Avrupa’da Oturum Alarak Vizesiz Seyahat Rehberi

0
548
Wroclaw Cüceleri
Wroclaw Cüceleri

Avrupa seyahatleri, Türk vatandaşları için çoğu zaman bir çile yumağına dönüşür. Vize alma, pasaport çıkartma, gel-git vs. her biri seyahat ederken kişilerin önüne çıkan engellerdir.

Sık seyahat edenlerin bazı konularda bilgi sahibi olmalarında fayda vardır. Vize, pasaport ve diğer sıkıntılardan kurtulup Avrupa seyahatine daha rahat çıkmak adına hukuki boyutu ile değerlendirebileceğiniz birkaç öneri ile çok rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Araştırmalar yaparak bu yöntemler ve yöntemleri nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili bilgileri derleyerek sizlere sunmak istedim. Şimdi hep birlikte göz atalım.

Avrupa seyahati

Vizesiz seyahat edebilmek için uygulanabilecek yöntemler

  • ABD’de oturum almak, dünyanın her yerine kolaylıkla seyahat etmek demektir. İnternet sitelerinde veya ilgili kurum reklamlarında sık rastlamışsınızdır. Green card (Yeşil Kart) ile ABD’de oturum alma çekilişleri. Bu çekilişlere katılıp Green Card aldıktan sonra ABD’de oturum almış sayılıyorsunuz. Bununla da istediğiniz ülkeye rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Green Card

  • AB ülkeleri, ABD ve Kanada gibi ülke pasaportları, 100’ün üzerinde geçerlidir. Bir alternatif olarak bu ülkelerden birinin vatandaşı ile evlilik yaparak yine seyahatinizin kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bazı ülkeler, “yatırım” ve “hibe” karşılığında vatandaşlık vermektedirler. Büyük çapta çalışan iş adamları için bu uygulama seyahatte rahatlık için bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Vize işlemleri

Seyahat etmek, özellikle de yurtdışına seyahat etmek çileli bir hal alabilir. Sebebi ise yukarıda saydığımız resmi protokollerdir. Bu protokol işlemlerinden birini eksik yaptığınızda karşınıza bir takım sorunlar çıkabilir, çıkmasa bile seyahat programınız istediğiniz düzeyde ilerlemeyebilir. İş adamı iseniz veya bir fuara katılmak zorunda iseniz gerekli resmi evrakların geç tamamlanması yüzünden seyahatinize engel takılabilir. Bununla birlikte tatil için çıktığınızda ise alışık olmadığınız veya sık tatile çıkmadığınız için unutmuş olduğunuz evraklar olabilir, zamanında yetiştiremediğiniz belgeler olabilir…

Vizesiz Avrupa seyahati

Saydığımız tüm olumsuz etkenler, seyahate geç çıkmanıza ya da bir dizi programlara katılımınızı geciktirebilir veya tamamen iptal etmek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle yukarıda sizlere sunduğumuz önerilerden birini kullanarak seyahate çıkarken sorun yaşamadan keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.