Exeter’de Gezilecek 8 Yer | Detaylı Anlatım

exeter

İngiltere’nin küçük ve şirin kasabalarından biri olan Exeter’e doğru kısa bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Avrupa’da sessizliğin ve huzurun hakim olduğu şehirlerden olan Exeter’i ziyaret etmeden önce Exeter gezilecek yerler yazımızı inceleyerek, şehrin popüler noktaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Listenin ilk sırasında; 

1- Jurassic Coast

Jurassic Coast

Manş Denizi’nden dünyanın en eski zamanlarına uzanan bir kapı sayılan Jurrasic Coast, 2001 yılında Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Yıllar içerisinde birçok değişime uğrayan bu sahil şeridi boyunca dik yamaçlar ve kayalar bulunmaktadır.

Trias, Jura ve Kretase dönemlerine ait birçok canlıyı içine hapsetmiş olan bu kayalarda yapılan her arkeolojik kazıda şaşırtıcı fosillerle karışılmaktadır. Özellikle kabuklu deniz canlılarına ait birçok fosile rastlanan Jurrasic Coast, Exeter’de ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

2- Crealy Great Adventure Parks

Crealy Great Adventure Parks

1989 yılına beri Exeter’de hizmet veren Adventrure Park, son teknoloji eğlence aletleriyle önce Exeter’in sonra İngiltere’nin oldukça sevilen eğlence noktalarından biridir.18’den fazla eğlence aletini bulunduran parkın içerisinde bir de hayvanları ziyaret edebileceğiniz ayrı bir barınak bölümü vardır.

İster su altında yunuslarla yüzü isteseniz de kuşlar gibi bulutlara kadar yükselebileceğiniz pek eğlence dolu parkın ziyaret saatlerini ve ücretlerini buradan öğrenebilirsiniz.

3- Royal Albert Anıt Müzesi

Royal Albert Anıt Müzesi

1868 yılında kurulmuş olan Royal Albert Anıt Müzesi içerisinde; doğa tarihi, antikalar, dünya kültürleri ve sanat gibi dört farklı bölüm bulunmaktadır.

Tamamında bir milyondan fazla esere ev sahipliği yapan müzede güzel sanatlardan arkeolojik öğelere kadar birçok eseri görebiliyorsunuz. Exeter’in en büyük sanat galerisi olma özelliğine sahip olan Royal Albert Anıt Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

4- Exeter Katedrali

Exeter Cathedral

1400 yılında yapılmış olan Exeter Katedrali, etkileyici mimarisiyle şehrin en önemli tarihi yapılarından biridir. Turistlerin popüler ziyaret noktalarından biri olan katedral 16.yüzyıldan kalma cam işlemeleri, incelikle oyulmuş duvarları, astronomik saati ve tonozlu tavanlarıyla diğer katedrallerden ayrılan özelliklere sahiptir.

Süslü Gotik tarzdan inşa edilmiş olan katedral dünyanın en uzun kesintisiz tonozlu tavanıyla ve işlemeleriyle Exeter Katedrali’ni hangi günler ziyaret edebileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

5- Exeter’s Underground Passages

Exeter's Underground Passages

Orta Çağ’da Exeter’in temiz içme suyunun getirmesi için yapılmış olan tüneller günümüzde karanlık ve ıssız yeraltı geçitlerine dönüşmüştür. Kullanım amaçlarının ortadan kalkmasıyla terkedilen yeraltı geçitleri günümüzde ziyaret edilen popüler noktalardan biri olmuştur.

Turlar eşliğinde öncesinden rezervasyon yaptırarak gezebileceğiniz bu tünellerin ziyaret saatlerini ve ücretlerini öğrenmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

6- Northernhay Gardens

Northernhay Gardens

Rougemont Kalesi’nin kuzey tarafına yapılmış olan Northernhay Gardens, zaman içerisinde birçok kez tahribata uğramış ancak sonrasında restorasyon işlemleriyle günümüzdeki halini almıştır.

Şehrin hem tarihi hem de sosyalleşme alanlarından biri olan bu bahçeler yürüyüş ve koşular için özel olarak düzenlenmiş hoş bir peyzaja sahiptir. Karaağaçlar, çakıllı yollar ve ortasında bulanana anıt kısmıyla her mevsimde ayrı güzelliğe bürünüyor.

Northernhay Gardens’ı haftanın her günü 07.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

7- Topsham Museum

Exeter’de 17. Yüzyıldan günümüze kalan gemi ürünler, tekneler, sandallar ve yelkenli gemiler başta olmak üzere o dönemin denizcilik yaşantısına ait birçok ayrıntıyı Tosham Müzesi’nde görebiliyorsunuz. Dönemin mobilyalarını da görebileceğiniz bu müzeyi salı ve cuma günleri dışında 14.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

8- National Trust Killerton

National Trust Killerton

17.yüzyıldan kalma İngiliz evlerinin en güzel örneklerinden biri olan National Trust Killerton, oldukça büyük bir arazi içerisinde bahçesinde dolaşabileceğiniz alanlarıyla görmeniz gereken yerlerden.

Özellikle sonbaharda kızaran yapraklarıyla harika bir görünüme sahip olan bahçede dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. Yılbaşına doğru süslemelerle daha da güzel hale getirilen National Trust Killerton’un ziyaret saatlerini ve ücretlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Exeter’de Ne Yenir? | Exeter’den 8 Lezzet Sırrı

Exeter'de ne yenir? Ne içilir?

Exeter’e gezi planlıyorsunuz ve Batı’nın sunduğu en özel yiyecek ve içecekleri denemek istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı ve hangi lezzetleri deneyeceğinizi bilmiyor musunuz? Hazırladığımız bu rehber içinde Exeter’de mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin neler olduğunu ve bu lezzetleri nerelerde deneyebileceğinizi bulabilirsiniz. Exeter’de Ne Yenir? Ne İçilir? Exeter küçük bir şehir olabilir ve İngiliz mutfağı için de çok … Devamını oku…