Punjab’ın en eski kentlerinden biri olan Bathinda veya Bhatinda, M.Ö. 7000 yıllarına dayanan tarihi ve dini bir merkez olarak bilinir.

Modern Bathinda ise M.S. 965 yılında Bhati Rajput Kralı Bala Rao tarafından kuruldu. Büyüleyici ve önemli geçmişin yanı sıra Quila Mübarek, Bahia Kalesi, Chetak Parkı, hayvanat bahçesi, Dhobi Çarşısı ve Peer Haji Rattan Çarşısı gibi turistik yerler de sunuyor. Punjab’ın tarihini öğrenmek için daha uygun bir yer olamaz. Bathinda gezilecek yerler içeriğinde ise turistler için yazdığımız mekanlar var.

Qila Mubarak

Qila Mubarak

Tarihi önemi büyük olan bir anıttır. Kalenin varlığı M.S. 90-110 yıllarına kadar uzanabilir. Delhi Sultanlarının ilk hanımefendisi olan Razia Sultan, mağlup olunca bu kalede hapsedildi. Kalenin inşası ise Kushanas döneminde başladı.

Gül Bahçesi

Gül Bahçesi

40.000 metrekarelik geniş bir alana yayılan bahçe, Bathinda’daki termik santralin yakınında bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi çeşitli gülleriyle ünlüdür.

Cantonment

Devletin bakımını ve işletmesini yaptığı bölgede popüler piknik alanları var. Yerel halk ve yabancı turistler tabiatla baş başa kalmak istediğinde buraya gelir.

Chetak Parkı

Chetak Parkı

Cantonment içinde bulunan, Chetak Gölü‘nü çevreleyen bu park, ziyaretçilerine eğlenmek adına bir sürü aktivite sunuyor. Kuş gözlemciliği, su kayağı, piknik gibi şeylerden hoşlanıyorsanız Chetak’a gidebilirsiniz.

Dhobi Pazarı

Dhobi Pazarı

Bathinda’da bir pazar merkezi olan Dhobi Pazarı‘nda, çeşitli ilginç eşyalar göreceksiniz. Yerel ürünler alıp eve götürmek isterseniz Dhobi’ye bir şans verin 🙂

Mazaar of Peer Haji Rattan

Mazaar of Peer Haji Rattan

Hindistan’da kutsal kabul edilen yerler arasındadır. Biraz yerel düşünecek olursak, Bathinda’daki halkın bir kısmı buraya gelip ibadetlerini gerçekleştiriyor.

Bathinda Gölü

Bathinda Gölü

Termik santralin yakınındaki göl, şehir halkının akşamları vakit geçirmek için gözde mekanıdır. Göl kıyılarındaki gezinti yolu rahatlatıcı bir akşam yürüyüşü için harikadır ve çok sayıda özel yeri insanları cezbediyor.

Bir Talab Hayvanat Bahçesi

Bir Talab Hayvanat Bahçesi

161 dönümlük alana yayılan hayvanat bahçesi 1978’de Kızıl Haç topluluğu tarafından kurulmuştur. Şu anda ise Pencap Ormanı ve Yaban Hayatı Koruma Departmanı‘nın yönetimi altındadır. Bir Talab, birkaç nadir ve nesli tükenmekte olan hayvana ev sahipliği yapıyor.

Bahia Kalesi

Bahia Kalesi

1930’da kurulan Bahia Kalesi bir zamanlar Patiala ordusunun ailesinin yaşadığı yerdi. Takvimler 1980’i gösterdiğinde de modern ve geleneksel mimarinin karışımıyla yenilenerek otele dönüştürüldü. 20 yıl içinde 4 yıldızlı otel statüsüne kavuştu. 2009’da aynı başarısı tekrarlandı.

Bahia Kalesi’ne bugün giderseniz modern imkanlarla donatılmış 43 lüks oda ve yaklaşık 500 kişiyi ağırlama kapasiteli konferans salonları sizi karşılayacak.

Damdama Sahib

Damdama Sahib

Bathinda’nın 18 mil güneyinde yer alan Talwandi köyü, Damdama Sahib olarak da bilinir. Hem şehir hem de maneviyata önem verenler için önemli kabul edilmiş.

Bathinda şehri Sih ve Rajput hükümdarlarından dolayı çok kültürlü bir yapıya sahip. Sözü edilen turistik yerler, Bathinda’nın tarihi hakkında derin bir bakış açısı sunuyor. Hindistan’ın bu kentine yapacağınız gezide bu topraklar ile ilgili değerli bilgiler elde edip, hayatınızda farklı bir deneyim yaşayacaksınız.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.