Aya Tekla Kilisesi, Mersin

0
1906
Hristiyanlar için oldukça önemli olan Aya Tekla Kilisesi

Mersin denizi, sıcak iklimi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra inanç turizmi açısından da oldukça zengin bir bölgemiz. Bölgede çeşitli dinlere ait oldukça önemli ibadet merkezleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de Aya Tekla Kilisesi’dir.

Hristiyanlar için oldukça önemli olan Aya Tekla Kilisesi
Hristiyanlar için oldukça önemli olan Aya Tekla Kilisesi

Aya Tekla Kilisesi Silifke’ye 4 km mesafede bulunmaktadır. Hristiyanlığı yaymak adına mücadele verirken şehit olan ilk ve tek kadın olan Aya Tekla’nın saklandığı bu mağara daha sonra 4. yüzyıldan itibaren kilise olarak kullanılmıştır.

17 yaşında Silifke’de Hristiyanlığı yaymak için görevlendirilen Aya Tekla yöre halkı tarafından öldürülmek istenir ve kaldığı mağara gençler tarafından basılır ancak gençler içeri girdiğinde Aya Tekla’yı bulamazlar. Söylenene göre mağaradan Silifke Kalesi’ne gizli bir yol bulunmaktadır. Aya Tekla’yı o günden sonra bir daha gören olmaz.

Roma İmparatorluğu döneminde mağaranın olduğu yerde inşa edilmiştir
Roma İmparatorluğu döneminde mağaranın olduğu yerde inşa edilmiştir

Roma İmparatorluğu’nun Hristiyanlığı kabul etmesiyle mağaranın olduğu yere bir kilise inşa edilmiştir. Kilisenin günümüzdeki kalıntıları hala Ortodokslar ve Katolikler için büyük önem taşımaktadır. Kilisede her yılın 23 ve 24 eylül tarihlerinde Aya Tekla’yı anma merasimleri düzenlenmektedir.

Müze kartın geçerli olduğu eğer müze kartınız yoksa 5 TL ücret karşılığında kiliseyi ziyaret edebiliyorsunuz.

Aya Tekla Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Mersin’de havaalanı bulunmadığı için Aya Tekla Kilisesi’ni ziyaret etmek isterseniz Adana uçak bileti sayfasından en uygun uçak biletlerine ulaşabilirsiniz. Havaalanından kalkan servislerle Mersin’e giderek oradan Silifke otobüslerine binebilirsiniz. Dilerseniz Mersin otobüs bileti alarak karayolu ile de Mersin’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.