Bamako'da ne yenir? Ne içilir?

Batı Afrika’nın lezzetli mutfaklarından biri olan Bamako yöresel yemekleri hakkında merak edilenleri derledik…

‘’ Bamako’da Ne Yenir , Ne İçilir?’’ başlıklı yazımızda kentte mutlaka denemeniz gereken yöresel lezzetleri derledik. Birlikte incelemeye ne dersiniz?

Bamako, Mali’nin sevilen şehirlerinden biri. Ülkenin gelenekselleşmiş lezzetleri tadabileceğiniz kentte bu anlamda çok sayıda restoran yer alıyor.

Listenin ilk sırasında;

1- Jollof Pirinci

Jollof Rice

Afrika’da bol bol göreceğiniz bir pirinç çeşidi ola Jollof, Bamako’da ne yenir sorusuna yanıt veren hemen her yemeğin içerisinde yer alıyor neredeyse… Özellikle pilavlar ve pilavlı yemekler üzerine kurulu Mali mutfağının, yapı taşı haline gelen Jollof pirincinden yapılmış bir yemeği mutlaka deneyeceğinizi belirtelim.

2- Enginar

Enginar

Enginar, Bamako halkının vazgeçilmez sebzelerinden biri. Hemen her yemekte kullanmaya çalıştıkları bu sebzenin içi kıyma veya diğer sebzelerle doldurularak servis ediliyor. Üzerine bir de kaşar eklendi mi tadından yenmiyor. Beğeneceğinizden eminiz. Denemeye değer!

3- Fufu

Fufu

Mısır unu ve diğer un çeşitleriyle yapılan Fufu, kentte ekmek yerine çorbalarla birlikte tüketilen bir lezzet. Bamako’da ne yenir endişesini ortada kaldıran bu yemeğin içerisinde isteğe bağlı olarak patates veya farklı sebzeler eklenebilen bu hamuru genellikle yer fıstığı ve hurma ağacı çorbası ile birlikte görmeniz mümkün. Tadı ise yumuşacık ve lezzetli..

4- Mali Çayı

Mali Tea

Buralara kadar gelmişken Mali’ye özgü bir şeyler daha denemek isterseniz, Mali çayı size önerebileceğimiz alternatiflerden biri.

Fazlaca demli olan bu çay bol şekerle birlikte ikram ediliyor. Acı ve buruk tadını biraz tatlandırmak adına şeker olmazsa olmazlarından biri. Bamako’da hemen her kafede bulabileceğiniz Mali çayını, kent marketlerinden paket olarak da satın alabilirsiniz.

5- Kızarmış Muz

Kızarmış Muz

Ünü dünyanın dört bir yanına yayılan Kızarmış Muz, Bamako’da ne yenir denince akla gelen ilk yiyecek.. Kentte hemen her sokak satıcısında ve restoranda bulabileceğiniz kızarmış muzun tadı ise oldukça lezzetli. Denemenizi tavsiye ederiz. 🙂

*Bamako Gezilecek Yerler için..

Bamako’da ne yenir yazımız ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.