bamako

Mali’nini başkenti olan Bamako, Batı Afrika’nın en büyük şehirlerinden biridir ve tarihi öneme sahip birçok yeri var.

Mali’yi gezmeye gittiğinizde önce başkentten başlamanızı tavsiye ederiz. Bamako’nun tarihi yapıları, müzeleri ve coğrafyasından kaynaklanan güzellikleri burada bir süre sıkılmadan kalmanızı sağlayacak. Dört mevsim ayrı havası olan şehirde neler olduğunu Bamako’da gezilecek yerler listesinde bir araya getirdik. Keyifle okumanızı dileriz 🙂

Kral Fahd Köprüsü

Kral Fahd Köprüsü

Nijer Nehri üzerindeki Kral Fahd Köprüsü kimileri tarafından “yeni köprü” olarak da anılmaktadır. Bu köprü Bamako’yu şehrin eski yerleşim yerlerine bağlıyor.

Kral Fahd Köprüsü’nün proje safhası 1992’de başlamış. Eskiden Bamako’dan başka yerlere gitmek zordu. “Şehitler Köprüsü” diye küçük bir köprü bulunuyordu ama yeterli değildi. Kral Fahd Köprüsü’nden sonra ulaşım daha kolaylaştı ve başka projelere kapı açtı.

Son olarak Bamako’nun doğu tarafına Çin destekli üçüncü köprü yapılması için çalışmalara başlandı.

Bamako Milli Parkı

Bamako Milli Parkı

Bakım çalışmaları nedeniyle bir süre kapalı olan Bamako Milli Parkı, Mali’nin bağımsızlığının 50. yılında tekrar ziyarete açıldı. Kapalı kaldığı süre içinde birçok yenilik yapılmış. Bitki çeşitliliği artırılmış, parkın içindeki binalar doğal taşlarla kaplanmış ve estetik görünüm kazandırılmış.

Yeni hizmete giren restoranda oturup yeşil manzara karşısında yemek yeme şansınız var. Parkın çiçeği burnunda spor salonu gençler tarafından ilgi görüyor. Her yıl binlerce ziyaretçi milli parkı bu gibi nedenlerle gezmekte.

Kutsal Kalp Katedrali

Kutsal Kalp Katedrali

Bamako’daki katolik kilisesidir. İlk yerleşimlerin olduğu zamanlar çevrede hiç kilise yoktu. Kilise olmadığı için din adamları dışarıdan gelip vaaz veriyordu. Zamanla nüfusun ve ilginin artmasıyla birlikte bir kilise kurulması kararlaştırıldı.

21 Şubat 1925’te katedralin yapımı başladı ve 1936’da ibadete açıldı. Kırmızı taş kullanılarak gotik mimaride inşa edilen kilisenin, bir şaheser olduğu söylenir.

G Noktası Tepesi

g noktası tepesi

Fransız sömürgesi sırasında kontrol noktası olarak kullanılan tepeye “G” denilmiş ve öyle kalmış. Ulusal Müze’nin önünden buraya kolayca gelebilirsiniz.

Platonun olduğu yerde bir etnik park da var. Buradan Bamako’yu kuş bakışı izleme şansınız oluyor. Ayrıca 1906-1913 arasında inşa edilmiş askeri hastaneyi de yakından görebilirsiniz.

Mali Ulusal Müzesi

mal ulusal müzesi

Arkeolojik ve antropolojik eserlerin sergilendiği bir müzedir. Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlar. Müzenin ana koleksiyonu Mali tarihi üzerinedir. Geleneksel eşyalar, müzik aletleri, gündelik hayatta kullanılan materyaller gibi sergiler de var. Müzenin açılmasına açılması için büyük çaba sarf eden Shumowski, koleksiyonun genişletilmesi için de emek vermiştir.

Ulusal müzeyi hafta sonları ve Perşembe hariç 17:00-20:45 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Bamako Botanik Bahçesi

Bamako Botanik Bahçesi

Mali ikliminde yetişmeyen bitkilerin bile bulunduğu bahçe daha yeni açıldı. Büyük bir alanı kaplayan botanik bahçesi çay evi ve yeşil örtüsü ile insanlara hizmet veriyor. Yeşilin farklı tonlarını bir arada görebileceğiniz yerde küçük bir nehir de var.

Bamako Hayvanat Bahçesi

Bamako Hayvanat Bahçesi

Fil, aslan, pelikan, devekuşu, balık türleri gibi canlıları içinde barındıran hayvanat bahçesi, Bamako’nun sahip çıktığı yerlerden. Burada 21 kuş, 17 memeli, 58 balık ve 13 sürüngen türü hayatını devam ettiriyor. Hayvanların rahat etmesi için de gerekli şartlar sağlanmış.

Musa Kunda Müzesi

Musa Kunda Müzesi

Cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekmek için yapılan müze 1998’de ziyarete açıldı. Mali’de kadınlar, erkeklerle eşit haklara sahip olmak adına uzun yıllar mücadele verdi. Bu mücadelenin nasıl yapıldığı ve neler getirdiği gibi şeyler müzede anlatılıyor.

Musa Kunda, ülkede kadınlara adanan tek müze olma özelliğine sahip. Pazartesi hariç her gün 09:00-18:00 arası ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Bamako Büyük Camii

Bamako Büyük Camii

Şehir merkezindeki en büyük camidir. Suudi Arabistan‘ın finansal desteği ile 1970’lerin sonunda inşa edilmiş. Mali’de geçmiş günlerde bir sürü cami yapılmış ama çok azı bugünlere gelmiş. Büyük Camii, şehrin ibadethane açığını kapatan önemli bir yapı. Uzun minareleri sayesinde her yerden rahatlıkla görülebiliyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.