Balıkesir’in Tatil Cenneti : Altınoluk

0
1207
Patara Plajı

Doğal ve canlı bir atmosfere sahip olan Altınoluk mavi bayraklı plajları ve tarihi efsaneleriyle ön plana çıkmaktadır. Doğal güzellikleri bir efsane ile harmanlanan Kaz Dağları’nın ihtişamı, misafirleri şaşkına düşürüyor. Biga yarımadasının uzantısında yer alan Kaz Dağları, bölgenin en büyük dağıdır.Kaz Dağları’nın temiz havası zengin bitki örtüsünün varlığıyla ilgilidir. Nemli bir toprak dokusuna sahiptir. Bölgeye düşen yıllık yağış ortalaması tarımın gelişimini sağlamaktadır.

Kaz Dağlarında yer alan bitkiler bazı ilaçların ham maddesini oluşturmaktadır. Astım hastaları için özel bir yer olan Kaz Dağları’nın eteklerinden sağlık akmaktadır. Doğal bir popülasyona sahip olan yöre, hayvan türlerinin yaşam alanıdır.

Altınoluk’un doğal gezi hikayesini sizler için derledik ;

1-Hasan Boğuldu Göleti

1-Hasan Boğuldu Göleti

Dramatik bir halk hikayesine sahip olan Hasan Boğuldu Göleti, Biga yarımadasında bulunmaktadır. Buz gibi bir suya sahip olan doğa harikası, Kazdağı Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Hasan Boğuldu Göleti’nde, Süteven Şelalesi de bulunmaktadır. Kaz Dağları Milli Park giriş ücreti ise 15 TL’dir.

Avcılık faaliyetlerinin yasak olduğu alanda piknik yapmak için alanlar mevcuttur. Bölgenin yakınlarında ise lezzetleri tatlar bulmak mümkündür. Zeytinli yolunun üzerinde doğal baharat karışımları bulunmaktadır.

Obalı Emine ve Ovalı Hasan’ın Aşk Hikayesi

Hasan ova kültürüne ait bir delikanlıdır. Emine ise Kaz Dağları’nın çetin şartlarıyla büyümüş bir oba kızıdır. Obalı Emine haftanın belirli günlerinde köy merkezine gelerek obasının geçimini sağlamaya çalışırdı. Yağız delikanlı Hasan’ın durumu ise aynıdır. Aralarındaki kültür farkına rağmen birbirlerini seven gençler için zor bir sınav vardır.

Hasan bu farklılıklara rağmen Emine’yi ailesinden istedi. Emine’nin ailesi  Hasan’a zorlu bir görev verdi.  Hasan’ın Emine’yi alabilmesi için Kaz Dağları’nın tepesine bir tuz çuvalını soluksuz taşıması gerekti. Hasan, Emine için bu görevi kabul etti. Tuz çuvalını taşımaya başlayan Hasan, yorgunluktan bayılarak bir köşeye yığıldı. Emine, Hasan’ın göle düştüğünü düşünerek intihar eder.

2-Altınoluk Mıhlı Çayı

Altınoluk Mıhlı Çayı

Doğal bir yürüyüş ortamına sahip olan Mıhlı Çayı, sizi doğal ortamına davet ediyor.  Mıhla Çayı’nın değerli bitki örtüleri arasında; çay, kekik, çınar, zeytin, defne, ayva ve incir ağaçları yer almaktadır. Yol boyunca ağaçların tatlı esintisi size eşlik ediyor. Karışınıza çıkan şelaleler büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Bu alanın sembolü ise Başdeğirmen’dir.  Roma’nın bir mirası Başdeğirmen Köprüsü öne çıkmaktadır. Doğa sporuna tutkun olan misafirlerin tercih ettiği bir doğal harikadır.

3-Şahindere Kanyonu

Şahindere Kanyonu

Bir hava akımının hakim olduğu yörede, ağaç ve deniz kokusu doğal oksijen deposudur. Şahindere Kanyonu’nun yüksekliği 600 metredir. Kanyon yarığının yüksekliği ise  yaklaşık 700 metredir. Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlıdır. Bir rehberin önderliğinde gezilmesi daha doğru bir adımdır. Engebeli bir arazi yapısı vardır. Kanyona giriş ücreti ise 2 TL’dir.

4-Sarıkız Tepesi

Sarıkız Tepesi

Kaz Dağları’nda yer alan Sarıkız Tepesi bir efsaneye sahiptir. Sarıkız Tepesi’nin yüksekliği, 1574 metredir. Tepenin etrafı Kaz Dağları’nın doğal bitki örtüsü ile kapladır. Birden fazla versiyonda efsanesi bulunan Sarıkız Tepesi ,Türkmen köylüleri için önemli bir anlam ifade etmektedir.

Sarıkız Efsanesi

Güre’de dillere destan bir güzelliğe sahip olan bir kız yaşarmış. Bu kızın ismi de Sarıkız’mış. Sarıkız’ın babası hacca gidince köylü delikanlılar Sarıkız’la evlenmek için talip olmuşlar. Sarıkız evlenmek istemiyormuş, gönlü boşmuş. Bunun üzerine gururu incinen delikanlılar, Sarıkız’a iftira atmışlar. Bu iftiralar köy yerine hızlı bir şekilde yayılmış. Hacdan dönen babası utancından yüzünü yerden kaldıramamış.  Sarıkız’ı emanet ettiği komşudan alarak bir dağın tepesine bırakmış. Kızının ölmesi beklemeye başlamış. Kaz Dağları’nın ortamına uyan Sarıkız çobanlık yaparak günlerini geçiyormuş. Köy halkından kızının hala ölmediğini öğrenen baba, kızının yanına gitmiş. Kızının yanına varınca abdest almak isteyen baba, vadiden abdest suyunu aldığını görünce kızının erdiğini düşünmeye başlamış.  Sarıkız’ın öldüğü tepe Sarıkız Tepesi  olarak adlandırılmıştır.  Babasının öldüğü tepe ise, Babatepe olarak adlandırılmıştır.

5- Altınoluk Tahta Kuşlar Müzesi

Altınoluk Tahta Kuşlar Müzesi

Türkmen kültürünün değerli parçalarının sergilendiği bir müzedir. İda Dağı’nın eteklerinde bulunmaktadır. Unesco’dan ödül alan  Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, öğretmen Alibey Kudar tarafından  kurulmuştur. Orta Asya kültürü ve göçebe yaşam tarzının ön plana çıktığı sergide, Türk kültüründe kullanılan ev eşyaları sergilenmektedir. Köy yöresine kurulan ilk sanat galerisidir. Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesidir.

6-Abdullah Efendi Konağı

Abdullah Efendi Konağı

Tarihi bir dokuya sahiptir. 150 yıllık bir geçmişe sahiptir. Abdullah Efendi Kurtuluş Savaşı’ndan önce Midilli Adası’ndaki mallarına karşılık olarak bir rahiple değiştirmiştir. Avrupa mimarisi  ve Osmanlı mimarisinin harmanlanmasıyla ortaya çıkan bir yapıdır. Konak, Tarihi Antros Şehrini Kurtarma, Koruma ve Yaşatma Derneği’nin özverili çalışması sonucunda bir kültür evi haline getirilmiştir. Kültür Bakanlığı’nın çalışmalarıyla birlikte restore edilen Abdullah Efendi Konağı’nda 5 adet resim sergisi bulunmaktadır. 17.Ulusal Karikatür yarışmasının mizah dolu eserlerini de içerisinde barındırmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.