Ayvalık Hakkında Az Bilinenler

0
1122

Özellikle yaz mevsiminde Ege’nin en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri olan Ayvalık, birçok güzelliğiyle tatilcilerin güzel bir tatil geçirmesi için her türlü imkana sahip. 

Denizi, güneşi ve muhteşem kumsallarının yanında pek bilinmeyen birçok özelliği bulunan Ayvalık kesinlikle keşfedilmeyi hak eden yerlerin başında geliyor. Sizler için keyifle okuyacağınız Ayvalık hakkında az bilinenler listesi hazırladık. Listede Ayvalık’la ilgili daha önce hiç duymadığınız bilgilere rastlayabilirsiniz. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize geçelim.

Ayvalık Hakkında Az Bilinenler

1.Türkiye’nin 22 Adalı Sevimli İlçesi

Ayvalık

Ayvalık ilçesi toplamda 22 adet adadan oluşmaktadır. Bu adalardan sadece Cunda Adası‘nda yerleşim bulunmaktadır.

2.Türkiye’nin En Büyük Tabiat Parkı

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Ayvalık Adaları, 21 Nisan 1995 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla sit alanı ilan edilmiştir. 1795 hektarlık alana sahip olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, ülkemizin en büyük tabiat parkı olma özelliğine sahip. Milli parkta doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları yaparak doğanın muhteşem güzelliğinde huzur bulabilirsiniz.

3.Türkiye’nin En Çok Kayıtlı Tarihi Evi

Ayvalık, tarihi evler bakımından ülkemizin en zengin bölgelerinden biridir

1924 yılında gerçekleştirilen mübadele önce bir Rum yerleşim yeri olan Ayvalık’ta 4 binin üzerinde tarihi ev olduğu tahmin ediliyor. Bu evlerden 1860 tanesi tescillenmiştir.

4.Zengin Meze Çeşitleri

Ayvalık Mezeleri

Gücünü zeytinyağından alan Ege mutfağının zengin meze dünyasını Ayvalık’ta tatma şansına sahip olabiliyorsunuz. Çok çeşitli bir meze kültürüne sahip olan Ayvalık mutfağı ile kendinize güzel bir meze ziyafeti çekebilirsiniz.

5.Türkiye’nin En Kaliteli Zeytinyağı

Ülkemizdeki en kaliteli zeytinyağı Ayvalık bölgesinde üretilmektedir

İklimi ve kendine has öze zeytin türüyle Ayvalık bölgesinde yetiştirilen zeytinlerin ve üretilen zeytinyağlarının tadı çok özel bir yere sahip. Bölgede zeytin üretimi yapan birçok üretici ve bu zeytinleri işleyen 2 tane fabrika bulunuyor. Ayvalık’ta bulunan Zeytinyağı Tadım Laboratuvarı ise bölgede tadım uzmanları yetiştirmek için ciddi çalışmalar yürütüyor.

6.Türkiye’nin Akıllı Köyü: Küçükköy

Küçükköy (Yeniçarohori)

Osmanlı döneminde yeniçerilerin yerleştirilmesinden dolayı Yeniçarohori ismiyle de anılan Küçükköy, akıllı köy projesiyle birlikte bambaşka bir çehreye bürünmüş. Köyde şu anda bir çok sanat faaliyetleri ve ekolojik yaşam çalışmaları yürütülüyor.

7.Türkiye’nin Tek Fıstık Çamı Yaylası

Fıstık Çamı Yaylası

5 milyondan fazla fıstık çamının bulunduğu Kozak Yaylası, bu konuda ülkemizin en önemli yerlerinin başında geliyor. Bölgeye yılda 800 bin tondan fazla çam fıstığı üretimi gerçekleştirilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.