Ana sayfa » Türkiye » Balıkesir » Balıkesir’in Festivalleri | Birbirinden Eğlenceli 22 Festival

Balıkesir’in Festivalleri | Birbirinden Eğlenceli 22 Festival

0
1971

Balıkesir, doğal güzelliklerinin, tarihi varlıklarının ve tatil kasabalarının yanı sıra festivalleriyle de oldukça ünlü bir şehir! Balıkesir’in festivalleri, birbirinden renkli ve eğlenceli aktiviteleriyle, tatilinize renk katabilir.

Bu İçerikte Neler Var?

Balıkesir’deki en popüler ve en önemli festivalleri derleyip , ayrıntılı bir liste haline getirdiğimiz Balıkesir’in Festivalleri başlıklı yazımızda, aradığınız her şeyi bulabilir ve festival tadında bir Balıkesir tatili geçirebilirsiniz.

# Balıkesir’in Festivalleri

Hazırsanız başlıyoruz! Balıkesir’İn Festivalleri listesinin ilk sırasında;

1. Zeytinli Rock Festivali (28 Ağustos-1 Eylül)

Zeytinli Rock Festivali

2014 yılından buyana her yıl düzenli olarak kutlanan Zeytinli Rock Festivali, Balıkesir’in Edremit ilçesinde gerçekleştirilmektedir. Sahil kenarında hem deniz hem de doğayla iç içe gerçekleştirilen festival, Türk rock müziğinin geçit töreni olarak bütün müzikseverlerin ortak buluşma noktası haline gelmiştir. Konser alanı, plaj ve kamp alanlarından oluşan festival, her yıl en az 20 bin kişiyi evinde ağırlamaktadır. Kimi katılımcılar kamp alanlarında çadır kurup, konaklayabilmekte; gündüz denizin, plajın ve güneşin tadını çıkarıp, akşam saatlerinde gerçekleştirilen konserler eşliğinde eğlenebilmektedir.

Dört-beş gün süren festival, birbirinden renkli etkinliklere, aktivitelere ve ülkemizin önde gelen rock gruplarının ve müzisyenlerinin konserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu ünlü isimler arasında Şebnem Ferah, Cem Adrian, Teoman, Selda Bağcan, MFÖ, Zakkum, Duman, Yüksek Sadakat, Can Bonomo, Athena ve Ceylan Ertem gibi müzisyenler ve gruplar yer almaktadır. Tüm zamanların en iyi yerli kadrosu ve en kalabalık rock festivali unvanını alarak izleyici rekoru kıran Zeytinli Rock Festivali her yıl yoğun bir ilgiyle karşılanmaya devam etmektedir.

Zeytinli Rock Festivali bilet ücretleri:

  • Kamp+Kombine: 240 TL-264 TL
  • Kombine: 200 TL
  • Günlük bilet: 66 TL

2. Burhaniye Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Festivali (25-27 Ocak)

Burhaniye Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Festivali

Burhaniye Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Festivali, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde yaklaşık 16 yıldır gerçekleştirilen bir festivaldir. Burhaniye’nin temel ürünü olan zeytin ve zeytinyağını tanıtma amacıyla, her yıl ocak ayında, hasat sonrası düzenlenen festival, iki gün boyunca çeşitli aktivitelerle devam etmektedir. Festival kapsamında yapılan aktivitelerin en dikkat çekeni ise deve güreşi müsabakalarıdır. İlçede gelenek haline gelmiş deve güreşleri 2004 yılından beri festival bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

Develer, kervanların ve göçebelerin olduğu yerlerde zeytin taşımacılığı amacıyla kullanıldığından, zeytin kültürünün bir parçası olmuş ve “zeytin kenti” olarak adlandırılan bu ilçede deve güreşleri festivali bünyesinde yerini almıştır. Burhaniye Belediyesi tarafından desteklenen Burhaniye Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Festivali, Balıkesir’in önemli şenliklerinden biridir.

3. Dursunbey Barana Geleneğini Yaşatma ve Yayla Şenliği (3-5 Mayıs)

Dursunbey Barana Geleneğini Yaşatma ve Yayla Şenliği

Dursunbey Barana Geleneğini Yaşatma ve Yayla Şenliği, doğal güzellikleri ve kültürel yapısıyla Balıkesir’in önemli ilçelerinden biri olan Dursunbey’de düzenlenmektedir. Dursunbey’in kültürel değerlerini yeni nesillere aktarmayı, ilçeyi ulusal ve uluslararası anlamda tanıtmayı hedefleyen şenlik, aynı zamanda Dursunbey halkında doğa bilinci oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Kortej yürüyüşüyle başlayan festival, çeşitli gösteriler, konserler ve halk oyunlarıyla devam etmektedir.

4. Uluslararası Yörük ve Türkmen Şöleni (6-10 Mayıs)

Uluslararası Yörük ve Türkmen Şöleni

Balıkesir’in ilçelerinden biri olan Altıeylül’de Ayvatlar Mahallesinde gerçekleştirilen Uluslararası Yörük ve Türkmen Şöleni; Türkmen ve Yörüklerin kültürel değerlerini, geleneklerini, örf ve adetlerini yaşatmak ve tanıtmak amacıyla düzenlenen bir festivaldir. Yaklaşık 16 yıldır kutlanan ve artık bir gelenek haline gelen festival, her yıl mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilip, 3-4 gün boyunca devam etmektedir.

Türkiye’nin dört bir yanından, Balıkesir’e gelen Türkmen ve Yörüklerin yoğun ilgi gösterdiği festivalde, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Yurt içinden Kütahya, Gaziantep, Adana ve Ankara; yurt dışından ise Bulgaristan, Bosna Hersek, Makedonya, Kırgızistan gibi ülkelerden halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle renklenen Uluslararası Yörük ve Türkmen Şöleni, kültürel anlamda, Balıkesir’in festivalleri arasında önemli bir yere sahiptir.

5. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali (17-21 Eylül)

Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali

Bu yıl 30.su gerçekleştirilen Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali, geleneksel olarak her yıl eylül ayı içerisinde kutlanan eğlenceli ve renkli bir festivaldir. Balıkesir’in Bandırma ilçesinde gerçekleştirilen festivalde, Merve Özbey, Edis ve Haluk Levent gibi ülkemizin ünlü sanatçılarının konserleri, sergiler, atölyeler, dans gösterileri, sportif gösteriler, kültürel tanıtımlar, sanatsal çalışmalar gibi birbirinden renkli etkinlikler düzenlenmektedir. Dört-beş gün boyunca, yapılan etkinliklerle dolu dolu geçen festival Bandırma Belediyesi tarafından organize edilmektedir.

6. Dursunbey Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri (10-14 Ağustos)

Balıkesir’in festivalleri arasında en eski ve en köklü festival olan Dursunbey Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri, 80 yıldır, bir panayır haline 4-5 gün boyunca devam eden ve her yıl ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilen bir festivaldir. Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapan festivalin en heyecanlı etkinliği olan güreş müsabakaları, her yıl kıyasıya bir rekabet içinde gerçekleştirilmektedir. Yapılan güreş müsabakaları sonrası, galip gelen pehlivanlara para ödülü verilmektedir.

7. Susurluk Ayran Kültür ve Sanat Festivali (2-6 Eylül)

Susurluk Ayran Kültür ve Sanat Festivali

Balıkesir‘in Susurluk ilçesinde 30 yıldır düzenlenen Susurluk Ayran Kültür ve Sanat Festivali, Susurluk Belediyesi tarafından organize edilmektedir. Festival, genel anlamda; Susurluk ayranının tanıtılmasını ve yöresel olan bu güzel içeceğin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Festival boyunca gerçekleştirilen konserlerle birçok ünlü sanatçıyı canlı dinleme ve izleme fırsatı bulan Balıkesirliler, beş gün boyunca eğlenip, çeşitli etkinliklere katılabilmekte ve ayrıca açılan stantlarda alışveriş yapabilmektedir.

8. Ayvalık Kültür ve Sanat Günleri (1-9 Eylül)

Ayvalık Kültür ve Sanat Günleri

Balıkesir’in en güzel tatil beldelerinden biri olan Ayvalık’ta 10 yıldan beri “Ayvalık sizin, sanat herkesin” sloganıyla gerçekleştirilen Ayvalık Kültür ve Sanat Günleri, her yıl, her yaştan insana hitap eden etkinlikleriyle yoğun ilgi görmektedir. Festival kapsamında, bale gösterileri, klasik müzik konserleri, caz müzik konserleri, resitaller, sergiler ve tiyatro gösterileri gibi sanatsal birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Hem Ayvalık halkı tarafından hem de turistler tarafından katılımın oldukça fazla olduğu Kültür ve Sanat Günleri’nde tüm sanatseverler bir araya gelmektedir. Bu yıl 12.si gerçekleştirilen festival, Ayvalık Belediyesi tarafından organize edilmektedir.

9. Uluslararası Balıkesir Motosiklet Festivali (2-5 Ağustos)

Uluslararası Balıkesir Motosiklet Festivali

10Riders Balıkesir Motosiklet Kullanıcıları Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Balıkesir Motosiklet Festivali, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde gerçekleştirilmektedir. “Türkiye’nin En İyi Motosiklet Festivali” unvanına sahip olan festival, aynı zamanda dünyanın en kalabalık motosiklet korteji olarak Guinness rekorlar kitabına girmiştir.

Tekne turları, yarışmalar, çevre gezileri, ürün stantları, büyük festival çekilişi, hediyeler ve muhteşem konserlerle dört gün boyunca devam eden festival, ülkemizdeki motosiklet camiasının yanı sıra tüm dünyadan da yoğun ilgi görmektedir. Uluslararası Balıkesir Motosiklet Festivali’ne yalnızca motosiklet kullanıcıları katılabilmektedir. Festival giriş ücreti ise 20 TL’dir.

10. Geleneksel Kurtdereli Pehlivan Güreşleri (31 Temmuz-2 Ağustos)

Geleneksel Kurtdereli Pehlivan Güreşleri

Geleneksel bir etkinlik olarak 60 yıldır kutlanan Kurtdereli Pehlivan Güreşleri, Balıkesir ve Karesi Belediyesi tarafından organize edilmektedir. 70’i baş boyunda olmak üzere yaklaşık bin pehlivanın katıldığı festivalde üç boyunca güreş müsabakaları düzenlenmektedir. Festival ilk olarak kortej yürüyüşü ile başlayıp, birçok etkinlikle devam etmektedir.

1911 yılında İngiliz, Hollandalı ve Macar güreşçileri yenerek “Cihan Şampiyonu” unvanını kazanan başpehlivan Kurtdereli Mehmet’in anısına düzenlenen Geleneksel Kurtdereli Pehlivan Güreşleri, Türklerin ata sporu olan güreşe ilgi duyan herkesin katıldığı, önemli bir festivaldir.

11. Ayvalık AIMA Müzik Festivali (21-24 Temmuz)

Ayvalık AIMA Müzik Festivali

Bu yıl 6.sı gerçekleştirilen Ayvalık AIMA Müzik Festivali, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) tarafından, Türkiye’de klasik müziğin geliştirilmesi ve önem kazanması amacıyla düzenlenmektedir. Cunda Alibey Kültür Merkezi’nde 3-4 gün boyunca devam eden festival, İstanbul Flüt Topluluğu ve Semplice Quartet ile AIMA Festival Orkestrası gibi klasik müzik sanatçılarının ve orkestralarının konserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Festival ve AIMA hakkında daha fazla almak istiyorsanız Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi linkine tıklayabilirsiniz.

12. Uluslararası Orhanlı Çerkez Festivali (12 Temmuz)

Uluslararası Orhanlı Çerkez Festivali

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Orhanlı Çerkez Festivali, Balıkesir’in Orhanlı ilçesinde düzenlenen kültürel bir festivaldir. Yalnızca bir gün süren festival Milli Kuvvetler Caddesi’nde en az bin kişinin katılımıyla gerçekleşen kortej yürüyüşüyle başlayıp, beş farklı ülkeden gelen Kafkas halk oyunları ve Yalova Kafkas Halk Oyunları gibi ekiplerinin gösterileriyle devam etmektedir. Balıkesir festivalleri arasında kültür açısından önemli bir festival olan Orhanlı Çerkez Festivali hem Balıkesirliler hem de çevre illerin sakinleri tarafından yoğun ilgi görmektedir.

13. Uluslararası Deniz ve Kum Festivali (23-25 Haziran)

Uluslararası Deniz ve Kum Festivali

Balıkesir’in Ayvalık Belediyesi tarafından organize edilen Uluslararası Deniz ve Kum Festivali, Anadolu’nun renkli kültürünü, Ayvalık’ın denizini ve eşsiz plajlarını dünyaya tanıtmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. 8 ülkeden 12 folklor ekibinin katıldığı festival, Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna, Moldova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Romanya, Hindistan, Bulgaristan ve Bosna-Hersek’ten halk oyunu ekiplerinin gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Deniz ve Kum Festivali, Ayvalık’ın; Antalya, Bodrum, Çeşme gibi tüm dünyaca bilinen tatil beldelerinin arasına girmesini hedeflemektedir.

14. Geleneksel Edremit Yağlı Pehlivan Güreşleri (26 Haziran)

Geleneksel Edremit Yağlı Pehlivan Güreşleri

Bu yıl 15.si gerçekleştirilen Geleneksel Edremit Yağlı Pehlivan Güreşleri, Edremit Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenmektedir. Yalnızca bir gün süren festival, Türkiye’nin ata sporu olan yağlı pehlivan güreşi müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadır. 13 kategoride 350 pehlivanın yarıştığı müsabakalar sonucu galip gelenlere çeşitli ödüller verilmektedir. Geleneksel Edremit Yağlı Pehlivan Güreşleri, Balıkesirliler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

15. Edremit Zeytin Hasat Sonu Şenliği (14 Şubat)

Edremit Zeytin Hasat Sonu Şenliği

Edremit Zeytin Hasat Sonu Şenliği, Edremit zeytinine ve zeytinyağına dikkat çekmek ve yöre halkının geçim kaynağı olan zeytin ve zeytin ürünlerinin uluslararası düzeyde tanıtımını yapmak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Bir gün süren festival kapsamında, Edremit Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri, pehlivan güreşleri, fotoğraf sergisi ve ücretsiz yemek dağıtımı yapılmaktadır. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen festival, Edremit ve Balıkesir’in festivalleri ve tanıtımı açısından oldukça önemli!

16. Balıkesir Kaya Tırmanış Şenliği (1-3 Mayıs)

Balıkesir Kaya Tırmanış Şenliği

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Balıkesir Kaya Tırmanış Şenliği, Türkiye Dağcılık Federasyonu Balıkesir Dağcılık İl Temsilciliği tarafından Balıkesir Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenmektedir. Üç gün boyunca devam eden festivalde, zorluklarına göre parkurlarda dağ sporuyla ilgilenen tırmanışçılar yarışmaktadır. Parkurların bir kısmı tırmanış sporuna henüz yeni başlamış olanlar için de uygundur.

Kaya Tırmanış Şenliği, yoga, doğa yürüyüşü, kamp ateşi gibi aktiviteler de ev sahipliği yapmaktadır. Dağcılığa ve tırmanış sporuna ilgisi olan herkes, bir kere de olsa bu festivale mutlaka katılmalı! Balıkesir Kaya Tırmanış Şenliği, Kepsut ilçesinde Nusret Köyü mevkiinde gerçekleştirilmektedir.

17. Burhaniye Bisiklet Festivali (25-28 Haziran)

Burhaniye Bisiklet Festivali

BÖMÇED (Burhaniye Öğretmenler Mahallesi Çevre Derneği) ve Pegasus Bisiklet Grubu tarafından organize edilen Burhaniye Bisiklet Festivali, bisikletin eğlence aracı olması yanında ciddi bir ulaşım aracı olduğunu vurgulamak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra Balıkesir yöresinin doğal ve kültürel tanıtımına katkıda bulunmayı hedefleyen Bisiklet Festivali, çevreye doğaya insan ve toplum sağlığına katkıda bulunmak amacını da taşımaktadır.

Üç gün süren festival kapsamında konaklamak içim kamp alanı bulunmakta; müze gezisi gibi aktiviteler düzenlenmektedir. Bisiklet parkurları ve düzenlenen turlar yarış ve yol bisikletleri hariç tüm bisiklet türlerine uygundur.

18. Ayvalık Doğa Festivali (9-12 Nisan)

Ayvalık Doğa Festivali

Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından organize edilen Ayvalık Doğa Festivali, adın da anlaşılacağı üzere Balıkesir’in en güzel ilçelerinden biri olan Ayvalık’ta düzenlenmektedir. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen festival, Ayvalık Belediyesi tarafından da desteklenmektedir.

Festival, Ayvalık’ın değerlerini ve güzelliklerini ortaya çıkarmak; sanatını, mutfak kültürünü ve tarihini tanıtmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Ayvalık Doğa Festivali kapsamında, resim sergileri, mutfak atölyeleri, konserler, sabun yapımı workshop, tadım atölyesi, rebetico gösterimi gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

19. Uluslararası Ayvalık Tiyatro Festivali (23-26 Nisan)

Uluslararası Ayvalık Tiyatro Festivali

Uluslararası Ayvalık Tiyatro Festivali, tiyatroyu Ayvalık ve çevresinde tanıtıp, sevdirmek ve Ayvalık’ın uluslararası alanda kültür ve sanat merkezi haline gelmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen sanatsal bir festivaldir. Bu yıl 10.su gerçekleştirilen festivalin yeni sloganı ”Tiyatro sınırları aşar!” olarak belirlenmiştir.

Ayvalık Belediyesi tarafından desteklenen festival, dört gün boyunca, tiyatro oyunları, gösteriler, sanatsal sergiler, atölyeler ve birbirinden renkli daha birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Balıkesir’in festivalleri arasında kültürel anlamda oldukça önemli olan bu festivalle ilgili daha fazla bilgi almak için Uluslararası Ayvalık Tiyatro Festivali linkine tıklayabilirsiniz.

20. EKMOK Uluslararası Motosiklet Festivali (11-14 Haziran)

EKMOK Uluslararası Motosiklet Festivali

Bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen EKMOK Uluslararası Motosiklet Festivali, Edremit Körfezi Motosiklet Kulübü (EKMOK) tarafından organize edilmektedir. Uluslararası Motosiklet Festivali, Balıkesir’in görülmesi gereken tatil beldelerinden biri olan Edremit’te düzenlenmektedir. Motor sporlarının doğa ile iç içe yapılması ve bir farkındalık uyandırması amacıyla gerçekleştirilen festival, birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Bu etkinler arasın karaoke gecesi, İdanın Efeleri dans gösterisi, çeşitli müzisyenlerin ve grupların konserleri gibi aktiviteler bulunmaktadır. Ülkemizin dört bir yanından motosiklet kullanıcılarının akın ettiği EKMOK Uluslararası Motosiklet Festivali, Balıkesir’in festivalleri arasında oldukça popüler!

21. Balıkesir Gençlik Festivali (27-28 Nisan)

Balıkesir Gençlik Festivali

 

Balıkesir’in festivalleri arasında en eğlencelilerinden biri olan Balıkesir Gençlik Festivali, Avlu Kongre ve Kültür Merkezi Fuar ve Sergi salonunda gerçekleştirilmektedir. Can Bonomo, Yüksek Sadakat ve Melek Mosso gibi ünlü müzisyenlerin ve müzik gruplarının sahne aldığı festival, ”Balıkesir’de sınırları ortadan kaldıran ilk ve tek festival” sloganıyla tüm gençleri evinde ağırlamaktadır. Balıkesir Gençlik Festivali, SoldOut Event adlı bir organizasyon şirketi tarafından düzenlenmektedir.

22. Zeytin Dalı Kültür ve Sanat Festivali (6-8 Eylül)

Zeytin Dalı Kültür ve Sanat Festivali

Balıkesir’in en şirin ilçelerinden biri olan Gömeç’te düzenlenen Zeytin Dalı Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl ilk kez gerçekleştirilmiştir. Üç gün süren festival kapsamında, briç turnuvası, doğa yürüyüşü, tiyatro ve pandomim gösterisi, paneller, söyleşiler ve ünlü sanatçıların sahne aldığı konserler gibi birbirinden renkli etkinlikler düzenlenmiştir.

Gömeç ve Balıkesir halkı tarafından ilgiyle karşılanan Zeytin Dalı ve Kültür Festivali’nin, Gömeç’in turizm potansiyelini arttırmak için bundan sonraki her yıl gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlanmıştır.

Balıkesir’in Festivalleri başlıklı yazımız burada sona eriyor. Bu festivallerle ilgili görüşlerinizi bizlere ileterek içeriğimizi geliştirmemizi sağlayabilirsiniz. Balıkesir’le ilgili merak ettiğiniz her şeyi, sizler için hazırlanan diğer içeriklerimizi takip ederek öğrenebilirsiniz. Festival tadında bir tatil geçirmeniz dileğiyle!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.