Petrol sayesinde ekonomisine güç katan Bandar Seri Begawan (BSB), egzotik atmosferiyle gezmeyi seven turistlere sesleniyor.

Bandar Seri Begawan gezilecek yerler listesinde şehrin popüler gezi noktalarını listeledik. Petrolün iyi pazarlanması sonucu BSB’de çarpıcı yerler inşa edilmiş. İhtişamlı sarayları görünce ağzınız açık kalabilir ama bazılarına giriş yapılamıyor. Brunei’nin başkenti Bandar’ın sade yaşam tarzı da var. Kentsel yaşam genelde alışveriş merkezleri ve restoranlar arasında geçiyor. Müzeler, dünyanın en büyük su köyü gibi buraya özgü alanları gitmişken gezebilirsiniz.

#1 Bandar Seri Bagawan Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Kampong Ayer

Kampong Ayer

Yaklaşık 30 bin kişinin evi olan Kampong Ayer, 42 köyden oluşuyor. Bin yıl önce Brunei’nin yarısı burada yaşıyordu. Günümüzde de insanlar genelde burada hayat kurmak istiyor.

En az 1000 yıllık geçmişi ola köy, dünyanın en büyük gölet yerleşimi olarak kabul edilir. Venedikli bilge Antonio Pigafetta 1521’de Kampong Ayer’i ziyaret ettiğinde burası için “Doğu’nun Venedik‘i” demiş. Köyün bazı yerlerine yeni evler inşa ediliyor. Muson fırtınalarından korunmak için modern yöntemlerle konut yapılması insanların hayatlarını kolaylaştırmış.

Kampong Ayer köy yerleşimi olabilir ama halkın maddi durumu çok iyi. Yollarda lüks arabalar göreceksiniz. Brunei’ye gelen göçmenler de ilk olarak Kampong Ayer’de yaşamak istiyor.

2- Omar Ali Saifuddin Camii

Omar Ali Saifuddin Camii

1958’de tamamlanan Omar Ali Saifuddien Camisi yapay bir lagünle çevrilidir. İtalyan, İngiliz ve Arap materyalleri kullanılarak inşa edilmiş. Zengin gözüken caminin kubbesini 3.5 milyon parça cam mozaik örtüyor.

Caminin 52 metrelik minaresi, onu BSB’nin en yüksek yapısı haline getiriyor. Akşam saatlerinde büyük bir cemaat buraya gelir. Namaz kılındıktan sonra çevredeki kafelerde, restoranlarda otururlar veya alışveriş yaparlar.

3- Brunei Müzesi

Brunei Müzesi

Brunei Ulusal Müzesi bünyesinde bulundurduğu İslami sanat galerisi ile beraber, ülkenin Güneydoğu Asya‘da üstlendiği rolü en doğal haliyle anlatıyor. Buradaki en eski parçalar İran ve Orta Asya’dan gelen seramikler ve 9.-10. yüzyıldan kalma Kur’an el yazmalarıdır. Brunei sultanlarının süslemeleri de petrol daha gündemde değilken zenginliğin göstergesiydi.

4- Istana Nurul Iman

Istana Nurul Iman

Sultanın resmi ikametgahı olan Istana Nurul Iman (İnancın Işığı Sarayı), Versay Sarayı’nın dört katından daha büyük bir alanda dünyanın en büyük yerleşim yerlerinden biridir. Saray sadece Ramazan ayında üç günlük Hari Raya Aidil Fitri Şenlikleri sırasında halka açıktır. Yılın geri kalan günlerinde su taksisi ile yakınından geçebilirsiniz.

Filipinli mimar Leandro Locsin tarafından tasarlanan saray, Malay ve İslami tasarım unsurlarını harmanlıyor. Şehir merkezinin 3 km güneybatısında bulunan saray gece aydınlatmalarıyla kendini belli ediyor.

5- Jame’Asr Hassanil Bolkiah Camii

Jame'Asr Hassanil Bolkiah Camii

1992’de mevcut sultanın saltanatının 25. yılını kutlamak için inşa edilen cami, yüz ölçümü bakımından Brunei’nin en büyük camisidir. Şehir merkezinden Gadong’a doğru giderken görmemeniz imkansız. Kesinlikle etkileyici bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Dönemin sultanı, hanedanın 29. hükümdarı olduğundan dolayı 29 altın kubbe ile süslenmiştir. Gece vakitlerinde caminin altın renginde alev gibi yandığı izlenimi oluşur.

Namaz kılınan yerdeki dokuma halılar olağanüstü hacmiyle hemen dikkat çekiyor. Sultanın camiye özel girişinde yapılan merdivenleri de yakından incelemeyi unutmayın.

6- Royal Regalia Müzesi

Royal Regalia Müzesi
Royal Regalia Museum, Bandar Seri Begawan, Brunei

Brunei padişahının huzuruna çıktığınızda hediye olarak kendisine ne sunarsınız? Her şeye sahip olan birine hediye sunmak zordur. Bu müzede padişahlara verilen hediyeleri göreceksiniz.

7- Brunei Darussalam Denizcilik Müzesi

Brunei Darussalam Denizcilik Müzesi

Dışarıdan bakıldığında gemiye benzeyen müze binası, 2015’te hizmete girdi. Koleksiyonlar arasında 1997’de keşfedilen batık gemi, denizden çıkarılan 13 bin eser yer alıyor. Geminin 15. veya 16. yüzyılda Çin’den geldiği tahmin ediliyor.

8- Peranginan Pantai Muara

Muara Eğlence Parkı popüler bir hafta sonu dinlenme yeridir. Borneo’daki pek çok kumsal gibi burası da dolup taşıyor. Plaj kısmı BSB’nin merkezine 27 kilometre uzaklıktaki Muara kasabasının biraz ötesinde kalıyor.

9- Taman Peranginan Tasek

Taman Peranginan Tasek

Güzel bir şehir parkıdır. Ağaçların hışırtısı, kuşların cıvıltısı birbirine karışır ve insana bir an olsun dertlerini unutturur. Piknik alanları, farklı yürüyüş yolları, manzara açıklıkları için buraya gelebilirsiniz.

10- Kampong Ayer Kültür ve Turizm Galerisi

Kampong Ayer Kültür ve Turizm Galerisi

Brunei’nin petrol öncesi kültürüyle tanışmak için ideal bir yer. 2009 yılında açılan kompleks, Kampong Ayer halkının tarihine, yaşam tarzına ev el sanatlarına odaklanmaktadır.

11- Malay Teknoloji Müzesi

Malay Teknoloji Müzesi

Yanıltıcı isminin aksine, bu müze modern teknolojiyi değil, geleneksel yaşam tarzları ve Brunei etnik gruplarının uygulamaları üzerine çalışıyor. Mimari, tekne yapımı, balık tutma teknikleri, el sanatları gibi konulara dair görüntüler var.

12- Tiang Yun Dian Çin Tapınağı

Tiang Yun Dian Çin Tapınağı

1960’lu yıllarda inşa edilen renkli Tiang Yun Dian (Uçan Bulutlar Tapınağı), BSB’nin en eski Çin tapınağıdır.

*Asya’da küçük bir ülke olan Brunei aslında turistler için ilgi çekici yerlere sahip. Pek göz önünde olmayan Bandar Seri Begawan da ülkenin önemli yerlerinden. Gerçekten farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız cesaretinizi toplayıp hiç bilmediğiniz bu topraklara ayak basın.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.