Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

0
828

Ege Bölgesi için önemli bir yere sahip olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Balıkesir ilinde Ayvalık sınırlarında bulunmaktadır. Toplamda 19 adayı içine alan sit alanı 17950 hektarlık çok geniş bir alana yayılıyor. Ayvalık Adaları’nın sit alanı olarak ilan edilmesi 21 Nisan 1995 yılında toplanan Bakanlar Kurulu’nun kararına dayanıyor. 

Bölge, Ege’deki tektonik hareketler sonucu, Ege çanağının çökerek üzerinde su kalmasıyla oluşan Ayvalık Adaları oluşumu, günümüzde Ege’nin en zengin su altı yaşam alanlarından birine ev sahipliği yapıyor. Bölgede dalış yapmak için çok fazla uygun nokta bulunuyor hatta Akdeniz’de ender rastlanan kızıl mercanlara bu bölgede rastlamak mümkün olabilmektedir. Bu da bölgeyi dalış sporu için bir cazibe merkezi haline getiriyor.

Adalar Kenti: Ayvalık

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Birçok adanın bulunda Ayvalık için “Adalar Kenti” denmesine şaşmamak gerek. Bu ada oluşumlarıyla birlikte bölgenin korunaklı bir koy haline geldiğini söyleyebiliriz. Son zamanlarda Ayvalık Adaları Tabiat Parkı ile ilgili çıkan imara açılacağı şeklindeki haberler doğa severleri hayli tedirgin etmiştir. Bu nedenle bu doğa harikası bölgenin daha fazla kişi tarafından tanınarak korunması adına farkındalık yaratılması gerektiğini düşünüyoruz.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı manzarasında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içerisinde bulunan adaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Alibey Adası (Cunda), Pınar Adası (Mosko, Kılavuz), Çıplak Ada, Yellice Ada (Poyraz Ada), Güneş Adası, Maden Adası (Pirgos ), Kız Adası, Yumurta Adası, Balık Adası, Kara Ada, Hasır Adası, Küçükmaden Adası, Güvercin Adası, Maden Ada, Taşlı Ada (pileyit), Yelken Adası (Ayiy alo), Yalnız ada (Petago),Kara Adası(küçük), Yuvarlak Ada, Göz Adası (Kalamapulo).

Adalardan oluşan bu özel tabiat parkı birçok yönden korunması ve tanıtılması gereken yerlerin başında geliyor. Bölgede bulunan su altındaki ve yer üstündeki biyolojik yaşam zenginliği gelecek nesillere aktarmamız gereken bir miras olarak görmemiz gerekmektedir. Bunun yanı sıra Ayvalık Adaları Tabiat Parkı gerek dalış sporu, gerekse yürüyüş, bisiklet ve kamp gibi çeşitli faaliyetlerin yapılmasına çok uygun bir alan olmasından dolayı büyük bir turizm potansiyele sahiptir. Bölgedeki bulunan kilise ve diğer tarihi yapı kalıntıları da bölgenin önemini arttırmaktadır.

Ayvalık Adaları size birçok farklı etkinlik yapma imkanı sunuyor

Son dönemlerde bölge, yapılan kaçak balıkçılık, plansız turizm faaliyetleri, çevre kirliliği gibi risklerin tehdidi altında bulunmaktadır. Ege’nin ve ülkemizin en güzel tabiat parklarından biri olan bu güzelliğin yok olmaması için daha bilinçli davranmamız ve Ayvalık Adalar Tabiat Parkı’nın sistemli bir şekilde, doğal güzelliğe zarar vermeden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.