Başçarşı Sebili

Osmanlı mimarisini Bosna Hersek’in her bir yanında görmek mümkündür. 16. Yüzyıllardan kalma olan bu tarihi eserler, günümüze kadar ulaşmakla kalmamış, kullanımı da hâlâ devam etmektedir.

Saray Bosna’da bulunan Başçarşı Sebili de bunlardan biridir. Aslında Saraybosna yorgun ve argın bir şehirdir. Bunca savaş ve saldırıdan sonra eskisi gibi cıvıl cıvıl olamayan şehir, bir anlamda yas evini de andırmıyor değil. Tabi tüm bunlar yaşanırken, ülkemizden ve dünyanın diğer yerlerinden turizm dünyasının akın ettiği şehir olma özelliğini koruması da ayrı bir detay. 16. Yüzyılda, Osmanlılar tarafından inşa edilen Başçarşı, yakınlarında Başçarşı Sebili ile dikkatleri üzerine çekiyor. Balkan turu gezilerinin vazgeçilmez duraklarından biri olması da yine değerlerimize sahip çıktığımızın bir tablosu olarak karşımızda duruyor.

Başçarşı Sebili

Başçarşı’nın dört bir yanı camilerle çevrili. Hepsi de tarihi camilerden oluşuyor. Bahsini ettiğimiz sebil de bu camilerin ortasında, kentin en çok bilinen meydanında yer alıyor. Saraybosna’nın başkent olması da turizm dünyasının ayrı bir dikkatini çekmesi adına daha etkindir. Bu nedenle gelen tur firmaları, mutlaka buraya uğrarlar. Ben de uğradım… Doğrusu tur ve hüzün bir arada idi. İnsanlarına baktığınızda, savaşın izlerinden yaşadıkları mahzunluğu görebiliyorsunuz. Ama yine de çok sıcak insanlardırlar. Turistlere büyük bir sevgileri var. Ülkelerine gelen yabancılara karşı soğuk değiller.

Başçarşı Sebili

Aslında Bosna Hersek, 1992-95 yıllarına kadar, yaşamı ve çok çeşitli etnik gruplarıyla dünya ülkelerine örnek olabilecek durumdaydı. Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar, Saraybosna’da aynı havayı teneffüs ediyorlardı. Ta ki iç savaşlar başlayana kadar bu böyleydi. İnsanlığın temsili olan eski yapılı tarihi eserler de bunların yaşamlarını adeta alkışlar nitelikteydi. Ancak Hırvatların şehre saldırmasıyla, birçok tarihi eser harap edilmiş, aktarılan bilgilere göre Başçarşı sebili de bu saldırılardan nasibini almış ama büyük şans ki herhangi bir zarar görmemiş.

Başçarşı Sebili

Mutlaka görülmesi gereken güzellikler arasında olan Başçarşı Sebili, aynı mimari özellikleriyle Ankara Altındağ Kültür Park’ta da bulunuyor. Tabi ki orijinalini görmek daha farklı olacaktır. Güzelim ülkede, Osmanlı devletine ait mirasları incelemek, sokaklarında hâlâ 16. Yüzyılın izlerini görmek, ayrı bir güzelliktir diyebilirim. Bosna Hersek turu gezim burada bitiyor.

Başçarşı Sebili

Doğrusu bu güzelim ülkeyi daha fazla gezmek ve görmek isterdim. Ancak bunun için zamanımın yeterli olmadığını bildirmek istiyorum. Kim bilir? Belki bir daha ki sefere daha fazla gezer ve size daha fazla anlatacak bir şeyler bulabilirim…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.