu lezzete “sahlap” diyor ve ülkemizde yapılan kış aylarının en iyi giden içeceği saleple lezzet olarak ayı. Batna’da da üzerine tarçın eklenerek içilen bir bardak salep vücudunuzun her noktasını ısıtmaya yetecek.

3. Kebap

brochette
Şiş kebap ülkemizde olduğu kadar Afrika ülkelerinde de çok sevilen bir yemek türü.

Bütün Afrika şehirlerinin ortak yemeği “brochette” denen kebap. Afrika ülkelerinde et bol bol tüketiliyor. Özellikle de tavuk etiyle yapılan şiş kebaplar çok seviliyor. Bunun yanında kırmızı et ve balık de kebap yaparken tercih edilen et türleri arasında bulunuyor.

4. Şakşuka

Chakchouka
Tanıdık bir lezzet: Şakşuka

Chakchouka olarak adlandırılan bu yemek Cezayir mutfağı içinde çok önemli bir yere sahiptir ve özellikle kahvaltılar bu basit ama çok lezzetli olan yiyecekle başlanmaktadır. Soğan, domates ve yumurtayla yapılan bu çoğunlukla ekmekle tüketilmekte ve çok besleyici bir güne başlama yöntemi olmaktadır. Siz de kesinlikle Batna’daki bir gününüze şakşuka ile başlayabilir ve çok keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

5. Mechoui

Mechoui

Özellikle davetlerde ve özel günlerde hazırlanan bu kuzu çevirme “Batna’da ne yenir? Ne içilir?” listemizde mutlaka olması gereken yemeklerden bir tanesi. Baharatlarla lezzetlendirilmiş kuzu eti odun ateşinde pişirilerek bir süre sonra muhteşem bir lezzet haline gelmektedir. Yemek kuzu etiyle yapıldığı gibi tavuk etiyle de yapılabilmektedir. Mechoui’yi Batna’yı ve de Cezayir’i terk etmeden önce kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz.

6. Makroudh

Makroudh
Makroudh

Canınız Batna’da tatlı bir şeyler çektiyse size bir sürprizimiz var. Hazırlana irmikten hamur yağda kızartılmakta ve bala batırılarak tatlandırılmaktadır. İçi de bademle doldurulan bu lezzet kesinlikle Batna’nın en tatlı şeylerinden biri olmaya aday.

7. Harira

Harira
Doyurucu ve lezzetli bir çorba: Harira

Çeşitli sebzeler, baharatlar ve farklı farklı otlarla hazırlanan bu geleneksel Güney Afrika çorbası, mideye iyi gelecek hafif bir şeyler arayanlar için bulunmaz bir nimet. Hem besleyici hem lezzetli olan bu çorba, özellikle soğuk bir Batna gününde sizin için en güzel hediye olabilir.

Afrika’nın en önemli ülkelerinden Cezayir ile ilgili bütün yazılarımıza ulaşmak için Cezayir gezi rehberi sayfamızı ziyaret etmeye ne dersiniz? Sayfamızda Cezayir ve Cezayir’in şehirleri hakkında çok güzel içerikler sizleri bekliyor.

Sizin de Batna yemekleri hakkında söylemek istedikleriniz varsa lütfen bize yorum kısmından yazın. Böylece listemizin daha faydalı olmasını sağlayabilir ve takipçilerimizin çok daha keyifli ve lezzetli bir Batna gezisi yapmaları konusunda onlara yol gösterebilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.