Ayvacık, Samsun

0
1844

Samsun’un iki baraj arasında kalmış sevimli ilçesi Ayvacık, tarihi ve doğal güzellikleri ile Karadeniz’in kendine has havası ile ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanıyor. 

Hasan ve Suat Uğurlu Baraj Gölleri arasında arz-ı endam eden Samsun‘un pek bilinmeyen ilçesi Ayvacık son yıllarda adını daha fazla duyurmaya başladı. Selçuklu dönemine dayanan tarihi ahşap evleri, etkileyici şelaleleri, yemyeşil mesire alanları ve daha birçok güzelliği ile Ayvacık ülkemizin saklı cennetlerinden biri.

Ayvacık, Samsun

Ayvacık

Karadeniz deyince doğal güzelliklerden bahsetmeden olmaz. Aydıncık da yeşillikler içinde huzur veren doğasıyla bizleri karşılıyor. Fındık tarlaları ve ormanlık alanlarıyla alabildiğince doğanın içinde bir de göz kamaştıran güzelliğiyle karşımıza çıkan şelalelerin serinliği insanı mutlu etmeye yetiyor. Yeşilpınar, Çamalan, Kikinin ve Çağlayan Şelaleleri görenleri kendisine hayran bırakıyor. Siz de Ayvacık’a geldiğinizde bu şelaleleri ziyaret ederek, serinliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayvacık Kikinin Şelalesi

Ahşabın en bol olduğu bölgelerden biri olan Karadeniz’e has birçok ahşaptan evi Ayvacık’ta görmeniz mümkün. Bunun yanı sıra Suat Uğurlu Baraj Gölü üzerinde bulunan Kirazlı Adası da görülmeye değer güzelliklerden. İlçenin iki köyünü birbirine bağlayan ve oldukça estetik bir mimariyle yapımı gerçekleştirilmiş olan Eynel Köprüsü de ziyaretçilerin ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor.

Eynel Köprüsü, muhteşem mimarisi ile dikkat çekiyor

Bölgede bulunan baraj gölleri sayesinde son yıllarda ilçede kano, yelken, su kayağı gibi birçok su sporu yapılmaya başlanmış. Baraj göllerinde yapılan olta balıkçılığı da keyifli etkinliklerden biri. Bunun yanı sıra ziyaretçilerin en sevdiği şeylerden biri de doğa yürüyüşü yaparak bölgeyi keşfetmek. Belediyenin düzenlediği tekne turları da çok keyifli anlar geçirmenizi sağlıyor. Muhteşem bir doğaya sahip olan Ayvacık fotoğraf çekmek isteyenler için güzel pozlar verme konusunda oldukça bonkör davranıyor.

Ayvacık’a Nasıl Gidilir?

Ayvacık, Samsun kent merkezine 62 kilometre, Samsun Çarşamba Havalimanı’na ise 40 kilometre mesafede bulunuyor. Ayvacık’a ulaşmak için Karadeniz sahil yolundan Çarşamba’dan itibaren 28 kilometrelik baraj gölü manzaralı bir yolun ardından bu gizli cennetin keyfini çıkarabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.