Bartın Gezisinde Görülmesi Gereken 4 Etkileyici Yer

0
1163

Batı Karadeniz bölgesinin güzel kenti Bartın, gezilecek yerleriyle mükemmel bir destinasyondur. Kültürü, yaşam kalitesi ve tatil için ideal noktalarıyla tatilde değerlendirebileceğiniz noktalara sahip olan kent, Bartın Irmağı ile doğal bir şölen sunuyor.

1991 yılına kadar Zonguldak’a bağlı iken bu dönemden sonra il statüsüne ulaşan Bartın, Ulus ve Kurucaşile ilçeleriyle gözde destinasyonları tatilcilerin beğenisine sunuyor. Amasra ilçesi ise farklı güzelliklerin merkezi konumunda bir yerdir. Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz Bartın seyahatinde görülmesi gereken 4 etkileyici yer hakkında verdiğimiz bilgileri inceleyerek rotanızı daha rahat çizeceksiniz.

Bartın seyahatinde görülmesi gereken 4 etkileyici yer

  • Bartın Irmağı

Bartın’a adını veren Bartın Irmağı, kentin en güzel doğal alanlarından biridir. Doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi de gizem dolu olan bu ırmağın tarih öncesi adı “Parthenios” olarak kaynaklarda yer almaktadır. Çevresi mesire alanı olarak kullanılan ırmak, görsellik ve doğallık arayanlar için en güzel noktalardan biridir.

Bartın Irmağı

  • Güzelcehisar Kalesi

Amasra ilçesinin Güzelcehisar ilçesinde bulunan Güzelcehisar Kalesi, Cenevizlilerden kalma antik bir yapıdır. Yapıldığı dönemlerde Kromna Kenti’nin gözcü kalesi olarak kullanıldığı tarih kaynaklarında yer almaktadır. 1900’lü yılların başlarına kadar büyükçe bir yapı olduğundan söz edilen kale, günümüzde sadece bir burcu ile ayakta kalmış. Kalenin üst tepesine çıkıldığında, köyün muazzam manzarası ayaklar altına seriliyor.

Güzelcehisar Kalesi

  • Gürcüoluk Mağarası

Amasra’ya 10 km. uzaklıkta yer alan Gürcüoluk Mağarası, turistik değeri yüksek noktalardan biridir. Tek galeriden oluşan mağaranın ziyaretçileri, yılın her mevsiminde bu doğal alanı ziyaret edebiliyorlar. Amasra-Çakraz Yolu üzerinde yer alan Karakaçak ve İnpiri Köyü sapaklarından buraya ulaşım sağlanabiliyor.

Gürcüoluk Mağarası

  • Amasra Müzesi

Amasra tarihinin 3000 yıllık gizemini yakından tanımak isteyenler için ideal bir yer olan Amasra Müzesi, ilçenin tek müze olması özelliği ile ön plana çıkıyor. Arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen tarihi eserler, müzede ve müze bahçesinde sergileniyor. Ziyaretlere her zaman açık olan Amasra Müzesi, gezi duraklarınızdan biri olmalıdır.

Amasra Müzesi

Bartın’a nasıl gidilir?

Batı Karadeniz bölgesinde yer alan sahil kenti Bartın, 59 km’lik sahil şeridine sahiptir. Çevresinde Zonguldak, Sinop, Karabük, Kastamonu illerinin bulunduğu kente ulaşım oldukça rahattır. Havayolu ile seyahat etmek isteyenler Zonguldak Havalimanı’nı kullanabilirler. Bartın ile Zonguldak Havalimanı arası 38 km’dir. Zonguldak uçak bileti avantajlarından en iyi şekilde yararlanabileceğiniz Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi www.biletbayi.com web adresinden bilet temin edebilirsiniz. Ayrıca Bartın otobüs terminaline Türkiye’nin dört bir yanından sefer düzenlenmektedir. Karayolu ile seyahat etmek isteyenler, Bartın otobüs bileti rezervasyonunu da aynı siteden yaparak, Karadeniz’in hoş kentini gezme fırsatını yakalayabilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.