Bangalore

Bangalor, Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkentidir ve çoğu kişi tarafından Asya’nın silikon vadisi diye tanımlanır. Şimdi hep beraber Bangalore’da neler varmış bakalım.

Hindistan denince aklımıza Agra ve Ahmedebad geliyor. Tac Mahal başta olmak üzere birçok cazip nokta bu şehirlerde inşa edilmiş. Ancak unutulan bir şehir var. Bangalore’da da birçok turistik mekan inşa edilmiş. Hindistan veya Asya gezisine çıkacaksanız Bangalore gezilecek yerler listemize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bangalore Sarayı

Bangalore Sarayı

Muhteşem bahçelerle çevrili görkemli Bangalore Sarayı, şehrin ünlü turistik cazibe merkezlerindendir. Günümüzde Mysore Kraliyet Ailesi’ne ait.

MG Yolu

mg yolu

MG Yolu, Bangalore’da en popüler alıveriş ve eğlence yerlerinden biridir. İnsanların kalabalık olduğu merkezlerde dolaşmak istiyorsanız MG Yolu denemelisiniz.

Bannerghatta Ulusal Parkı

Bannerghatta Ulusal Parkı

Ülkenin ilk kelebek parkına sahip olan Bannerghatta’da çok sayıda fauna çeşidi var. Bu sayede kentin en keyifli turistik noktalarından olmuş. Ziyaretçiler parkta safari gezintilerine çıkıp aslan, kaplan, timsah gibi hayvanları izleyebilir.

Lalbagh

Lalbagh

Bu botanik bahçesi tüm doğaseverler için bir cennettir. 1760 yılında Hyder Ali tarafından başlatılan projeyi Tipu Sultan tamamladı. 240 dönümlük arazide bulunan Lalbagh’da Fransız, Fars ve Afgan kökenli bitkiler yaşıyor. 3 milyon öncesine dayanan Lalbagh Kayası da turistlerin görmek istediği doğal oluşumlardan.

Cubbon Parkı

Cubbon Parkı

Bu park, 300 dönüm yeşilliği ile önemli bir gezi merkezidir. Lord Cubbon’un yaptırdığı park, sakin bir atmosfer arayanlar için ideal bir yer. Bazı zamanlar konser organizasyonları da yapılıyor. Bu arada, Bangalore Akvaryumu yani Hindistan’ın en büyük ikinci akvaryumu bu parkın içinde inşa edilmiş.

UB City Mall

UB City Mall

Merkezi İş Dünyası Merkezi’nde bulunan bu lüks alışveriş merkezi, en üst düzey ihtiyaçlarınızı karşılamak için var. 13 dönümlük koskoca alana yayılan alışveriş merkezine sırf merak ettiğiniz bile gidebilirsiniz. Burada sadece alıveriş dükkanları yok. Gerisi sürpriz olsun 🙂

İnovatif Film Şehri

Şehrin ana kesiminden biraz uzaklaşarak tematik parka gelebilirsiniz. Burada tüm gün boyunca sayısız eğlence yeriyle karşılaşacaksınız.

Shiva Tapınağı

Shiva Tapınağı

Lord Shiva‘nın devasa beyaz tek parçadan oluşan anıtı, Bangalore’a ziyaret gerçekleştirenlerin uğrak noktalarından biridir. Yolunuz üstündeyse kalabalığı takip ederek tapınağa giriş yapabilirsiniz.

Chunchi Şaleleri

Chunchi Şaleleri

Şehirden yaklaşık 90 kilometre mesafede bulunan Chunchi, bölgedeki en doğal şelalelerden biridir. Yemyeşil, pırıl pırıl bitki örtüsü ve etrafındaki manzara ile güzel bir anı oluşturacak.

Wonder La Su Parkı

Wonder La Su Parkı

Wonder La‘nın şehrin en iyi eğlence parkı olduğu söylenir ve adrenalin arayışı içinde olan herkesi cezbeder.

Boğa Tapınağı

Boğa Tapınağı

Bangalore’daki en eski tapınaklardandır. Tapınağın mimarisi Nandi’ye ithaf edilmiştir.

Sultan Tipu’nun Sarayı

Sultan Tipu'nun Sarayı

Tipu, Bangalore için önemli bir figür. Sarayın içinde bir anıt göreceksiniz. Hem saray mimarisi hem de anıtın yapılış biçimi turistlerin rehberler eşliğinde gezmesini sağlıyor.

Bangalore Akvaryumu

Bangalore Akvaryumu

Cubbon Park’ta bulunan Bangalore Akvaryumu, Bangalore’daki en ünlü ve en büyük akvaryumdur. Aynı zamanda Hindistan’ın ikinci büyük akvaryumdur. 1983’te kurulan tesiste Kızıl Kuyruk Köpekbalığı, tatlısu karidesleri, catla gibi hem egzotik balıklar hem de süs balıkları yaşıyor. Su altında neler olup bittiğini bu akvaryumu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Plajlar

bangalore plajları

Yiyecek ve içeceklerin güzel olduğu plajlar, eğlenmek ve gezmek için güzel yerlerdir. Geziniz sırasında çeşitli kutlamalara denk gelebilirsiniz.

Ulsoor Gölü

Ulsoor Gölü

II. Kempe Gowda tarafından ikinci yüzyılda inşa edilen bu göl daha önceleri Halasuru olarak biliniyordu. Yüzme için uygun olmasa da, gölde botla dolaşmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Lumbini Bahçeleri

Lumbini Bahçeleri

Nagawara Gölü kıyısında, Bangalore’daki en sevilen kamu parklarından biridir ve özellikle çocuklarla geziyorsanız eğlenceli vakit geçirmek için burada biraz durabilirsiniz.

HAL Havacılık Müzesi

HAL Havacılık Müzesi

Hindustan Aeronautics Limited bünyesindeki Hindistan’ın ilk havacılık müzesidir. 2001’de kurulan müze, HAL Miras Merkezi ve Aero Uzay Müzesi’nin bir parçasıdır. İçerisinde uçak ve helikopterler, uçak motoru modelleri, uçuş simülatörleri, hava trafik kontrol kulesi ve Hint havacılık tarihi sergisi bulunuyor.

Wood Caddesi

Wood Caddesi‘nde çeşitli restoranlar ve barlar vardır. Şehrin en iyi dövmecileri de burada dükkan açmış. Dövmeye ilgi duyan biriyseniz Hint usulü dövmelerin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

ISKCON Tapınağı

ISKCON Tapınağı

ISKCON, dini bir tapınak olması dışında Sri Sri Radha Krishnachandra, Sri Sri Krishna Balarama, Sri Sri Nitai Gauranga, Sri Srinivasa Govinda ve Sri Prahlada Narasimha’ya özgü tanrıları barındıran bir kültür kompleksidir.

Reklam/Ticaret Caddesi

Reklam/Ticaret Caddesi

Alışverişkoliklerin bir türlü vazgeçemediği yerlerden biridir. Kafanızı çevirdiğiniz her yerde bir reklam, kampanya, yeni mağaza görebilirsiniz. Bangalore’da ticaretin geliştiği ilk bölge burasıdır.

Vidhan Soudha

Vidhan Soudha

Karnataka eyaleti yasama organının binasıdır. Bazen Mysore NeoDravidian olarak tanımlanan, Hindu-Saracenik ve Dravid tarzı unsurları içeren bir tarzda inşa edilmiştir. 1956’dan beri kullanılıyor.

Maha Bodhi Tapınağı

Maha Bodhi Tapınağı

Turistik ziyaretlere açık olan tapınağın Budizm üzerine metinler ve kitaplar içeren koleksiyonu görülmeye değer. Düzenli olarak ibadet yeridir ve konferanslar verilir.

Aziz Mary Bazilikası

Aziz Mary Bazilikası

St. Mary Bazilikası, Bangalore’daki en eski kilisedir. Bununla beraber eyalette bazilika statüsüne yükseltilmiş tek kilisedir. Her Eylül ayında St. Mary’s Feast etkinliği şehir çapında katılımla geçiyor. Bazilikanın ilk inşası, 17. yüzyılda Gingee’den Tamil Hristiyan göçmenleri tarafından dere ağacından yapılmış bir kulübeydi. Şimdi ise seyrine doyum olmayan bir güzellikte.

*Hindistan’a, Asya’ya ve dünya çapında değerlere seslenen Bangalore turistik bir geziyi hak ediyor. Her ülkenin farklı yerlerinde beklemediğiniz güzelliklerle ve tarihle karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda Bangalore hakkında ipuçları verdik.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.