Ayvalık’ın Buluşma Noktası: Saatli Camii

0
977

Daha önce bölgede yaşayan halk tarafından kilise olarak kullanılan Ayos İanni Kilisesi, mübadele sonrasında bölgeye gelen Müslüman halkın ibadet edebilmesi için camiiye çevrilmiştir. 

1870 yılında inşa edildiği düşünülen kilise, 1924 yılında gerçekleştirilen mübadele sonrasında 1928 yılında camiiye çevrilerek ibadete açılmıştır. Camiye çevrildikten sonra binanın mimarisinde herhangi bir değişiklik yapılmış, sadece camii içerisinde bulunan ikonalar boyanarak gizlenmiştir. Kilisenin bahçesine ezan okunabilmesi için bir tane minare yapılmıştır.

Saatli Camii

Saatli Camii, Ayvalık

Ayvalık halkı için Saat Kulesi ayrı bir öneme sahiptir. Sık sık bozulduğu için eskisi gibi sağlıklı bir şekilde çalışmayan saat, teknolojinin bu kadar gelişmediği, herkesin kolunda ve cebinde saat olmadığı yıllarda Ayvalıklılar için zamanı takip etmenin en kolay yoluydu. İnsanlar planlarını saat kulesinden duyulacak çan sesine göre yapmaktaydı. Birçok buluşma bu çan sesine göre ayarlanır ve Saat Kulesi’nin altında buluşulurdu.

Saatli Camii, Ayvalık’ın en yüksek yapılarından biri olma özelliğini taşıyor

İki farklı inanışı naif bir şekilde birleştiren Saatli Camii, bölgenin en yüksek yapılarından biri olma özelliğini taşıyor. Çan Kulesi ve kilisenin yüksekliği 24 metredir. Sonradan yapılan minare ise 44 metre yüksekliğe sahiptir. Yapı, Ayvalık bölgesindeki ocaklardan elde edilen sarımsak taşından yapılmıştır.

Ayos İanni Kilisesi (Saatli Camii) içerisinde kiliseye ait süslemeler korunmuş

Kilise, Yunan haç planına göre üç nefli ve tek apsisli bir şekilde inşa edilmiştir. Çan Kulesi’nin dört bir tarafında saat bulunmaktadır ve her saat başı, saat sayısı kadar çan çalmaktadır. Kulenin kuzey ve güney tarafındaki saatler kare iken, doğu ve batısındaki yuvarlak saatler bulunmaktadır.

Saatli Camii’ye Nasıl Gidilir?

Ayvalık için çok önemli olan Saatli Camii ya da eski haliyle Ayos İanni Kilisesi mutlaka görülmesi gereken, Ayvalık’ın tarihi yerlerinin başında geliyor. Ayvalık’ nasıl geleceğiniz konusunda bilginiz yoksa Ayvalık’a nasıl gidilir yazımıza göz atmanızı öneririz. Ayvalık’a geldikten sonra Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan Saatli Camii’yi bulmanız pek zor olmayacaktır. Bu özel yapıyı bulurken yol tarifi almak için haritadan faydalanabilirsiniz. Ayvalık’a geldiğinizde çok keyifli ve huzurlu bir tatil geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.