Aydın’da Gezilecek 12 Muhteşem Yer

0
1088

Ege bölgesinin en mükemmel şehirlerinden biri de Aydın’dır. Gerek tarihi anlamda gerekse de doğa güzellikleri bakımından bir hayli zengin bir şehir olduğunu söyleyebilirim.

Aydın, ülkemiz tatil destinasyonları arasında en çok tercih edilen kenttir. Özellikle Didim gibi bir yer ve bu yerin mükemmel plajları, yaz tatilcilerinin buraya gelmesindeki en büyük etkilere sahiptir. Tatil için elverişli olması tabi ki sadece plajlarına bağlı değil, aynı zamanda tarihi yerlerinde gezinmek de farklı keyif sunuyor. Bu yazımda Aydın’ın en güzel 13 yeri hakkında sizlere bilgi vereceğim. Umarım tatiliniz için faydalı olur.

Aydın

Aydın’da Gezilecek 13 Muhteşem Yer

 1. Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti

Aydın’ın antik kentleri arasında görkemi ve uzun soluklu tarihi ile en çok dikkat çeken yer Aphrodisias Antik Kenti’dir. M.Ö. 5. Yüzyılda yapılan tapınak, o dönemlerde Afrodit Tapınağı ve Afrodit adına yapılan törenlerle biliniyordu. Günümüzde ise Aydın’a gelen turistlerin uğrak yeridir.

 1. Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası

Kuşadası’na 28 km. uzaklıkta yer alan Dilek Yarımadası, sahip olduğu muazzam doğası ve kumsallarıyla Aydın’ın en seçkin noktalarından biri olmayı başarıyor. 500 milyonluk Menderes kütlesinin bir parçası olan Milli Park, Küçük Menderes ile Büyük Menderes arasında yer almaktadır.

 1. Milet Müzesi

Milet Müzesi

Milet’te bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği Milet Müzesi, Aydın’ın geçmiş tarihi hakkında daha kapsamlı bilgi almak isteyenler için önerilebilecek yerlerdendir. M.Ö 15. Yüzyıl ile tarihlendirilen çok sayıda eserin sergilendiği müzede; Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı  dönemine ait eserlere yer veriliyor.

 1. Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı

Dilek Yarımadası’nın kuzey yamacında, 690 metre yükseklikte kurulan Kurşunlu Manastırı, görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir. Dikkat çekici freskler, işlenen motifleri ile dikkat çekici olan manastırın Bizans dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Zira mimari yapısı ile Bizans dönemi eserlerine benzemektedir.

 1. Güvercinada Kalesi

Güvercinada Kalesi

Mora İsyanı döneminde, denizden gelebilecek tehlikelerin savrulması amacıyla kurulan Güvercinada Kalesi, Aydın’ın Kuşadası İlçesi, Hacıfeyzullah Mahallesi’nde yer almaktadır. Turizm dünyasının hayli dikkatini çeken kale, Kuşadası’nın panoramik manzarasını izlemek için en mükemmel yerdir.

 1. Tralleis Antik Kenti

Tralleis Antik Kenti

Argoslular ve Tralleis tarafından kurulan Tralleis Antik Kenti, Aydın’da görülmeye değer en güzel yerlerden biridir. Menderes Havzası’nın verimli toprakları üzerine kurulan antik kent, farklı dönemlerde, değişik egemenliklerin hakimiyeti altına girmiştir. Tarihi kaynaklarda yer alan bilgilerde, M.Ö334’te Büyük İskender tarafından alınmış, daha sonra ise Hellenistik Krallıklar arasında dönem dönem el değiştirmiştir.

 1. Forum Aydın

Forum Aydın

Aydın ve çevresinin en büyük alışveriş merkezi Forum Aydın, 2007 yılında temeli atılmış modern bir alışveriş merkezidir. Adnan Menderes Ünivesitesi’ne yürüme mesafesinde yer alması, ulaşımı oldukça kolay hale getirmektedir. Butik, moda, elektronik ve diğer alışverişlerde kent halkının en çok terci ettiği yerdir.

 1. Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti

Menderes Nehri’nin 10 km. güneyinde yer alan Priene Antik Kenti (Yunan Kenti) Aydın’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Belus’un oğlu Aegyptus döneminde İyonlar tarafından kurulduğu kabul edilen antik kent, mimari yapısı ve tarihi dokusu ile Aydın tatiline renk katacak yerlerden biridir.

 1. Arpaz Kalesi

Arpaz Kalesi

Harpasa Kalesi eteklerinde kurulan Arpaz Kalesi, uzun dönemlere tanıklık ederek kalıntılarıyla günümüze ulaşan bir kaledir. Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı Esenköy’de yer alan kale, Arpaz Beyleri tarafından XIX. Yüzyıl başlarında inşa edilmiştir. Yapısı ve mimari üslubu ile bir hayli dikkat çekici olan yer, Osmanlı döneminde II. Mahmut döneminde Rodos’tan getirilen ustalara yaptırılmıştır.

 1. Saplı Ada

Saplı Ada

Dikkat çekici bir doğa güzelliğe sahip olan Saplı Ada, tarihi itibariyle bir hayli uzun dönemler öncesine dayanmaktadır. Tarihi kadar yapısı da dikkat çekici olan adadan karaya bir aracın rahatlıkla geçebileceği bir yol yer almaktadır. Saplı Ada’ya bu ismin verilmesinin nedeni kuşbakışı bakıldığında saplı bir cezveyi andırmasından kaynaklanıyor.

 1. Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Dilek Yarımadası’nın hemen girişinde yer alan Zeus Mağarası, hem tarihi itibariyle hem de saip olduğu soğuk suyu itibariyle dikkat çekicidir. 20 metre dolayında kaygan bir kayalık patikadan sonra ulaşılabilen mağaraya tek başınıza girmek cesaret istese de toplu olarak gidildiğinde eğlencenin en harika yönlerini yaşamak işten bile değildir.

 1. Altınkum Plajı

Altınkum Plajı

Mavi deniz, altın sarısı kumsal ve güneş… Bu üçünü bir arada yaşamak için Didim’in Altınkum Plajı’na gitmeniz en doğrusu. Aileler için ayrılan bölümün yer alması tatil keyfini ailece yaşamayı kolaylaştırıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.