Phnom Penh, hüzünlü bir başkent. Geçmişinde Kızıl Kimerler tarafından oldukça kanlı ve zulüm dolu günler geçirmeye mahkum edilen şehir, günümüzde geçmişinin izlerinden kurtulmaya çalışıyor. 

Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan Phnom Penh, ülkenin en önemli merkezi konumunda bulunuyor. Ülkenin en önemli ticari ve siyasi olayları bu şehirde gerçekleşiyor. Yaşadığı kanlı geçmişten dolayı 100 yıl geriye gitmiş olan şehir son 20 yıldır günümüz dünyasına yetişmek için çaba harcıyor; ancak bu pek de kolay bir şey değil.

Başkent Phnom Penh

Khnom Penh diğer Asya başkentlerine göre oldukça sade ve sakin bir yer. Bunu anlamak için şehri şöyle bir turlamak yeterli oluyor. Şehirde turizm açısından kayda değer çok fazla yer bulunmuyor. İnsanların yüzlerinde ise geçmişte yaşadıkları sıkıntıların hüznü ve üzüntüsü hala duruyor.

Şehir yaklaşık 1 yüzyıl boyunca Fransız sömürgesinde kaldığından günümüzde şehrin sokaklarında ve binalarda Fransız mimarisinin etkilerini görmek mümkün. Kraliyet Sarayı bu etkinin en çok görüldüğü yapıların başında geliyor. Aynı zamanda Kamboçya’nın geçmişine tanıklık etmek isteyenlerin ziyaret edebileceği Kamboçya Ulusal Müzesi de gene Fransız sömürgesi döneminde inşa edilen binalar arasında.

Kraliyet Sarayı, Phnom Penh

Phnom Penh’e geldiğinizde şehre otobüsle yaklaşık 3-4 saat mesafede bulunan şirin sahil kasabası olan Kep ve Kampot kasabaları da ziyaret listenize alınabilecek yerlerden. Kaçış rotası diyebileceğimiz bu huzurlu kasabalarda birkaç gün geçirerek dinlenme imkanı bulabilirsiniz. Phnom Penh’in en popüler ziyaret noktalarından biri ise 1958 yılında Fransız işgalinden kurtulmanın anısına yapılan Bağımsızlık Anıtı.

Bağımsızlık Anıtı

Şehirde Budizmin etkilerini yoğun olarak hissetmek mümkün. Şehirde bulunan Wat Phnom Tapınağı, Wat Ounalom Tapınağı şehirde dini ve mimari açıdan önemli ibadet merkezlerinin başında geliyor.

Wat Phnom Tapınağı

250 yıl boyunca Kamboçya’nın başkentliğini yapmış olan Oudong ise tarihi dokusuyla görülmeye değer yerlerden biri. Şehir merkezine 43 km. mesafede bulunan Oudang, 1992 yılında bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Oudong

Kamboçya gerçekten hüzünlü bir ülke ve başkenti Phnom Penh’de bunu sonuna kadar hissedebiliyorsunuz. Asya ziyaretinizde bu başkente de yer vermeniz bölgede yapılan katliamları anlamanız açısından çok önemli olacak. Başkent Phnom Penh’e ülkemizden gerçekleştirilen seferlere uçak bileti satın alarak ziyaretinizi planlayabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.