bath

Romalıların yaklaşık 400 yıl boyunca hüküm sürdüğü Bath şehri, adını şehirdeki kaplıcalar üzerine kurulan Roma Hamamları’ndan alıyor. 

Zengin yer altı kaynaklarına sahip olan bu şehirde oldukça keyifli ve unutamayacağınız bir gezi sizi bekliyor. Ülkenin Orta Çağ döneminden kalma şehirlerinden biri olan Bath’a geldiğinizde görmeniz gereken yerler hakkında fikir sahibi olmak isterseniz Bath gezilecek yerler yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bath Gezilecek Yerler

1. Roman Baths

Roman Baths

Şehre adını da veren Roma hamamları şehrin öncelikli olarak görülmesi gereken yerlerinden biri. Üç doğal kaplıcanın üzerine kurulmuş olan hamamlar, Romalılar döneminde şifa bulmak için ziyaret edilmekteydi. Hamamın en etkileyici bölümü ise devamlı 46 derecede bulunan 1 milyon litre suyun bulunduğu King’s Bath bölümü oluyor. Ancak hafta sonları ve yaz aylarında buranın bunaltıcı bir kalabalık tarafından ziyaret edildiğini belirtelim. Daha sakin bir tatil için bu dönemler dışında bir tarihi seçmeniz sizin için iyi bir seçim olabilir.

2. Jane Austen Centre

Jane Austen Centre

19. yüzyılın ilk 5 senesini Bath’da geçirmiş olan ünlü İngiliz yazar Jane Austen hakkında detaylı bilgi edinmek ve şehirde onun en sevdiği yerleri görmek size büyük keyif verecektir. Onun adına açılmış olan merkezde yazarla ilgili çok özel bilgileri edinme fırsatı yakalayabilirsiniz.

3. Bath Abbey

Bath Abbey

Şehir merkezinin ufkunda ziyaretçilerini selamlayan Bath Abbey, 1499-1616 yılları arasında inşa edilmiştir. Manastırın gökyüzüne selam çakan kuleleri ise ziyaretçilerine eşsiz bir manzaranın tadını çıkarma imkanı sunuyor.

4. Prior Park

Prior Park

Bath’ın merkezine 1 mil mesafede bulunan Prior Park, şehrin görülmesi gereken güzelliklerinden. Parktaki Palladian Köprüsü ise insanı kendine hayran bırakan cinsten.

5. Royal Crescent

Royal Crescent

Kraliyet ailesinden pek çok kişinin yaşadığı, Gürcü mimarisi ile yapılmış Kraliyet Hilali, şehrin en keyifli duraklarından biri. Yapı 30 adet evin eğimli bir şekilde bir araya gelerek bir hilal görüntüsü oluşturmasıyla ortaya çıkmış. Günümüzde evlerden biri müze olarak ziyaret edilebilmektedir.

6. Pump Room

Pump Room

Günümüzde restoran olarak işletilen Pump Room, 19. yüzyıldan günümüze kadar gelmiş şehrin önemli tarihi yapılarından biridir. Buraya geldiğinizde çalışanlardan bir bardak su rica ederek 38 derecelik bu suyun lezzetli tadını damağınızda hissedebilirsiniz.

7. Pulteney Köprüsü

Pulteney Köprüsü

Yapımı 1774 yılında tamamlanan Pulteney Köprüsü, Avon Nehri üzerinde bulunuyor. Palladyan tarzda inşa edilen köprü, üzerinde alışveriş yapılabilecek dükkanların bulunduğu dünyadaki ender köprülerden biri olma özelliğini taşıyor.

8. Bath Kraliyet Tiyatrosu

Bath Kraliyet Tiyatrosu

Londra, kraliyet için bir başkent olmasının yanı sıra kültürel anlamda da ülkenin en önemli şehirlerinden biriydi. Bath’da bulunan Kraliyet Tiyatrosu ise Londra dışında inşa edilmiş ilk Kraliyet Tiyatrosu olma özelliğine sahiptir. Bu da İngiltere krallığının Bath’a ne kadar önem verdiğini bizlere göstermektedir.

Bath gezilecek yerler hakkında fikir edindiğine göre artık bu şehre keyifli bir seyahat planlamanın vakti geldi demektir. Peki Bath’a nasıl gidilir?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.