Ayvalık’ın Sanat Köyü: Küçükköy

0
1629

Ayvalık’a bağlı bir köy olan Küçükköy, yıllar içerisinde geçirdiği değişimle günümüzde bildiğimiz köy imajından hayli uzakta bulunuyor. Köy günümüzde adından bir sanat köyü olarak söz ettiriyor. 

Köyün hemen yanında bulunan ülkemizin en özel plajlarından biri olan Sarımsaklı Plajı da köyün değerini katlayan unsurlardan. Yani Sarımsaklı ve Küçükköy birbirinden besleniyor diyebiliriz.

Sanatla Dolu Bir Köy: Küçükköy

Sanatın canlandırdığı köy: Küçükköy

Küçükköy’deki değişimle birlikte köye gelen sanatçılar sayesinde köy bambaşka bir şekle bürünmüş.  Büyük şehirlerin karmaşasından ve kasvetli yapılarından kaçan sanatçılar köydeki evleri restore ederek birer sanat atölyesine dönüştürmüş durumda.

Şu anda köyde birçok sanat faaliyeti çalışmalarına hızla devam ediyor. Köyün her noktasında sanatın nefes alış verişlerini hissetmek mümkün. Ressam Suna Tüfekçibaşı da İstanbul’u arkasında bırakıp köye yerleşenlerden.

Yeniçahori İsmi Nereden Geliyor?

Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed döneminde fethedilen Midilli Adası’nı korumak için Küçükköy’e yeniçeriler yerleştirilmiş. Bundan dolayı köye Yeniçarohori denmeye başlamış ve bu isim günümüze kadar bu şekilde gelmiş.

Köye yerleştirilen yeniçeriler nedeniyle Yeniçarohori ismi verilmiş

Rumların yoğunlukta yaşadığı köye 1924 senesindeki mübadele sonrası Türk kökenli Boşnak, Midilli ve Serez göçmenleri yerleştirilmiş. Günümüzde köyün nüfusunu ağırlıklı olarak Boşnaklar oluşturuyor.

Küçükköy ve Akıllı Köy Projesi

Son yıllarda Küçükköy’de yürütülen Akıllı Köy (Smart Village) projesi ile köy sanat dolu, yenilenebilir enerji kaynaklarını en iyi şekilde kullanabilen, eğitimli, turizmden pay sahibi olan, araçlarla değil yürüyerek dolaşılan bir köy olma yolunda ilerliyor. Her geçen gün bu konuda aşama kaydeden Yeniçarohori, civar köylere de bu konuda örnek olma çabasında.

Köyde bulunan Ayiu Athanasiu kilisesi köylülerin eskiden kullandığı eşyaların toplanmasıyla bir müzeye dönüştürülmüş. Göç Müzesi adıyla köyün geçmişine ışık tutan müze gün geçtikçe daha da genişliyor. Eğer yolunuz bu özel köye düşerse bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Göç Müzesi

Köydeki bu hareketlilik köy sakinlerini de harekete geçirmiş. Köylüler terk ettikleri Küçükköy’e tekrar dönerek bu değişimin bir parçası olmaya karar vermiş. Köy evlerinin birer odası kiralanarak ziyaretçilerin gerçek bir köy evinde gerçek köylülerle bu yaşamı deneyimleme imkanına sahip olmaları sağlanmış. Bu değişimin köyde zamanla çok daha güzel gelişmeleri ortaya çıkaracağını tahmin etmek çok zor değil; ancak umarız turizmden kazanmak için köyün tarihi ve kültürel dokusuna zarar verilmez.

Köydeki evlerin odalarında ziyaretçilerin gerçek bir köy evinde kalması sağlanıyor

Küçüköy’e Nasıl Gidilir?

Küçükköy Ayvalık merkezine 8 km. mesafede bulunuyor. Bölgeye en yakın havalimanı olan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’ndan servislerle veya araç kiralayarak Ayvalık’a geldikten sonra kolay bir şekilde Küçükköy’e ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.