Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad birçok gezilmesi gereken yeriyle Balkanlarda mutlaka görmeniz gereken şehirlerin başında geliyor. Şehirde bulunan Aziz Sava Katedrali de şehirdeki önemli dini sembollerden biri olarak görülmesi gereken bir yer.

16. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen katedral, dönemin önemli kişilerinden biri olan Aziz Sava’ya ithaf edilmiştir. Özellikle Belgrad’ın üstünden uçakla geçerken fark edilen yapının yaklaştıkça ne kadar büyük olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali

Teknik olarak bir katedral olmasa da büyüklüğü ve Ortodokslar için çok önemli bir yapı olması nedeniyle katedral olarak kabul edilen Aziz Sava Katedrali, ziyaretçiler tarafından ilk bakışta bir camiiye benzetilmektedir. Bunda Osmanlı’nın bölgede uzun yıllar hakimiyet kurmasının etkili olduğu tahmin edilmektedir.

St. Sava Cathedrale, Belgrade

Kubbeli yapısı ile oldukça dikkat çeken yapı, Avrupa’da çoğunlukla “İkinci Ayasofya” olarak nitelendirilmektedir. Sırbistan‘ın en büyük katedrali olarak kabul edilen yapı, Ayasofya ile çok benzer ölçülerde inşa edilmiştir; ancak katedralin kubbesi Ayasofya’ya göre biraz daha büyük ölçülüdür.

Sırbistan’ın en büyük katedrali

Belgrad gezilecek yerler listenizde olması gerektiğini düşündüğümüz Aziz Sava Katedrali gerçekten görülesi bir ibadethane. Ziyaretiniz esnasında ayine denk gelirseniz sizin için daha farklı bir tecrübe olacağını da söyleyebiliriz. Bunun dışında Belgrad’a geldiğinizde özellikle tarihin izlerini taşıyan Kalemegdan bölgesini de listenize eklemeyi unutmayın.

Belgrad’a gelmek için en ideal yol uçak bileti almak olacaktır. Bunun dışında diğer ulaşım alternatifleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Belgrad’a nasıl gidilir yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.