Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

0
1675
Üzüm Koruğu Suyu

Huzurlu ve sakin bir tatil arayanların Ege’deki vazgeçilmez duraklarından Ayvalık, bölgeye has yetişen bitkilerle yapılan eşsiz içecekleriyle de ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. 

Bölgede yetişen üzümlerin koruklarınde, macaron ve karadut bitkilerinden elde edilen içecek bölgede büyük ilgi görüyor. Sizin de yolunuz Ayvalık’a düşerse bu muhteşem lezzetleri tatmadan buradan ayrılmayın.

Ayvalık’a Özgü 3 Enfes İçecek

1.Üzüm Koruğu Suyu

Üzüm Koruğu Suyu
Üzüm Koruğu Suyu

Yaz aylarında Egelilerin serinlemek için sıklıkla tercih ettiği bu içeceğin başta sindirim ve boşaltım sistemi olmak üzere sağlık açısından birçok faydası olduğu biliniyor. Üzümün olgunlaşmamış ve ekşi hali olan koruktan üretilerek geçmişten günümüze kadar yaşatılan bu lezzet özellikle Ayvalık’ta hayli meşhur. Ayvalık’a geldiğinizde civardaki mekanların çoğunda bu içeceği bulabiliyorsunuz.

2.Macaron Çayı

Macaron Konağı'nda kahvaltıda macaron çayını deneyebilirsiniz
Macaron Konağı’nda kahvaltıda macaron çayını deneyebilirsiniz

Mercan köşkü” olarak da bilinen macaron bitkisine Ayvalık bölgesinde hemen her yerde rastlamak mümkün. Bölge halkı tarafından özellikle sindirimi kolaylaştırmak ve soğuk algınlığı tedavisinde destekleyici olarak tüketiliyor. Eski bir Rum konağının restore edilmesiyle bir otel olarak hizmet veren Macaron Konağı, sabahları müşterilerine bu çaydan ikram ediyor. Hem sıcak hem soğuk olarak tüketilebilen çayla yapacağınız kahvaltının keyfi de bir başka oluyor.

3.Karadut Suyu

Karadut Suyu
Karadut Suyu

Ege ekşi tatları çok seviyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle renklenen ve mayhoş tada sahip olan karadutların toplanmasıyla başlayan serüven damaklarda bıraktığı ekşi ve keskin lezzetle son buluyor. Reçel olarak da bolca tüketilen karadutun suyu Ayvalık’ta bir hayli meşhur. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen karadut suyunu Ayvalık’a geldiğinizde mutlaka tatmalısınız.

Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ayvalık’a gitmek için en yakın havaalanı Balıkesir Edremit Kocaseyit Havaalanı. Siz tercihinizi haya yolundan yana kullanmak isterseniz Balıkesir uçak bileti satın alarak havalaanından kalkan servislerle Ayvalık’a ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.