banhkok ulaşım

Tayland’ın başkenti Bangkok, mistik bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin son dönemlerdeki en gözde rotalarının başında geliyor.

Bangkok gezilecek yerler listesinin hayli kabarık olması da şehri cazip kılan önemli detaylardan. Tabi ki bu yerleri gezmek için şehrin ulaşım olanakları hakkında bilgi sahibi de olmak gerekiyor. Yazımızda Bangkok şehir içi ulaşım ağları hakkında bilgileri edinerek gitmek istediğiniz yere daha kolay bir şekilde ulaşma şansına sahip olabilirsiniz.

1- Bangkok Şehir İçi Ulaşım

Bangkok Şehir İçi Ulaşım

Bangkok, Tayland’ın en gelişmiş şehirlerinin başında geliyor. Bu da şehrin hayli kalabalık ve kafa karıştırıcı bir yer olmasına neden oluyor.  Bangkok şehir içi ulaşım ı sağlamak için çeşitli hamleler yapılmış olsa da burada ulaşım konusunda bazı sıkıntılarla karşılaşma ihtimaliniz bulunuyor.

Bangkok’ta taksi, tuk tuk, otobüs ve havaray ile şehrin bir yerinden başka bir yerine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda bir de motosiklet taksiler bulunuyor ancak bu biraz güvensiz olduğundan sadece mecbur kalındığında kullanmak daha mantıklı olacaktır. Bu arada Chao Phraya Nehri üzerinde çalışan tekneler de ulaşım için sıklıkla tercih edilmektedir.

2- Bangkok Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Ülkemizden Türk Hava Yolları ile Bangkok’a giderseniz Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı’na iniş yapacaksınız ve buradan şehir merkezine gitme konusunda çeşitli alternatifleriniz bulunuyor.

Öncelikle en pahalı olan seçenekten başlayalım. Bangkok şehir içi ulaşım seçeneklerinden taksi ile şehir merkezine gitmeyi tercih ederseniz 28 km. yol için 400 Baht ödemeniz gerekiyor. Eğer tek kişi seyahat ediyorsanız ve daha uygun bir seyahat yöntemi arıyorsanız bu sefer havalimanı trenini tercih edebilirsiniz. Havalimanında B katına çıktıktan sonra Railway Link’ten biletinizi satın alarak istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Daha da ucuz bir ulaşım yöntemi isterseniz havaalanından kalkan otobüsleri de şehir merkezine ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Taksi ve otobüsle günün 24 saati, trenle ise 06:00-24:00 saatleri arasında Bangkok şehir içi ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

#1 Tuk tuk ile otantik bir seyahat

tuk tuk bangkok

Tuk tuklar Asya’nın en ilgi çekici ulaşım detaylarından biri. Bangkok şehir içi ulaşım dada büyük bir önem arz eden 3 tekerli bir motosikletin arkasındaki oturma selesine oturarak seyahatinizi gerçekleştiriyorsunuz. Oldukça keyifli bir deneyim olduğu için bunu mutlaka denemenizi öneriyoruz. Tuk tukla şehir içinde gideceğiniz yere ortalama 100 ile 200 baht arası bir ücretle gitmeniz mümkün oluyor. Tuk tuk şoförleri bu fiyatın genellikle 2-3 katı fiyat söylediği için uyanık olmakta ve pazarlık yapmakta fayda var.

#2 Taksi

Bangkok şehir içi ulaşım için kullanabileceğiniz en pahalı seçeneklerin başında taksiler geliyor. Açılış ve kilometre başına ücretini göz önünde bulundurduğunuzda ulaşım için çok yüksek meblağlar ödemek durumunda kalabilirsiniz. Taksileri kullanırken tıpkı tuk tuklarda olduğu gibi taksiciler normalden çok yüksek bir tutar söylüyor ve genellikle taksilerde taksimetre çalıştırmaya pek yanaşmıyorlar. Eğer çok mecbur kalmadıysanız ve konfor sizin için ikinci planda ise taksileri çok fazla kullanmamanız faydalı olacaktır.

#3 Havaray (BTS Skytrain)

Sukhumvit ve Silom isimli iki hat üzerinde çalışan havaray, Bangkok trafiğini rahatlatan önemli unsurların başında geliyor. Gene de bu kadar nüfusa yetebildiğini söylememiz mümkün değil. Özellikle işe gidiş saatleri olan 07:00-09:00 ve iş çıkışı saatleri olan 17:00-19:00 saatleri arasında Bangkok’un her yerindeki trafiğin oldukça yoğun olduğunu söylememiz gerek.

Gideceğiniz yere ortalama 30-40 Baht gibi bir ücretle gitmeniz mümkün olmaktadır. Bilet makinesinden bilet almak için bozuk paraya ihtiyacınız olacağı için yanınızda bozuk para bulundurmanız faydalı olacaktır. Eğer kalacağınız yeri bu hatlar üzerinde bir yerde ayarlarsanız da sizin için Bangkok gezisi çok daha keyifli geçebilir.

BTS Skytrain haritası için tıklayınız.

#4 Tekneler

Sevilen Bangkok şehir içi ulaşım seçeneklerinden bir diğeri de tekne yolculuğu.. Belki de şehirde trafiğin en sakin olduğu yerlerin başında Chao Phraya Nehri bulunuyor. Nehir üzerindeki hatları değerlendirerek hem şehrin tarihi noktalarını görebilir hem de gitmeniz istediğiniz yere keyifli bir nehir yolculuğu ile ulaşma imkanına sahip olabilirsiniz.

Tekne hatlarıyla ilgili haritaya ulaşmak için tıklayınız.

3- Bangkok’a Nasıl Gidilir?

Bangkok’a ülkemizden gitmek isterseniz hemen Bangkok uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilir ve en ekonomik uçak bileti alternatiflerini değerlendirerek uçuşunuzu planlayabilirsiniz.

Bangkok şehir içi ulaşım yazımız hakkındaki fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.